Szypka i Plewna 1877

Wydawnictwo: Bellona
historia, wojny, bitwy, Rosja, Turcja
historia
Łukasz Kuć

"Pod bateriami na górze Sweti Nikoła wrzał bój. Huk wystrzałów armatnich nakładał się na nieprzerwany terkot broni strzeleckiej, dym zasnuł okolicę. Piąty szturm był przełomowym momentem tego dnia. Zdesperowana piechota turecka wdzierała się na szczyt, depcząc po ciałach poległych w poprzednich szturmach kolegów. Obrońcom kończyły się naboje, więc najwięksi śmiałkowie wypadli z okopów i w starciu na bagnety odrzucili przeciwnika. Inni, ogarnięci zapałem, spychali na Turków olbrzymie kamienie.
I ten atak odparto. W następnych, podejmowanych zarówno ze skrzydła, jak i od czoła, Turcy nie wykazali już tej woli zwycięstwa co poprzednio. Kolumny ich zatrzymywały się i pokrywały górę ogniem karabinowym, który nie mógł wyrządzić większej szkody ukrytym w okopach Rosjanom i Bułgarom..."

W czasie bitwy pod Plewną szczególnie przysłużyły się tureckim obrońcom karabiny Winchester. W przededniu wybuchu konfliktu z Rosją, Imperium Osmańskie zamówiło w zakładach Winchestera 50 tysięcy egzemplarzy karabinów M1866. Ten powtarzalny karabin był śmiertelną bronią dla oblegających twierdzę wojsk rosyjsko-rumuńskich. To właśnie m.in. użyciu tej broni przypisuje się opóźnienie w zdobywaniu Plewny prawie o pół roku i ogromne straty atakujących. Wojsko osmańskie podczas bitwy używało przeciwko szarżującym Rosjanom karabinów dalekiego zasięgu M1872 Peabody - Martini, a gdy zbliżyli się na odpowiednio bliską odległość (dwustu jardów), Turcy dokonywali zamiany broni na karabiny Winchester, i dziesiątkowali atakujących.

Niezła pozycja z cyklu Historycznych Bitew Bellony. Z jednej strony nic wyjątkowego, a z drugiej czyta się nieźle, bibliografia ma sensowne wymiary odpowiadające wymogom pracy tego typu: szczególnie dużo wspomnień wykorzystał Autor ze strony rosyjskiej - brak opinii ze strony tureckiej, co jednak da się dość prosto wyjaśnić. Być może za często pojawiają się w książce zapewnienia, że Bułgarzy pamiętają o swoich wyzwolicielach. W sumie jednak warto tę książkę przeczytać, choćby ze względu na anegdotkę o bułce (s. 52) i żeby dowiedzieć się na jakiej to wojnie pan Wokulski dorobił się takiego majątku.

Tomasz Babnis

herion1660 | 2016-11-12