Do zobaczenia w piekle. Kresowa apokalipsa: Ukraina, Polska, Białoruś, Łotwa

978-83-7648-012-1
opowiadania, literatura faktu
literatura faktu
Anna

Książka Wojciecha Pestki to zbiór opowieści o mieszkańcach Kresów skazanych na piekło wygnania, zmuszonych do wyrzeczenia się języka i wiary. Bohaterami tych reportaży są ludzie wyrwani z objęć śmierci, będący do dziś zakładnikami Historii, m.in.: Alfred Schreyer – jeden z ostatnich żyjących uczniów Brunona Schulza; Irena Sandecka – ucząca potajemnie dzieci języka polskiego, autorka "Elementarza Krzemienieckiego"; Stanisław Vincenz – miłośnik i znawca Huculszczyzny i Pokucia oraz łotewski poeta Knuts Skujenieks – jeden z najwybitniejszych poetów łotewskich, odznaczony orderem de Isabella Catolica.

agata_m | 2011-02-14
Na półkach: Niedokończone, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2011

Tak prawdę powiedziawszy to mam mieszane uczucia co do tej książki.

Z jednej strony bardzo mnie ona zmęczyła. Czasami gubiłam się w osobach, faktach historycznych i wydarzeniach przedstawionych w książce. Musiałam wracać lub kilka razy czytać jeden fragment żeby zrozumieć o czym autor pisze.

Z drugiej strony... czytałam z zainteresowaniem i niedowierzaniem do jakich podłych i okrutnych czynów jest zdolny człowiek względem drugiego człowieka. Podziwiałam także bohaterów książki za to, że po tak traumatycznych doświadczeniach potrafili żyć dalej. Kończyli szkoły, studia, zakładali rodziny itd.
Książka przełamuje również stereotypy, dowiadujemy się, że podczas wojny byli dobrzy Niemcy, którzy pomagali prześladowanym i źli Polacy, którzy donosili na rodaków.

Jeśli lubisz literaturę faktu i pasjonujesz się historią - polecam.

carpediem_96 | 2016-08-08
Matylda | 2016-06-15