Nierozłączne

2022-05-11
2021-09-02
9788367262033
Regina Gromacka

NIEROZŁĄCZNE autorstwa Simone de Beauvoir to książka, która dawno nie wywołała u mnie tylu emocji...

Z jednej strony jest to urocza historia przyjaźni dwóch dziewczynek, Sylvie i Andrée, a z drugiej brutalnie ukazująca wydarzenia, które miały miejsce w życiu obu dziewcząt.
To książka ukazująca wachlarz emocji towarzyszących walce o przekonania i przekraczaniu granic, gdy niestety zasady są ważniejsze.

Autorka snuła swoją opowieść wywołując u mnie uśmiech, ale i łzy, a te opadające na strony książki były tym bardziej łamiące serce gdy weźmiemy pod uwagę fakt, iż ta historia wydarzyła się naprawdę, a sama Simone opisuje w niej rzeczywistą historię swojej przyjaźni z Zazą. Niestety zakończyła się ona zbyt wcześnie....

Ta książka jest tak niesamowita, że aż nie wiem, co o niej napisać. Forma i język trafiły do mnie w punkt. Zawartość też. Ileż tu emocji, miotania się, szukania siebie na tle konwenansów i norm społecznych. To książka o przyjaźni, o tożsamośći, ale przede wszystkim o wolności. Wyjątkowa i niepowtarzalna, tak bliska memu sercu.

Tym, co w szczególności po lekturze tej krótkiej książki
zapadło mi w pamięć był... wstęp, napisany przez Margaret Atwood. Był on zdecydowanie ciekawym spojrzeniem na utwór Simone de Beauvoir i dał mi szerszy kontekst, dzięki któremu dużo lepiej zrozumiałam relację między dwiema głównymi bohaterkami. Sama powieść (a może lepiej- nowela) de Beauvoir była moim zdaniem nieco zbyt krótka, abym zdołała mocniej zżyć się z bohaterkami i lepiej je zrozumieć. Na pewno istotnym motywem w tej historii jest toksyczny wpływ, jaki mogą mieć na dzieciach rodzice. Sama relacja między przyjaciółkami była ciekawa, ale ciężko było mi sympatyzować z którąkolwiek ze stron. Mimo wszystko czas spędzony przy prozie Simone de Beauvoir nie był stracony, to krótka lecz sprawnie napisana opowieść, o sentymentalnym charakterze, do przeczytania w dosłownie jeden wieczór

Tym, co w szczególności po lekturze tej krótkiej książki

Z początku była taka sobie, ale im dalej w las tym większą czułam beznadzieję i smutek. Biedna Andrée i Sylvie. Biedna Zaza i Simone.

Niepublikowana wcześniej powieść autorki „Drugiej płci”, wydana przez jej „duchową” adoptowaną córkę Sylvie Le Bon. Opowiada o wyjątkowej przyjaźni łączącej dwie młode kobiety, które poznały się jako dziewięciolatki: Sylvie i Andrée. Książka to bardzo osobisty powrót autorki do przyjaźni, jaka połączyła w rzeczywistości ją samą i jej przedwcześnie zmarłą przyjaciółkę Elisabeth Lacoin, zwaną Zazą.
Przepięknie wydana, niewielkich rozmiarów książka, kameralna, wzbogacona o fotografie i kopie listów, jakie przez lata dziewczęta między sobą wymieniały.

Simone de Beauvoir to francuska pisarka i publicystka, utożsamiana z ruchem feministycznym XX wieku w Europie. Życiowa partnerka Jean-Paul Sartre’a. Niezależna, bezkompromisowa. Autorka ważnego dla współczesnego feminizmu, choć kontrowersyjnego w niektórych fragmentach, traktatu „Druga płeć”. Mam wrażenie, że w „Nierozłącznych” odsłania skrywaną emocjonalność.
Podczas lektury towarzyszyła mi aura jakiegoś niedopowiedzenia... Była w tym ulotność i delikatność. De Beauvoir napisała tę mini-powieść w 1954 roku, dwadzieścia pięć lat po nagłej śmierci swojej najbliższej przyjaciółki. Za swojego życia nie opublikowała jej i wydaje się mi, że czuć w tym tekście, iż był tworzony z wewnętrznej, osobistej potrzeby zapisu własnych emocji. Musiał być to dla Simone de Beauvoir ważny i duchowo silny związek, skoro tyle lat po śmierci przyjaciółki napisała tak głęboko osobisty tekst.
Wprowadzeniem opatrzyła książkę Margaret Atwood i jest on sam w sobie bardzo wartościową lekturą.

Intymny portret kobiecej przyjaźni z hasłem "razem przeciw wszystkim". Bardzo wciągająca ale i emocjonalnie ciężka lektura, której warto poświęcić więcej czasu.

wspaniałe, dużo w tym miłości, poznawania się wzajemnie, niepewności, godzenia się z niezbyt chcianą koleją rzeczy

Są takie książki, których nie da się ocenić czy to przez gatunek czy historię, która jest zawarta w książęce. Tak też jest tutaj. Po raz pierwszy wydana książka Simone de Beauvoir, po raz pierwszy światło ujrzała historia dwóch dziewczynek, przyjaciółek... historia prawdziwa.

Sylvie i Andrée poznają się w szkole. To co w Andrée jest takie niezwykłe to to, że ma zdanie na każdy temat: o nauczycielkach, miłości, religii, zadaniach domowych, posłuszeństwie, rodzinie. Mimo różnic pomiędzy dziewczynkami rośnie nić porozumienia, platoniczna przyjaźniomiłość.

Jesteśmy świadkami tego jak Sylvie i Andrée postrzegają siebie, swoje rodziny i społeczeństwo. To jakie są, kim CHCĄ być, a kim MUSZĄ zostać. Obserwujemy to jak Andrée się zmienia, jak jej postrzeganie świata jako dziecko jest tak różne od postrzegania świata jako nastolatka i dorosła kobieta.

Podczas czytania obserwujemy również rozwój relacji. Nie będę ukrywać, niejednokrotnie czułam się tak, jakbym podglądała coś czego nie powinnam widzieć. I chociaż książka od samego początku podaje nam zakończenie, to im dalej, im więcej się dowiadujemy tym coraz bardziej czułam się jako ten niepotrzebny obserwator, ktoś kto zaburza intymność. Jest intruzem.

Książka jest przepięknie napisana. To czułe wyznanie przyjaźni-miłości. Uczucia tak głębokiego, tak intymnego... zdecydowanie zmuszającego nas do refleksji nad sobą, swoimi uczuciami.

rodzaje miłości i piękna dziecięca wrażliwość simone

rodzaje miłości i piękna dziecięca wrażliwość simone

Pod względem literackim, trochę mi brakuje czegoś w tej książce. Mam nieodparte wrażenie jakby nie była napisana dla stworzenia dobrej powieści, czy nawet pokazania czegoś odbiorcy, ale bardziej z potrzeby autorki, żeby coś z siebie wyrzucić, przepracować
Sposób pisania jest dość oszczędny, bez rysowania zbędnych kontekstów, absolutnie wszystko kręci się wokół relacji Sylvie i Andree. Relacji na którą może jeszcze brakuje określeń, czy to przyjaźń, czy miłość, a jeśli miłość to jaka.
Niemniej, powieść mocno porusza. Jest trochę jak wiersze - choć potrafię nazwać emocje, które we mnie budzi to uderza jeszcze w głębsze, niewyraźne, trudne do jasnego nazwania przeżycia.

• Przeczytane 2022
  • Feminizm