Granice złożoności. Poszukiwania porządku w chaotycznym świecie

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Frontiers of Complexity. The Search for Order in a Chaotic World
popularnonaukowa
Barbara

"Złożoność" to termin określający nowy sposób myślenia o zachowaniu oddziałujących ze sobą jednostek, niezależnie od tego, czy są to bity w komputerze, mrówki w mrowisku czy neurony w ludzkim mózgu. W książce tej Peter Coveney i Roger Highfield pokazują, jak te nowe idee rodziły się w pracach najwybitniejszych umysłów XX wieku: Alana Turinga, Kurta Godla, Johna von Neumanna, Richarda Feynmana, Ilya Prigogine'a i innych. "Granice złożoności" opowiadają również o tym, jak dziś badania nad złożonością w matematyce, fizyce, biologii, chemii, a nawet w naukach społecznych, wpływają na zmianę nie tylko naszego sposobu myślenia o Wszechświecie, lecz także - podstawowych założeń współczesnej nauki.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1997