Westerplatte 1939. Przed szturmem

Seria: Gdańsk. Historia i współczesność
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
historyczna

Westerplatte 1939. Przed szturmem jak w zatrzymanym kadrze filmowym ukazuje ostatnie godziny pokoju, w których trwają gorączkowe przygotowania do wojny. Już wiadomo, że gdańska bomba wybuchnie, nie wiadomo tylko kiedy – i jakie będą tego skutki. Analiza sił militarnych obrońców i atakujących pozwala dotknąć złożonych problemów Europy powersalskiej oraz drażliwych stosunków polsko-gdańskich i polsko-niemieckich. Historia półwyspu Westerplatte zaś wyjaśnia jego symboliczne znaczenie, utwierdzające polskie prawa do Gdańska. Liczne zdjęcia, rysunki, plany i tabele umożliwiają śledzenie tego kadru w kilku płaszczyznach, zapowiadających zamykanie się dziejów Wojskowej Składnicy Tranzytowej i tworzenie legendy żyjącej własnym życiem.
Książka jest pierwszą częścią tryptyku, którego kolejne części ukazywać się będą w odstępach rocznych.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl