Tsatsiki i Mamuśka

Tsatsiki oh Morsan
978-83-60963-49-4
dziecko, mama
Moqueta

Tsatsiki to dość niezwykłe imię, ale sam Tsatsiki-Tsatsiki Johansson jest zupełnie zwyczajnym chłopcem. No, może z wyjątkiem tego, że jego mama, zwana czule Mamuśką, gra na basie w zespole rockowym, a jego tata jest poławiaczem ośmiornic, mieszka w Grecji i nawet nie wie o istnieniu swojego syna. Tsatsiki mieszka w Sztokholmie, ma siedem lat i właśnie rozpoczął pierwszą klasę. A to oznacza,...

Tsatsiki mieszka w Sztokholmie, ma siedem lat i właśnie rozpoczął pierwszą klasę. A to oznacza, że w jego życiu pojawiają się przyjaźń, miłość, ale też wielki wróg. Poza tym musi coś wymyślić, żeby zalecający się do Mamuśki kolega z zespołu nie został przypadkiem jego nowym tatusiem!
Pierwsza z pięciu książek o Tsatsikim - przetłumaczonych na kilkanaście języków i wielokrotnie nagradzanych, m.in. przez szwedzkie Jury Dziecięce, które trzem z nich przyznało nagrodę za najlepszą książkę roku w kategorii wiekowej 7-9 lat. Nic dziwnego - książki o Tsatsikim czyta się jednym tchem, z uśmiechem na ustach!
Dalsze przygody Tsatsikiego w książce "Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic".

Lenka | 2013-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2013, Pożyczone
Przeczytana: 08 sierpnia 2013

Pierwsza z pięciu książeczek o małym pół-greku i pół-szwedzie mieszkającym w Sztokholmie. Tsatsiki właśnie rozpoczyna naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Mieszka z Mamuśką - najwspanialszą matką na świcie - oraz ich współlokatorem. Tata Tsatsikiego mieszka w Grecji i jest poławiaczem ośmiornic. I wszystko byłoby takie samo gdyby nie kilka przygód, które spotykają siedmiolatka podczas roku szkolnego.

Książeczka skierowana do dzieci między szóstym a dziewiątym rokiem życia ubawiła także mnie (a dziewięć lat skończyłam dłuższą chwilę temu i nie słynę z poczucia humoru!). Jest to najlepszy dowód na to, że książki dla dzieci nie są WYŁĄCZNIE dla dzieci. Równie dobrze może przeczytać ją osoba dużo starsza, a przygody zabawnego chłopca dostarczą uśmiechu największej zrzędzie! Bo któż wytrzymałby bez uśmiechu od ucha do ucha, gdy czyta się o romantycznych podbojach uroczego siedmiolatka.

Pierwsza część o przygodach Tsatsikiego ma zaledwie 150 stron i sporo obrazków. W efekcie...

Monia | 2014-07-16
Przeczytana: lipiec 2014

Oj nie, nie, nie. Ogólnie może być, normalna książka w stylu Mikołajka itp. Książka przedstawia przygody 7 letniego chłopaka, który poszedł właśnie do 1 klasy. Niestety niektóre przygody, opisy zupełnie mi nie przypadły do gustu, a wręcz ciężko mi się je czytało mojej 7 latce. Opis bójki na boisku gdzie chłopak ma krwawiący nos, mowa o całowaniu się na boisku, o ucieczkach z lekcji, opowiadanie o facetach pijących w mieście denaturat - oj nie!!! To nie temat ani dla mnie, ani dla mojego dziecka, przynajmniej w tej chwili. Może dla starszych dzieci ale też nie wiem, po co o takich rzeczach czytać. To ma być raczej przyjemność i zabawa, póki co, a nie zapoznawanie się z problemami świata i to takimi. Póki co nie sięgniemy po kolejne części.

marmysza | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Okropna książka. Zastanawiam się czy autorka spotkała w ogóle jakiegoś 7-latka?? Mój syn ma 7 lat - jemu się książka bardzo podobała - przyznaję z bólem, bo podobnego okropieństwa dawno mu nie czytałam. Autorka pomyliła chyba target wiekowy, bo bójki, krwiawiące nosy, zmieniający się tatusiowie, "mamuśka" daleka od zwykłej mamy (taka Pippi w wersji dla dorosłych?), listy dziewczynek z ulubionymi chłopcami, całowanie,denaturat itp. no sorry, ale w 1 klasie?? Rozumiem, że taki był cel - zupełnie odmienna rodzina. Dla mnie książka bez wartości, niesmaczna, mało dydaktyczna (choć niekiedy są wtręty dydaktyczne, ale wręcz drażniące w swej nachalności) i wręcz patologiczna. I to nie dlatego, że bohaterem jest pół-Grek z samotną (?) mamą. Po prostu nie ten wiek, nie ten czytelnik, nie ten poziom.

Alqua | 2010-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2010

Bardzo dobra książka dla dzieci. Opowiada o przygodach młodego Tsatsikiego, który mieszka ze swoją Mamuśką i współlokatorem i tylko czasem tęskni za tatą, który nie wie o jego istnieniu...
Wielką zaletą książki jest to, że oprócz typowego dla książek dla dzieci humoru i pozytywnego przesłania nie zakłamuje ona bardzo rzeczywistości - przedstawia świat takim jakim jest - nawet jeśli to czasem boli.

beataj | 2011-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Młodemu bardzo podobały się przygody zwykłego chłopca i jego niezwykłej mamy :)

Ewa | 2014-11-07

Zaczelismy czytac razem i Tymon zachecil sie wystarczajaco by samodzielnie skonczyc. Wnioskuje, ze jemu ksiazka bardziej podobala sie niz mnie. Kolejnych czesci kupowac nie bede, ale jak beda w bibliotece to sprobuje dla Tymona wypozyczyc. bardzo zniechecil mnie watek Mamuski na rozmowie u dyrektora-sztuczny, mega dydaktyczny.

Syl_wina | 2016-10-23

Rewelacyjna książka dla dzieci. Autorka książki podejmuje trudne tematy, robi to jednak z wdziękiem, z lekkością, z humorem.

Pula | 2012-11-06
Na półkach: Dziecięce, Przeczytane
Przeczytana: październik 2012

Wspaniałe, śmieszna opowieść lekki sposób poruszająca wiele istotnych w procesie wychowawczym tematów.

aleks | 2013-10-06
Przeczytana: wrzesień 2013

Zabawna i bezpretensjonalna. Świetna!

Basia | 2012-09-09

Czyta się za jednym zamachem!