Marengo 1800

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
Łukasz Kuć

14 czerwca 1800 roku w pobliżu wsi Marengo, 23 tysiące żołnierzy francuskich stoczyło walkę o swoją ojczyznę i swojego wodza z 45 tysiącami żołnierzy austriackich. Austriacy byli pewni zwycięstwa. Bitwa dobiegała końca - generał Melas pisał do Wiednia raport o sukcesie. Nagle sytuacja zmieniła się diametralnie. Doskonały kontratak francuskiej piechoty, artylerii i kawalerii zwalił się na siły austriackie z potężną siłą. Jak doszło do tej bitwy? Jak wyglądało to starcie? Kogo zwycięstwo pod Marengo uczyniło nieśmiertelnym? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej dramatycznych dni w dobie wojen napoleońskich.

herion1660 | 2016-11-03
rybka | 2016-02-05