Słowo o słowie. Porady językowe profesora Bralczyka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Olka

Książka powstała na podstawie cyklicznej audycji radiowej „Słowo o słowie”, prowadzonej przez profesora Bralczyka w wielu rozgłośniach regionalnych. To wybór 240 pytań i odpowiedzi, które zostały spisane i zredagowane tak, aby zachować styl właściwy językowi mówionemu profesora. Co znaczy? Skąd pochodzi? Jak wymawiać? Jak pisać? Jak odmieniać? Jak używać? Czy używać? - to części, na które podzielony jest poradnik i według których uporządkowano materiał. Całość uzupełnia indeks alfabetyczny omawianych w książce słów i problemów. Jesteśmy przekonani, że lektura odpowiedzi, jakich udziela autor, sprawi przyjemność nie tylko miłośnikom jego języka i stylu.

ansomia | 2014-08-18

Co oznacza słowo ambiwalentny? Kiedy używać słowa cyfra, a kiedy liczba? Pełen wybór czy pełny wybór? Czemu czy dlaczego? Odpowiedzi na te pytania – i wiele innych – znajdziecie w poradniku językowym profesora Bralczyka.

Zanim sięgnęłam po książkę Słowo o słowie Jerzego Bralczyka, przeczytałam Mój język prywatny tego autora. Ponieważ książka jawi się jako jego autobiografia, mogłam wiele dowiedzieć się o tym jakże interesującym człowieku. Sprawiło to, że później z większym zapałem podeszłam do publikacji Słowo o słowie. Zapewne nie wzbudzi wątpliwości, gdy powiem, że Jerzy Bralczyk jest jednym z najpopularniejszych językoznawców. Jego porady językowe zawarte w tej książce zostały spisane na podstawie audycji radiowej o tym samym tytule.

Dwieście czterdzieści pytań i odpowiedzi, które zawarto w tym poradniku zostało usystematyzowanych. Publikacja składa się z siedmiu działów, takich jak: Co znaczy?, Skąd pochodzi?, Jak wymawiać?, Jak używać?, Czy używać?. Profesor Bralczyk...

Kerszi | 2018-03-07
Przeczytana: 06 marca 2018

Książka dosyć krótka, ale ile za to w niej wiedzy. Można ją przeczytać w jeden dzień, ale lepiej sobie dawkować zawarte w niej felietony na parę wieczorów. Wyśmienita, chociaż znalazłem dwa błędy. Jeden kiedy profesor Jerzy Bralczyk piszę o sobie raz w formie żeńskiej "...ja nie chciałabym...", a drugi to dziwne porównanie tego samego wyrazu - "kilkadziesiąt, a nie kilkadziesiąt" (Chyba miało być "kilkudziesiąt"?). Ale to są drobiazgi, które nie mają prawa uszczuplić wartości tej książki. Można do niej wracać po latach i jest aktualna.

Ania | 2016-05-02

Wiele słyszałam o Jerzym Bralczyku. W domu często porównywano mnie albo do profesora Miodka, albo właśnie do profesora Bralczyka. Robiono tak gdyż jestem bardzo wyczulona na punkcie poprawności języka polskiego. Tym bardziej ucieszyłam się ,że mogłam poznać taką osobę. Mało tego mogłam także zaopatrzycie w książkę z jej poradami językowymi. Czytając ja byłam bardzo szczęśliwa odkrywając że jej autor ma bardzo podobne podejście do polszczyzny jak ja. Choć muszę przyznać ,że od chwili gdy ją skończyłam czytać coraz częściej zastanawiam się czy formy językowe, które proponuję są istotnie poprawne.

Klaymen | 2014-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Jak dla mnie, sporo odpowiedzi przegadanych, z których tak naprawdę nic nie wynika. Mam też wrażenie, że Bralczyk próbuje być zabawny, ale mu nie wychodzi. Do tego, jak na tego typu pozycję, stanowczo za dużo literówek.

wkwiatki | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 listopada 2013

Nie jestem specjalistą, jasne. Ale jak ktoś mówi, że przecież "tu pisze" nie razi, no to mnie krew zalewa. No jak nie razi. Bralczyka może nie razi, mnie owszem. Stanowisko w sprawie "aha" bardzo niejasne. Co tu jest trudnego? Niektóre porady szemrane, naciągane, a błędy interpunkcyjne znalazłam. Gdybym ostatnią stronę przeczytała na początku, byłaby to jeśli nie ostatnia, to na pewno jedna z ostatnich, z którymi bym się zapoznała. Nędza.

Kenaz | 2018-05-21
Marina | 2018-02-19