Starość

Okładka książki Starość Simone de Beauvoir
Okładka książki Starość
Simone de Beauvoir Wydawnictwo: Czarna Owca filozofia, etyka
656 str. 10 godz. 56 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
La Vieillesse
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2011-04-20
Data 1. wyd. pol.:
2011-04-20
Liczba stron:
656
Czas czytania
10 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7554-238-7
Tłumacz:
Zofia Styszyńska
Tagi:
Literatura francuska XXI wiek
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
130
22

Na półkach:

Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Z technicznej strony ta książka to chaos. Autorka przedstawia wiedzę biologiczną dotyczącą procesów starzenia, przytacza przykłady różnej pozycji społecznej starych ludzi w historii, analizuje motyw starości w literaturze i sztuce, wskazuje na niegodne warunki życia starców we współczesnych jej czasach, próbuje dowiedzieć się jak wygląda starość z perspektywy osoby jej doświadczającej i zastanawia się czy możliwe jest, aby starość była dla nas wartościowym okresem życia. Rozumiem, że te różne problemy są ze sobą związane i trudno, mówiąc o jednym aspekcie starości, nie wspomnieć o innych, ale wydaje mi się, że ta książka mogłaby być dużo lepsza gdyby skupiała się na jednym z aspektów, wplatając pozostałe informacje tylko wtedy, gdyby wnosiły one coś do tej jednej analizowanej kwestii. Tutaj mamy książkę o wszystkim po trochu i dlatego ma się wrażenie, że żaden temat nie został wyczerpany. Muszę też dodać, że nie przekonuje mnie przytaczanie losów znanych pisarzy i polityków jako przykładów potwierdzających tezy autorki, bo powszechnie wiadomo, że artyści i osoby publiczne prowadzą często tryb życia inny niż zwykli ludzie, bywają ekscentrykami, a ich spojrzenie na świat cechuje się nieraz większą wrażliwością. Dlatego fakt, że Hugo czy Voltaire zrobił coś lub powiedział nie świadczy o tym, że każdy stary człowiek też tak robi czy myśli. A tych biografii było w tej książce wiele i w pewnym momencie zaczęło mnie to już nużyć.

Teraz czas na pozytywy. Po pierwsze, autorka poruszyła temat bez wątpienia ważny, ale przede wszystkim oryginalny. Faktycznie nawet w dzisiejszych czasach niewiele widzi się książek na ten temat. Po drugie, książka ma naprawdę ogromną siłę rażenia, autorka rzuca nam prawdę w oczy w brutalny wręcz sposób. Lektura tej książki była dla mnie przygnębiająca, ale niewątpliwie zmusiła mnie do głębokich przemyśleń, a o to chyba chodziło. Po trzecie, chociaż książka została napisana w latach siedemdziesiątych, większość poruszanych przez nią kwestii jest nadal boleśnie aktualna.

Dodatkowo muszę zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Książka przedstawia wiedzę na temat starości, którą posiadano w latach siedemdziesiątych, zarówno tę dotyczącą biologicznych procesów starzenia, jak i sytuacji społecznej starców. Podejrzewam, że do 2020 roku coś niecoś mogło się w tej kwestii zmienić. Oczywiście trudno mieć o to żal do autorki i nie wpływa to zanadto na odbiór książki. Ale czytałam wydanie książki z 2011 roku i żałuję, że wydawnictwo nie wpadło na pomysł, aby dołączyć posłowie, w którym jakaś osoba znająca się na rzeczy opowiedziałaby krótko jak wygląda sytuacja starych ludzi dzisiaj, co się zmieniło od czasu pierwszego wydania tej książki i z jakimi problemami musielibyśmy jeszcze się zmierzyć.

Mam mieszane uczucia w stosunku do tej książki. Z technicznej strony ta książka to chaos. Autorka przedstawia wiedzę biologiczną dotyczącą procesów starzenia, przytacza przykłady różnej pozycji społecznej starych ludzi w historii, analizuje motyw starości w literaturze i sztuce, wskazuje na niegodne warunki życia starców we współczesnych jej czasach, próbuje dowiedzieć się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    120
  • Przeczytane
    14
  • Posiadam
    10
  • Teraz czytam
    7
  • Eseje
    2
  • Socjologia
    2
  • Biblioteczka domowa
    1
  • Literatura francuska XX wieku: 1970-1979
    1
  • Pisarki francuskie: Simone de Beauvoir (1908-1986)
    1
  • ZAKUPY
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Starość


Podobne książki

Przeczytaj także