Borodino 1812

Wydawnictwo: Bellona
Borodino 1812
historia
Getos

Bardzo ciekawa, napisana niezwykle sugestywnym i barwnym językiem pozycja dla historyków i pasjonatów wojskowości. Książka opisuje genezę, strategię i przebieg bitwy, która otworzyła wojskom Napoleona drogę do Moskwy. Autor przedstawia także zmiany zachodzące w Armii Francuskiej już od połowy XVIII wieku, podaje też kilka ciekawostek z początków wojen napoleońskich. Dla lepszego zobrazowania wydarzeń czytelnik ma do swojej dyspozycji zbiór map i rycin.
Lud moskiewski do końca wierzył w to, że Kutuzow wyda nową bitwę Napoleonowi u bram stolicy. Umacniał go w tym mniemaniu gubernator wojenny miasta hrabia Fiodor Roztopczyn. Robił to, mimo że wiedział, jaką decyzję podjął sztab rosyjski. Jednocześnie starał się wszelkimi środkami zapobiec samowolnemu poderwaniu się mieszkańców Moskwy do walki. Między innymi w tym celu nakazał przeciąć liny dzwonów cerkiewnych, by nie można było ich użyć do dania sygnału do boju. Tymczasem masy żołnierzy rosyjskich, zamiast stanąć do walki, przechodziły w posępnym marszu przez ulice Moskwy. Do mieszkańców dotarło wreszcie, że prastara stolica carów nie będzie broniona.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl