Geniusz

Genius: The Life and Science of Richard Feynman
83-7150-426-8
biografie, fizyka,
hunter

Dla swoich kolegów, uczonych, Richard Feynman był magikiem największej miary. Twórca teorii naukowych, enfant terrible programu budowy bomby atomowej, zaciekły krytyk komisji badającej przyczyny katastrofy promu \"Challenger\", laureat Nagrody Nobla za prace, które przyniosły fizykom nowy sposób opisywania oddziaływań między cząsteczkami elementarnymi - Feynman odcisnął swoje piętno na niemal wszystkich działach nowoczesnej fizyki.

Na początku sceptycznie podchodziłam do książki, myśląc sobie, iż kolejny nieznany gość zapragnął wybić się na osiągnięciach i sławie noblisty, wielkiego naukowego autorytetu. Po przeczytaniu początku zdałam sobie sprawę, że po prostu ją odłożę i nigdy nie wrócę. Jednakże stało się inaczej.
Przyciągnął mnie Feynman i istna ciekawość, co o nim pisze. Z czasem polubiłam bardzo język pisarza, ponieważ był przyjazny w odbiorze i rzekłabym, sprawny, ładny, przejrzysty i wciągający. Na jakość wciągania wpłynęły różnorodne ciekawostki naukowe i z życia Richarda. Szczególnie te ciekawostki, które mnie interesowały, nie nudziły i były z kategorii tych, których nie sięga jeszcze moja świadomość, czyli po które nie poszłabym do internetu, a dokładnie- google, bo nie wiedziałabym o ich istnieniu.
Książka jest bogata w informacje, ale, co istotne, nie zatrzymuje się, nie rozwleka tematu, konkretnie podaje treść. Jest jak potok górski spływający wartko w dół, a nie jak koń ciągnący przyczepę w...

Usilnie wierzę, że po lekturze tej (niemal jak sam jej bohater) genialnej biografii Richarda Feynmana zakochać się w fizyce może najbardziej oporny na "ścisłości" czytelnik. Dla fascynatów mechaniki kwantowej to doskonała okazja na poznanie kulis rozwoju fizyki najnowszej oraz sylwetek innych "tęgich głów" tamtego okresu. Ta nieszablonowość, bezkresna wyobraźnia i wyłamanie się z formalizmu sprawiły, że Feynman stał się moim niekwestionowanym autorytetem intelektualnym, największą inspiracją i przewodnikiem po świecie fizyki. Geniusz w rzeczy samej.

Carmel | 2012-12-26
Przeczytana: 11 marca 2008

Genialna. Bohatera znam z kilku autobiografii i publikacji naukowych. Polecam szczególnie osobom, które nie lubia fizyki - może po lekturze polubią ten przedmiot, a przynajmniej zrozumieją czemu innych to fascynuje.

vitis | 2013-05-03
Na półkach: Teraz czytam

Nie umiem przeczytać tej książki. Życie Feynmana osadzone jest w historii ważnych i przełomowych okryć. Jednak nie wciąga mnie ona, mimo, że biografie innych geniuszy pochłonąłem z dużym zainteresowaniem. Może to też kwestia wydania - małe litery, zwarty tekst trudno się czyta.

Rozzmek | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016