Tyle miłości nie może umrzeć

Okładka książki Tyle miłości nie może umrzeć Joanna Hellgren, Moni Nilsson
Okładka książki Tyle miłości nie może umrzeć
Joanna HellgrenMoni Nilsson Wydawnictwo: Zakamarki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Så mycket kärlek kan inte dö
Zakamarki
2021-11-17
2021-11-17
9788377761939
Agnieszka Stróżyk
żałoba mama śmierć rodzica

Książka z kategorii "literatura dziecięca", jednak wychodzi znacznie poza ten rodzaj i znajdzie dużo szersze grono odbiorców. Trudny temat poruszony bez zbędnego opakowywania w przenośnie. Po prostu warto przeczytać.

Spędziłam dzisiejszy wieczór z Leą, której mama wkrótce miała umrzeć. I umarła. Oprócz smutku, żalu i frustrującej bezsilności, przeżyłam z młodą bohaterką przemianę, w której wspólnie odnalazłyśmy nadzieję oraz odwagę, by z całych sił próbować mieć piękne i dobre życie. Tego nauczyła nas umierająca Johanna.

Życzę każdemu tyle miłości, ile mają bohaterowie tej książki.

Życzę każdemu tyle miłości, ile mają bohaterowie tej książki.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poruszyła mnie. Bardzo. Tyle emocji - od złości, strachu, niepewności, aż do pogodzenia się z sytuacją i zaakceptowania. I niby jest książką dla dzieci, ale myślę, że dorośli powinni też ją poznać. Zwłaszcza, gdy trzeba zrozumieć emocje w takich okolicznościach, jak umieranie bliskiej osoby... Polecam.

Poruszająca...

"Tyle miłości nie może umrzeć" Moni Nilsson, wyd. Zakamarki

Wzruszam się. Przy filmach, książkach, występach chwytających za serce. Wzruszam się, a później to już wylewam potoki łez. A jak jest z Waszą wrażliwością?

Książka "Tyle miłości nie może umrzeć" to pozycja z literatury dziecięcej niesamowicie wzruszająca i bardzo emocjonalna. Jest to opowieść o życiu, przyjaźni, miłości i o stracie. O stracie ukochanego rodzica. Główna bohaterka Lea, narratorka historii, ukazuje nam emocje i przeżycia związane z jakże bolesnym końcem. Końcem wszystkiego, co dobre, czułe i ciepłe. A trzeba żyć dalej. Tylko jak...

Autorka książki w piękny i szczery sposób porusza temat śmierci. Temat tak bliski, a jednak tak daleki. Nierzadko temat tabu wśród samych dorosłych, a co dopiero mówić o umieraniu dzieciom! Jednak warto rozmawiać o tym co wokół nas, co nieuchronne, co powoduje w nas i naszych bliskch lęk. Nie po to, żeby ten lęk znikł, ale po to by go oswoić, przygotować się na to, co będzie po... Ta książka będzie idealnym początkiem takiej rozmowy. Czuła, ciepła, prosta w odbiorze, wypełniona po brzegi skrajnymi emocjami, poruszająca.

Serdecznie polecam 🧡
K.

Poruszająca...

"Tyle miłości nie może umrzeć" Moni Nilsson, wyd. Zakamarki

"Tyle miłości nie może umrzeć" to książka o umieraniu. Umieraniu mamy na raka. Historia opowiedziana z perspektywy dziewczynki, choć nie pomijająca punktu widzenia samej chorej. Nie da się obok niej przejść obojętnie 💔

Jeżeli jako następny przejedzie czerwony samochód to... (tu wpisz najskrytsze marzenie)

Jeżeli teraz ze szkoły pierwszy wyjdzie chłopiec to... (tu wpisz najskrytsze marzenie)

Czy w dzieciństwie "wróżyliście" w podobny sposób? Ja tak. Kiedy bardzo mi nam na czymś zależało, w taki właśnie sposób, próbowałam szukać wsparcia i nadziei we wszechświecie. Okazuje się, że Lea, główna bohaterka książki, również doskonale zna te zabawę, choć trochę ją zmodyfikowała. Lea bowiem wierzy, że tak długo, jak długo będzie nienawidzić swoją przyjaciółkę, tak długo, jej mama nie umrze na raka. Niestety tak się nie dzieje. Choć Lea nie odzywa się do Noi, mama i tak z każdym dniem jest coraz słabsza... Lea próbuje sobie z tym radzić. Najlepiej jak potrafi. Czasem nawet wdaje się w bójki, ale to tylko dlatego, że bardzo się boi. O mamę i o tatę, który po jej śmierci zostanie sam.

Lektura szwedzkiej pisarki, w ciepły, poruszający i zupełnie zwyczajny sposób, ukazuje rodzinę, która stara się radzić z nieuleczalną chorobą jednego w jej członków. Nieuchronność śmierci i diagnoza, która nie daje nadziei ukazane są nad wyraz naturalnie i delikatnie. Proces umierania choć trudny, nie jest tu czymś wstydliwym. Ta książka uczy, że o śmierci nie trzeba mówić za plecami, cichutko, szeptem, ze wstydem. Można wprost, z delikatnością, troską, miłością i szczerze. Czytając ją trudno nie odczuwać bólu rodziny. Każda strona porusza do głębi. Wwierca się we wnętrze i ciska w nas emocjonalnymi bombami, które zwyczajnie rozszarpują nas od środka. Jest tu wszystko. Miłość, przyjaźń, smutek, strach, lęk, dziecięca radość i nadzieja. Nie sposób pohamować łez. Ja emocjonalnie nie byłam w stanie jej unieść. Płakałam jak bóbr. Otulające ciepło rodziny w zderzeniu ze śmiercią rozerwało mi serce. Bo czy odejście mamy nie jest najtrudniejszym doświadczeniem z jakim przychodzi nam się zmierzyć w życiu...

