Dwie poważne damy

Seria: Spojrzenia
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Two Serious Ladies
Monika Adamczyk

"Dwie poważne damy" to jedyna w swym rodzaju proza, która skrzy się humorem, najgłębszym smutkiem, szczęściem prawie nie do zniesienia - słowem wszystkim, co było, jest i będzie probierzem sztuki genialnej.

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: skan własny

książek: 1991

Dwie kobiety, które nie wiedzą, co ze sobą zrobić i ze swoimi pieniędzmi - inaczej nie przedstawię w jednym zdaniu zarys fabuły 'Dwóch poważnych dam' Jane Bowles. Nie znajduję w tej książce nic interesującego i wartego zapamiętania. A zapowiadało się najpierw zupełnie inaczej!

Lubię Bowles za jej lesbijską narrację, bez żenady, bez kamuflażu np. "...byłam raz zakochana w jednej starszej kobiecie - rzuciła pani Copperfield skwapliwie" albo "- Ty chyba zwariowałaś - powiedziała pani Copperfield - Ja nie mogę bez niej żyć, nawet przez jedną chwilę. Rozsypałabym się na drobne kawałki." To prawie tak jak ja, dlatego czytam chętnie, chociaż prozy tej pani nie ma zbyt wiele, a żeby odnieść sie do wartości literackiej, to dobrze jest poznać trochę biografię autorki, to daje szerszą perspektywę do odbioru tekstu.

PaniZima | 2012-10-24
Na półkach: Przeczytane, 2011, O kobietach

Kiedy czytałam książkę, nie wiedziałam o skłonnościach Jane Bowles.
Książka była w fajny sposób dziwna i szalona, jakby nowa Dorotka od czarnoksiężnika z Oz znajdowała dziwnych znajomych, później zostawia im pod opiekę swój dom i jedzie gdzieś daleko szukać nowych przygód.

pan_nilsson | 2015-03-02

Ciągle Bowles, a jednak opowiadania lepiej mi weszły.
Momenty są świetne. Czasem jednak przynudza. Tak czy siak - na plus;)

| 2013-05-08

najada | 2016-09-07
Leehoo | 2016-06-05
Przeczytana: styczeń 2013
Dobrze wyjść z pisarzem: Paul Bowles

Jeśli nie masz domu, do którego możesz powrócić, idziesz wciąż naprzód. Odcinek cyklu, w którym następuje pewna wolta. Będzie o pisarzu, który mnie inspiruje i motywuje, z którym spotkanie gwarantuje przypływ dobrej energii. Będzie o pisarzu, z którym czuję, że – jakkolwiek niepoprawnie to zabrzmi – „dobrze wychodzę”.