Batoh 1652

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Garcia

Wnikliwe opracowanie dotyczące jednej z największych klęsk naszego oręża w historii. Do bitwy doszło w dniach 1-2 czerwca 1652 r. Pod Batohem starły się wojska koronne dowodzone przez hetmana Marcina Kalinowskiego z siłami kozacko-tatarskimi dowodzonymi przez Bohdana Chmielnickiego. Wskutek złego dowodzenia oraz buntu części polskiego wojska doszło do klęski naszych oddziałów, a po bitwie do wymordowania większości jeńców. Autor bardzo dokładnie przejrzał skromne źródła i opracowania historyczne ukazujące często sprzeczne relacje z tego wydarzenia. Do tej pory brakowało opracowania ukazującego ten epizod naszej historii i jak się okazało, także w źródłach ukraińskich niewiele można było na ten temat przeczytać. Dlatego też pozycja ta jest warta polecenia, zwłaszcza osobom interesującym się historią Polski.

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

Kamil Szaładziński | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

Wielkim plusem tej publikacji jest samodzielna próba rekonstrukcji i analizy wydarzeń. Autor skrupulatnie krok po kroku przedstawia przebieg tytułowej, dramatycznej bitwy. Chyba jeden z najdokładniejszych opisów bitwy jaki czytałem.