Sen o teorii ostatecznej

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dreams of a Final Theory : The Scientist's Search for the Ultimate Laws of Nature
fizyka, teoria unifikacji,
hunter

Znakomicie napisana książka, w której noblista, Steven Weinberg (Nagrodę Nobla otrzymał w 1979 roku za pracę na temat unifikacji oddziaływań słabych i elektromagnetycznych) wyjaśnia dlaczego, jest zdaniem, fizycy są już tak blisko odkrycia teorii ostatecznej, czyli podstawowej teorii opisującej wszystkie oddziaływania, symetrie i cząstki elementarne - teorii nie wymagającej wyjaśnienia. Mimo że autor podejmuje problemy trudne i kontrowersyjne, jego błyskotliwy i przejrzysty styl ułatwia ich zrozumienie przez tych wszystkich, którzy pragną poznać tę ekscytującą dziedzinę wiedzy.

Carmel | 2016-10-31
Przeczytana: 2000 rok

"Sen o teorii ostatecznej" noblisty Stevena Weinberga to dla mnie książka wyjątkowa z dwóch powodów. Od 20-tu lat jestem zwolennikiem podejścia do poznawania rzeczywistości tak, jak to opisał fizyk w tej książce - poprzez pytania 'dlaczego?'. Jest to według mnie również najlepsza metoda pokazywania laikom sensu istnienia nauki teoretycznej i sposobu jej uprawniania, w szczególności fizyki. Druga przyczyna, to wersja redukcjonizmu nauki który wyznaję, a którą wyłożył w "Śnie ..." Weinberg.

W przeciwieństwie do dość technicznych i tematycznie zamkniętych "Pierwszych trzech minut", "Sen o teorii ostatecznej" to praca łatwiejsza w odbiorze, a przede wszystkim opisująca fizykę w szerszym społecznym kontekście.
We wstępie, padają zdania, które wyjaśniają sens i sposób budowania fizycznego opisu świata (str. 15):

"Od czasu do czasu abstrakcyjne pojęcia matematyczne, dane doświadczalne i fizyczna intuicja łączą się w całość i tworzą pewną teorię cząstek, oddziaływań i symetrii....

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-10
Przeczytana: 1999 rok

Ogólne spojrzenie na fizykę, jej znaczenie i możliwości w budowaniu naszej wiedzy o świecie, jak również w budowaniu światopoglądu.

analfabetix | 2011-08-26

Książkę czytałem już jakiś czas temu. To świetna pozycja napisana przez wybitnego fizyka, noblistę. Polecam wszystkim zainteresowanym i ciekawym świata.

lemontree | 2015-06-28
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane