Artyści mówią. Wywiady z mistrzami malarstwa

Seria: Artyści mówią
Wydawnictwo: Rosikon Press
Darmowe dodatki Edytuj książkę
artyści mówią
sztuka
a_iwka

Malarze mówią? Najpierw milczą. Nie jest łatwo nakłonić ich do zwierzeń. Zależało mi, aby opowiadali o sobie – o swoich obrazach, swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i o tym, co się nie udało, co nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu. Wreszcie o swoich wizjach, intensywnie zmysłowych doznaniach tego czegoś ulotnego, na co właściwie brak słów, co...

Malarze mówią? Najpierw milczą. Nie jest łatwo nakłonić ich do zwierzeń.

Zależało mi, aby opowiadali o sobie – o swoich obrazach, swoich obsesjach, swoich sukcesach, ale i o tym, co się nie udało, co nie sprostało ich własnym marzeniom. O dużych pieniądzach, ale i niespełnieniu. Wreszcie o swoich wizjach, intensywnie zmysłowych doznaniach tego czegoś ulotnego, na co właściwie brak słów, co można tylko… namalować.

Rozmowy zamieszczone w albumie powstawały na przestrzeni wielu lat. Niektórzy malarze już odeszli. Ich wypowiedzi stały się niepowtarzalnym dokumentem, pejzażem mentalnym, a także, co może najważniejsze, bezpruderyjną manifestacją artystycznych postaw. Wybór twórców, reprezentujących różne kierunki i pokolenia, jest subiektywny. Obiektywna pozostaje jedynie wartość samych dzieł. Dzieł cieszących się międzynarodowym uznaniem. Współczesne malarstwo polskie jest bez wątpienia kontrowersyjne. I bez wątpienia ciekawe, kreatywne, na światowym poziomie. Żywe!

Zapraszam do podróży, ekscytującej przygody, w której mistrzowie ujawniają kulisy swojej twórczości i zdradzają pilnie zazwyczaj strzeżone tajemnice warsztatu oraz prywatnego życia.

Zdzisław Beksiński, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Józef Czapski, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Stefan Gierowski, Aleksandra Jachtoma, Łukasz Korolkiewicz,Jerzy Mierzejewski, Jarosław Modzelewski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka,Teresa Pągowska, Jacek Sempoliński, Jacek Sienicki, Jonasz Stern, Barbara Szubińska, Leon Tarasewicz, Jan Tarasin, Tomasz Tatarczyk, Hanna Zawa-Cywińska.

Wydanie w wersji audiobook. Czytają: Maria Maj, Krystyna Czubówna, Krzysztof Gosztyła. Tytuł także dostępny w formie aplikacji iPad oraz w wersji papierowej (Wydawnicto Rosikon Press).

źródło opisu: www.audioteka.pl

źródło okładki: www.audioteka.pl

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3520

Artyści spełnieni

Potrzeba samorealizacji, spełnianie swojego potencjału, zaspokojenie estetyczne to w słynnej hierarchii potrzeb Abrahama Maslowa czubek piramidy. Niektórzy z nas nigdy tam nie dotrą. A oni o ich realizacji mówią. Artyści. Mówią o swojej drodze twórczej, o potrzebach związanych ze sztuką, o konieczności i przymusie wewnętrznym realizowania siebie w tej dziedzinie twórczości, czasem rozbrajająco odpowiadają na pytanie, dlaczego tworzą: „bo nic innego nie potrafię”. Próbują zdefiniować pojęcia sztuki, talentu, geniuszu. Trochę ironizują i się denerwują. Czasem właściwie chyba wcale nie mają ochoty rozmawiać. Na przykład Zdzisław Beksiński ironicznie stwierdza, że mógłby opracować pieczątki, dziesiątki pieczątek z odpowiedziami na typowe pytania.

Na liście rozmówców Elżbiety Dzikowskiej pojawiają się te najbardziej znane nazwiska w polskiej sztuce: np. Jerzy Nowosielski, Zdzisław Beksiński czy Roman Opałka, są i ci, którzy zapewne przeciętnemu odbiorcy kultury są mniej znani: np. Jan Dobkowski, Tomasz Tatarczyk. Pojawiają się kobiety: Teresa Pągowska, Hanna Zawa-Cywińska, Aleksandra Jachtoma, Barbara Szubińska. Każdy podąża czy podążał (niektórych już dziś nie ma wśród żyjących) indywidualną drogą. Tworzą oni różnymi technikami, odmiennie postrzegają kwestie anegdoty w obrazie, koloru czy konstrukcji. Wskazują swoich mistrzów, zdradzają stosunek do tradycji, do rzeczywistości, do odbiorców swojej sztuki wreszcie. Odkrywają tym siebie.

Szkoda jednak, że nie mówią własnym...

Szkoda jednak, że nie mówią własnym głosem, że w audiobooku pojawiają się lektorzy. Niestety, nie ułatwiają odbioru. W moim odczuciu intonacja rozmowy jest często męcząca, zbyt przesadna, nienaturalna. Szkoda, to duży feler tej ciekawej publikacji. Plusem niewątpliwie jest to, że słuchając kilku- czy kilkunastominutowego wywiadu można jednocześnie przeglądać w Internecie galerie dzieł artystów, kartkować swobodnie albumy czy spacerować po galeriach.

A jest nad czym się zastanawiać. Artyści, z którymi prowadzone były wywiady, to często malarze niefiguratywni, abstrakcyjni. A takie malarstwo czasem sprawia przeciętnemu odbiorcy kultury kłopot, budzi podejrzliwość, czy to na pewno sztuka? Stefan Gierowski między innymi mówi o różnicy między malarstwem dekoracyjnym a malarstwem wyrażającym. "Maluję jak odczuwam, a nie widzę" – mówi Tadeusz Brzozowski. Trzeba by więc słuchać, patrzeć i pozwolić sobie wejść w świat artysty.

Justyna Radomińska

karramba | 2014-01-23

Ehhh, dawkowałam sobie tę książkę. Po obiadku - deserek, ale tylko jeden rozdział dziennie, żeby tylko się nie kończyła....Większość czytających tylko wystawia ocenę, bo jak opisać to dzieło. Książka cudo, książka zagadka, książka dająca odpowiedzi, książka obraz, książka dusza, książka okno....

Luis | 2013-04-22

Żeby napisać recenzję tej książki, potrzebowałabym kilku stron. A w wersji skróconej - obowiązkowa lektura dla wszystkich zainteresowanych sztuką.

koemata | 2013-03-23
Na półkach: Przeczytane, Az w 2013
Przeczytana: 11 maja 2013

DALECY ZNAJOMI:
Zdzisław Beksiński - powątpiewa w możliwość wytłumaczenia czegokolwiek, sam dziwi się temu co mówi, - to sztuka ma mówić, on mógłby pogadać jakby miał czas, dobry wywiad

Jan Berdyszak - stworzył swój własny mur ochronny, swoją niedostępnością zmusza mnie do zastanowienia się nad tym sztucznie zawikłanym monologiem, szukający sensu mistrz słownego labiryntu

Tadeusz Brzozowski -grał u Kantora, samozwańczy profesjonalista, ale wyjątkowo w dobrym stylu, obraz ma demaskować brzydotę świata, chodzę po świecie i zbieram śmiecie

Józef Czapski - swój świat i swój udział w historii sztuki hr. Hutten-Czapskiego

Jan Dobkowski -erotyczna moc i siła, ujmująca powierzchowność

Roman Opałka -zaplanował 75 lat życia przeżył 80, doszedł do liczby 5604000 na swoich detailach, a marzył o 7777777 (białe na białym)

Amarakumaru | 2015-01-02

Pozycja obowiązkowa dla każdego kto interesuje się sztuką, zwłaszcza polską. Jest to również bardzo wartościowa pozycja dla tych, którzy sztukę tworzą i to oni zwłaszcza powinni ją przeczytać.
Wywiady z artystami dotykają sedna sztuki, sięgają wgłąb problemu a zarazem lektura jest lekka i bardzo przyjemnie się ją czyta. Bardzo ciekawa pozycja, na pewno wrócę jeszcze nie raz do tej książki.

| 2012-03-18

Biografie dobrze napisane są zawsze ciekawe.

anoanu | 2018-05-11
Przeczytana: 2018 rok