Jeżeli teraz ze szkoły pierwszy wyjdzie chłopiec to... (tu wpisz...

„Jeszcze nigdy nie czułam się taka samotna”.
Lea, od jakiegoś czasu czuję się samotna, mimo iż ma starszego brata i rodziców. Niestety okazało się, że jej mama, jest śmiertelnie chora. Dziewczyna i jej rodzina wykorzystują każdą wolną chwilę, żeby spędzić ten czas razem. To czas, żeby się pożegnać. Czy będą wystarczająco silni, żeby przetrwać wspólnie trudny okres?
„I słuchamy jej ulubionych piosenek.
Tak, jest przez kilka dni.
Rysując, wracamy do życia.
Nasza mama jest wszędzie”.
Tyle miłości nie może umrzeć, jest książką o sile miłości, rodziny i stracie bliskiej osoby, w tym przypadku matki. Temat żałoby nie jest łatwy, iż wiąże się z ogromnym bólem osób, które otaczają umierającą osobę. Jeśli chodzi o moje odczucia do tej historii, to powiem wam szczerze, że nie wywarła na mnie szczególnych emocji i odczuć, z tego powodu, że w trakcie lektury nie za bardzo czułam odpowiednie uczucia bohaterów, a szkoda. Ta książka nie była kompletnie zła, tylko według mnie tych wszystkich emocji dotyczących zawartych w niej motywów było zdecydowanie płytko.

#przyjaźń#wiecznamiłość#żałoba#śmierćbliskiejosoby#tylemiłościniemożeumrzeć

„Jeszcze nigdy nie czułam się taka samotna”.
...

Książka o miłości. O chorobie. O rodzinie. Przyjaźni. I o umieraniu. Nie da się napisać takiej powieści dla dzieci, powiecie. Cóż, będziecie w błędzie. Autorce świetnie się ta trudna sztuka udała. Pokazała całą bezradność członków rodziny, całą miłość, która ich spaja a jednocześnie nie potrafi uchronić mamy od śmierci. I pomimo tego, że kobieta nie chce opuszczać swoich dzieci, męża, to choroba ma inne zdanie. Książka dość krótka, lecz emocje w niej buzują. Wszystkie. Taki swoisty rollercoaster. Lektura dostarczy wzruszeń, pozwoli na chwilę zadumy. A może nauczy również jak można pięknie odejść, pozostając na trochę dłużej. Co zrobić, aby rozstanie nie było ostateczne. Polecam dużym i małym. Może nie tym najmłodszym, ale nastolatkom jak najbardziej.

Książka nie tylko dla dzieci -książka na jeden wieczór ale w głowie pozostaje na długo.
Pisana z perspektywy dziecka, co nadaje jej prostoty, a jednocześnie sprawia, że ma się wrażenie jakby sytuacja dotyczyła rodziny z sąsiedztwa. Polecam.
I nie ma co ukrywać poryczałam się jak bóbr.

I nie ma co ukrywać poryczałam się jak bóbr.

"Tyle miłości nie może umrzeć" to książka, która sponiewiera Cię emocjonalnie.

Moni Nilsson pokazała czytelnikom, jak oswoić chorobę bliskiej osoby, jak spróbować sobie z nią poradzić, jak na maksa wykorzystać te wszystkie nieliczne dni, które pozostały.

To historia, na której wielokrotnie się wzruszałam. Krótkie zdanie lub drobne gesty bohaterów sprawiały, że pociły mi się oczy. Niesamowicie podobała mi się ta opowieść. Relacje rodzinne były trudne, ale też przekochane było to, co rodzina robiła dla umierającej mamy. Taniec przytulaniec, malowanie trumny, szczere rozmowy - to mnie rozwalało na łopatki. Podobnie jak lista prezentów, która już w ogóle była dla mnie ciosem poniżej pasa.

Gorąco polecam Wam tę piękną, ale smutną historię. Zakończenie jest wspaniałe i bardzo prawdziwe. Mam nadzieję, że młodzież i dzieci będą potrafiły wyciągnąć z niej jak najwięcej. Uważam, że byłaby to idealna propozycja na lekturę szkolną. Mądra, wartościowa, interesująca. Nic, tylko czytać.

"Tyle miłości nie może umrzeć" to książka, która sponiewiera Cię emocjonalnie.

Nie da się przy niej nie płakać. Choć książka jest stosunkowo krotka, ma w sobie tak wiele emocji. Smutek, rozpacz, żal, strach, ale też kiełkująca nadzieja, delikatna radość i otulające ciepło. Wspaniała nie tylko dla dzieci.

• Biblioteka
  • Literatura dziecięca