Dwie poważne damy

Okładka książki Dwie poważne damy Jane Bowles
Okładka książki Dwie poważne damy
Jane Bowles Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Spojrzenia literatura piękna
Spojrzenia
Two Serious Ladies
Państwowy Instytut Wydawniczy
2005-01-01
2005-01-01
2003-08-26
Andrzej Sosnowski

SZOK! Jane kładzie męża na łopatki! Pisze przenikliwie, jednocześnie z jakąś niespotykaną dynamiką, niczego nie odwleka, niczego nie zamydla, jest dużo bardziej konkretna, znacznie bardziej dobitna. Fascynująca lektura.

Historia dwóch kobiet poszukujących szczęścia, podążających za sobą a nie społeczna aprobatą. Zaskakująca, niekonwencjonalna, nieprzewidywalna, uroczo przedziwna i świetnie napisana!

Oryginalnej prozy nigdy dość. „Dwie poważne damy” to manifest wolności i obrona prawa do odmienności. Bowles tę odmienność fetuje, przeciwstawia konwenansom, których sens dawno się zatracił, utartym schematom, pielęgnowanej w skorupie konformizmu nudzie. Okazuje się, że można się zachwycić również pięknem w myśl klasycznych wzorców stanowczo niepięknym, a afirmacja życia może przybrać formy dalekie od wskazań starożytnych mędrców.
Uchylone zostają drzwi do oglądu świata przez naturę wrażliwą i niepowtarzalną. Poczucie wyobcowania bohaterek i ich płynąca z własnego doświadczenia niewiara w intersubiektywność rzeczywistości są tak wielkie, że próbują one komunikować nawet najbardziej oczywiste fakty i zjawiska, jakby nie wierząc, że są one dostępne innym ludziom, że istnieje zbiór wspólny uchwytnych zmysłami obiektów.
Wynika to zresztą z ich epistemicznych skłonności, bo oczy panny Goering oraz pani Copperfield często kierują się, wobec immanentnej niezrozumiałości świata i jego mieszkańców, ku własnym wnętrzom, które zamieszkują byty bardziej godne zainteresowania dam i łatwiej dające się przez nie uchwycić, czyli emocje.
Bo przecież „Dwie poważne damy” to również powieść feministyczna, choć nie jest to ani feminizm wojujący, ani oczywisty. Bowles skupia się po prostu na tych dylematach, które właściwe są płci pięknej, jak na przykład nieustanna walka między potrzebą wyrażenia i zadowolenia siebie, a tym wewnętrznym parciem do opiekowania się innymi, określanym niekiedy mianem instynktu macierzyńskiego.
Bohaterkom obca jest mieszczańska moralność. Nie oznacza to, że są niemoralne, tyle że kompasem są dla nich własne, bardzo niekiedy fantastyczne zapatrywania, nie zaś społeczna aprobata. I ta fantastyczność może być rozpatrywana zarówno jako siła, jak i słabość tej powieści. Literatura zaangażowana nie powinna bowiem bujać w obłokach. Ale jak ma nie bujać, skoro obu damom, tak jak samej autorce, w realizowaniu tej szczególnie pojętej zasady carpe diem nigdy nie przeszkodziły troski materialne?
Mimo kilkudziesięcioletniego rodowodu jest to powieść świeża, ale i mocno niedoskonała. Styl, który wydaje się autoironiczny, miejscami jest po prostu nieudolny. Są też momenty, w których Bowles dopowiada to, czego dobra literatura każe się czytelnikowi domyślać. Choć jednak zapowiadany na okładce geniusz położył swe dłonie na innych twórcach, warto skierować swój wzrok ku jedynemu w swym rodzaju dziełu tej Amerykanki o skomplikowanym życiorysie i bardzo skromnej pisarskiej spuściźnie.

Czarodziejska powieść o nieistotnej fabule i niemożliwych bohaterach. Proza, która działa bezpośrednio na receptory w mózgu, wywołując narkotyczny stan dziwności, euforii i niepokoju. Doświadczenie cudownie nieziemskie.

Przezabawna i zaskakująco współczesna.

Przezabawna i zaskakująco współczesna.

Książka wyjątkowa :) Opowieść o bogatych znudzonych damulkach, które postanawiają zmienić coś w swoim życiu poprzez obniżenie swojego statusu społecznego.

Na półkach: , , , , , ,

Dwie kobiety, które nie wiedzą, co ze sobą zrobić i ze swoimi pieniędzmi - inaczej nie przedstawię w jednym zdaniu zarys fabuły 'Dwóch poważnych dam' Jane Bowles. Nie znajduję w tej książce nic interesującego i wartego zapamiętania. A zapowiadało się najpierw zupełnie inaczej!

Ciągle Bowles, a jednak opowiadania lepiej mi weszły.
Momenty są świetne. Czasem jednak przynudza. Tak czy siak - na plus;)

Ciągle Bowles, a jednak opowiadania lepiej mi weszły.
Momenty są świetne. Czasem jednak przynudza. Tak czy siak - na plus;)

Kiedy czytałam książkę, nie wiedziałam o skłonnościach Jane Bowles.
Książka była w fajny sposób dziwna i szalona, jakby nowa Dorotka od czarnoksiężnika z Oz znajdowała dziwnych znajomych, później zostawia im pod opiekę swój dom i jedzie gdzieś daleko szukać nowych przygód.

Kiedy czytałam książkę, nie wiedziałam o skłonnościach Jane Bowles.

Lubię Bowles za jej lesbijską narrację, bez żenady, bez kamuflażu np. "...byłam raz zakochana w jednej starszej kobiecie - rzuciła pani Copperfield skwapliwie" albo "- Ty chyba zwariowałaś - powiedziała pani Copperfield - Ja nie mogę bez niej żyć, nawet przez jedną chwilę. Rozsypałabym się na drobne kawałki." To prawie tak jak ja, dlatego czytam chętnie, chociaż prozy tej pani nie ma zbyt wiele, a żeby odnieść sie do wartości literackiej, to dobrze jest poznać trochę biografię autorki, to daje szerszą perspektywę do odbioru tekstu.

• Literatura amerykańska
  • Literatura piękna