Dziecko Rosemary

Data 1. wydania:
2011-06-23
Janusz Ochab

Na półkach: , , , , ,

"Dziecko Rosemary" to powieść ponadczasowa, opowiadająca o sprawach uniwersalnych. To historia wypełniona uczuciem rozdarcia pomiędzy zaufaniem do najbliższych a podskórnym niepokojem, miłością do jedynego dziecka i strachem w obliczu jego przyszłości. Od pierwszej do ostatniej strony będziemy towarzyszyć Rosemary w jej powolnej drodze ku macierzyństwu, ale też szaleństwu i paranoi.

Wielu czytelników wspomina o tym, że na początku nic się nie dzieje, powieść niczym się nie wyróżnia. Według mnie właśnie tak miało być - życie bohaterki było zwyczajne, nudne, miało uśpić naszą czujność. Dzięki temu trudno nam uwierzyć we wszystkie nasuwające się podejrzenia, złą wolę sąsiadów, lekarza itd. Tutaj groza skrada się po cichu, sprawia, że ostatecznie nie wiemy, co jest dobre a co złe.

Powieść się skończyła, ale nie dała nam odpowiedzi na wszystkie pytania. Czy to źle kochać własne dziecko? Szaleństwem jest próbować je zniszczyć czy utrzymać przy życiu? Czy na pewno wszystkie wydarzenia były prawdziwe czy zgubiliśmy się w umyśle Rosemary?

Polecam "Dziecko Rosemary" każdemu ciekawemu, czym jest klasyka horroru. Warto zapoznać się zarówno z książką jak i z filmem.

Nie mój gatunek, ale się skusiłem. Pierwsza połowa książki trochę nudna, sporo zbędnych informacji, ale czyta się to szybko. Później zaczyna się coś dziać. Dla mnie mało strasznie, ale dzieciaci pewnie mocniej przeżywają tę historię. Niejednoznaczne zakończenie na plus.

Ta historia mnie zmęczyła. Miałam nadzieję na jakąś bardziej straszną opowieść, a ta to nic nadzwyczajnego. Rozkręca się dopiero przy ostatnich stronach, do których ledwo dotrwałam.. Całą książkę można skrócić do jednej strony.

Jestem pod wrażeniem! Jeden z lepszych horrorów jakie przeczytałam. Autorka niesamowicie opisała progres zaciskania się niewidzialnej pętli na szyi głównej bohaterki, niemającej znikąd pomocy. Z pewnością jeszcze wrócę do tej opowieści, a w najbliższym czasie odświeżę sobie film.

Nie jest to książka wybitnie ciekawa, ale przyjemnie się ją czyta. Jest też bardzo przewidywalna, ale jednocześnie sprawiła że przeżywałam emocje razem z główną bohaterką. Zdecydowanie polecam jako coś do luźnego przeczytania, warto się zapoznać z tą książką. Jak na lata swojego wydania jest bardzo łatwo napisana - Jeśli ktoś ma przed tym obiekcje. "Dziecko Rosemary" jak usiadłam tak pochłonęłam na raz, co wydaje mi się że wiele mówi. Polecam? Jak najbardziej, ale nie nastawiajcie się na horror i to że będziecie bać się usnąć, co najwyżej staniecie się bardziej ostrożni względem sąsiadów. Miłego czytania!

Super książka, już od samego początku wyczuwałam jakiś strach? Napięcie? Niezwykły klimat. Rewelacja. Polecam

Sięgnęłam po tę powieść ze względu na to, że jest to klasyka horroru. Mimo że wiedziałam o tym, że motywy szatańsko-demoniczne nie są dla mnie ciekawość zwyciężyła i mam już za sobą lekturę "Dziecka Rosemary". Nie spodziewałam się, że tak dobrze będzie mi się je czytało . Nie znałam filmu i bardzo wciągnęłam się w historię. Nie jest to nic ambitnego. Gdyby ta powieść została napisana teraz byłaby jedną z setek powieści grozy, ale napisana została w 1966 i jest to już klasyka. Niewątpliwą sławę przyniosła tej książce ekranizacja. Choćby dlatego warto zapoznać się z pierwowzorem.

Usłyszałam o tej książce jedno zdanie: "To o kobiecie, która urodziła diabła" i to zdanie przekonało mnie do przeczytania jej. Nie zawiodłam się w żadnym fragmencie, książka jest rewelacyjna.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyznam, że książka ta nie jest niczym niezwykłym. Spodziewałem się czegoś znacznie ciekawsze czy zabawnego (jak choćby "Egzorcysta). Połowa powieści jest nużąca z uwagi na wolno posuwającą się akcję. Dopiero potem można to jakoś czytać z sensownym tempem. Zajmująca i zarazem dość zabawna jest tylko scena, kiedy to Rosemary podchodzi do czarnego wózka ze swoim dzieckiem. Oczywiście nie robi tego od razu, targają nią różne rozterki. Należy stwierdzić, że film Romana Polańskiego był znacznie lepszy.

Nie mogłem się nacieszyć wątkiem obyczajowym. Było dla mnie mnie przez większość czasu zbyt sielsko, naiwnie. Ale może taki był klimat wielkomiejskiej amerykańskiej socjety lat sześćdziesiątych. Nawet ostatnia kwarta książki nie budziła we mnie choćby ułamka tej grozy, który budził film Polańskiego. Historia jednak, zważywszy na czasy w których powstała, jest na swój sposób przełomowa i finalnie mnie wciągnęła. Szkoda, ze zabrakło kunsztu literackiego.