Kunersdorf 1759

Wydawnictwo: Bellona
bitwy, Kunersdorf, Prusacy
historia
Getos

Prusacy w marszu dokonali przegrupowania i przywrócili porządek w szeregach. Król osobiście poprowadził ten atak na Kuhgrund, sądząc, że jego przykład zmobilizuje żołnierzy do dalszej walki. Początkowo szyk pruski był ostrzeliwany słabym ogniem artyleryjskim, jednak w miarę postępów sytuacja stawała się coraz gorsza. Rosyjskie kartacze wyrządzały ogromne szkody w królewskich batalionach.

źródło opisu: Bellona, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

awesta | 2019-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2019

Szkolna pała za opracowanie kwestii geograficznych i przemarszu armii w kampanii roku 1759. Pozycję cechuje dowolność z nazewnictwie, bo pan Przeździecki nie mógł się zdecydować, czy będzie używał nazw polskich czy niemieckich. Rozumiem, że w przypadku osad znajdujących się poza I RP (Śląsk czy Nowa Marchia) sensowne jest używanie nazw niemieckich, ale przytoczenie egzonimu (przynajmniej w nawiasie) jest wskazane, w pozycji popularnonaukowej wręcz wymagane. Natomiast nazw niemieckich autor używa nawet w przypadku miejscowości które w tamtym okresie były polskie (np. Betsche zamiast Pszczew). Pojawiają się nazwy miejscowości których nijak nie mogę zidentyfikować, a to dziwne bo znajdowały się w Wielkopolsce – Persk, Senkow. Występują rażące błędy w deklinacji – Kcynia w dopełniaczu to Kcyni, nie Kcyniu; Zbąszyń w miejscowniku to (gdzie? w) Zbąszyniu nie Zbąszynie; Pniewy w dopełniaczu to (w stronę) Pniew nie (w stronę) Pniewa, bo wówczas mielibyśmy do czynienia z zupełnie inną...