5 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
piotrex

Fragment: "3 armia pancerna gw. zaatakowała oddziały 2 i 8 dywizji pancernej oraz 36 dywizji piechoty nieprzyjaciela. Zaciekłe walki trwały do późnego wieczora. Dowództwo niemieckie rzuciło przeciwko radzieckim pancerniakom prawie całe lotnictwo, którym dysponowało na wybrzuszeniu orłowskim. Nie milknący huk dział polowych i czołgowych, ryk silników samolotowych, chrzęst gąsienic czołgowych...

Fragment:

Nie milknący huk dział polowych i czołgowych, ryk silników samolotowych, chrzęst gąsienic czołgowych zlewały się w straszliwy zgiełk i łoskot. Niebo pociemniało od dymu i kurzu.

Najzacieklejsze walki prowadził 15 korpus pancerny ze ściągniętą z odwodu Grupy Armii "Środek" 8 dywizją pancerną, która podejmowała wściekłe kontrataki."

Zoltar | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

Absolutna strata czasu. Zgadzam się wprawdzie z innym recenzentem, że w latach 80-tych trudno było napisać inną książkę na taki temat. Tym niemniej "Kursk 1943" do perełek książek o kampaniach militarnych na pewno nie należy.

Książka jest absolutnie tendencyjna. W bibliografii autor przytacza całe jedno(!) źródło niemieckie. To stanowczo za mało, aby chociaż ogólnie zbliżyć się do jakiejkolwiek obiektywnej oceny wydarzeń.

Druga sprawa: bardzo, bardzo rzadko "schyla" się pan Karpiński nad związkami taktycznymi poniżej dywizji. W monotonnym wyliczaniu nazw radzieckich armii oraz ich przywódców, w podawaniu nazw miejscowości, których w 90% przypadku nie ma na żadnej z potwornie ogólnikowych mapek, w tendencyjnym języku komunistycznej nowomowy nie mogłem znaleźć absolutnie nic ciekawego.

Na szczęście można w obecnych czasach poczytać o bitwie pod Kurskiem o niebo lepsze monografie. Sięgnięciu po tą koszmarną kompilację wspomnień radzieckich marszałków mogę z czystym sumieniem...

Ujdzie w tłoku. To pierwsza myśl, jaka mi przyszła po lekturze tej książki. Biorąc pod uwagę datę powstania (1983) i ważkość tematu dla walki z kontrrewolucją, to naprawdę niezła rekomendacja. Bo mimo ewidentnych chwytów propagandowych i ciągłej potrzeby udowadniania bohaterstwa czerwonych towarzyszy, książkę Antoniego Karpińskiego ciągle da się czytać. Ba, można nawet wyciągnąć z niej jakieś wnioski, nie tylko te, że Polak-Rosjanin dwa bratanki, czy to, że powodem klęski III Rzeszy podczas ,,Wielkiej wojny ojczyźnianej" (tak, tak, autor konsekwentnie używa tego określenia pochodzącego prosto z radzieckich podręczników) była słabość moralna faszystów. Mimo presji cenzury (lub poglądów) autor zwrócił jednak uwagę na kilka popełnionych przez obie strony błędów, dylematy strategiczne po obu stronach, na wysoki koszt zwycięstwa (chociaż informacje o radzieckich stratach nigdzie się nie pojawiają) oraz na znaczną przewagę liczebną wojsk radzieckich. Już samo to wystarczy, aby tej...

Dariusz | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Wielka bitwa, która zmieniła losy drugiej wojny światowej. Związek Radziecki zatrzymuje marsz nazistów na froncie wschodnim i otwiera okres nieprzerwanych działań, które zakończą się w maju w Berlinie.

Radosław | 2015-08-09
Adm_Lütjens | 2015-05-04