Pierwsze trzy minuty

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The First Three Minutes: A Modern View Of The Origin Of The Universe
83-7180-609-4
yokopoko

Opublikowana po raz pierwszy w 1977 roku książka fizyka amerykańskiego, laureata Nagrody Nobla z 1979 r., jest klasyczną już dziś pozycją z dziedziny kosmologii. Opisuje ona początek Wszechświata, który nastąpił kilkanaście miliardów lat temu. Zachodzące wówczas procesy fizyczne miały decydujący wpływ na jego obecny kształt. Weinberg przedstawia nie tylko stan naszej wiedzy, ale także metody, dzięki którym możemy badać tak odległą przeszłość. Obecne, drugie polskie wydanie książki, zawiera posłowie autora, omawiające najnowsze odkrycia i hipotezy kosmologiczne.

gorzka | 2015-10-12
Przeczytana: październik 2015

Do książki Weinberga sięgnęłam ponownie z chęci przypomnienia sobie jaki w zasadzie był początek standardowego modelu w wyjaśnianiu wszechświata. Choć część faktów, o których wspomina autor nie potwierdziła się, a część teoretycznych założeń udało się dowieść, wykład Weinberga wciąż pozostaje dla mnie lekturą inspirującą, bliską fantastyce, mimo iż nad modelem standardowym pracowały i pracują poważne i najtęższe umysły na świecie. Śmiało można powiedzieć, że początki wszechświata, o których mowa w książce są czymś fascynującym, o czym nie śniło się filozofom. Jeszcze bardziej zdumiewającym jest fakt, iż w zasadzie w znanym nam kosmosie wcale nie musiało powstać życie, nawet materia w znanym nam kształcie. Wyobraźcie sobie początek, w którym temperatura uniemożliwia łączenie się podstawowych składników w atomy, gdzie neutrony, protony, elektrony i. in. kłębią się rozbite i anihilują ze swoimi antycząstkami. Gdyby w tamtym momencie rozkład cząstek był nieco inny, materia w ogóle by...

Marta | 2015-01-20
Przeczytana: 2005 rok

Dla fizyków koniecznie, dla niefizyków jako ciekawe ujęcie otaczającego świata. Pozwala poznać i dostrzec znaczenie podstawowych praw fizyki.

stareprawo | 2012-11-17
Przeczytana: 1980 rok

Cytat
"Jakie to byłoby niezwykłe, gdyby teoria ostateczna została sformułowana jeszcze za naszego życia! Odkrycie ostatecznych praw natury będzie największym skokiem w historii ludzkiego intelektu od narodzin współczesnej nauki w XVII wieku. Czy potrafimy sobie wyobrazić, co się wówczas stanie?"
Te słowa są charakterystyczne dla naukowego podejścia Weinberga. Jest nadzwyczajnym racjonalistą i dba bardzo o obiektywizm naukowych teorii. Przeciwnik religii w całym znaczeniu tego słowa.
"Pierwsze trzy minuty" wydane w Polsce w roku 1980 mówi o nim wszystko jako o fizyku. Najlepsi w kosmologii ocenili tą książkę S. Weinberga bardzo wysoko. Czytałem ją w latach 1980/81 i wówczas była przełomową publikacją związaną z Wielkim Wybuchem. Wypowiedział się wówczas o niej nadzwyczaj przyjaźnie również Stephen Hawking (już wtedy na wózku inwalidzkim). Napisana dość przystępnie. Wciąż aktualna. Polecam do śledzenia procesu zmian w wiedzy kosmologicznej. fizyki

swordmaster | 2014-04-14

Nie doczytałem do końca. "Troszeczkę" nieaktualna - jak choćby wiek wszechświata, który wtedy szacowano na bodajże 17 mld lat. Nie doczytałem dlatego, że zła ale dlatego, że sporo wiem z innych wydawnictw. Można ją przeczytać ale dzisiaj niekoniecznie.

dintah | 2014-07-07

Weinberg stara się pisać klarownie jednak koncepcje, które omawia są niezwykle trudne nawet na poziomie popularnonaukowym. lepiej zacząć od Hawkinga, Susskinda, Kaku lub Greene, a następnie sięgnąć po 'pierwsze trzy minuty'

Maciej Chojnacki | 2010-10-27
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam
Przeczytana: 26 października 2010

Dałem ostrożnie trzy gwiazdki, bo niestety nie posiadam odpowiedniego przygotowania z dziedziny fizyki cząstek, żeby w pełni ją docenić. We wstępie autor trochę zbyt optymistycznie ocenia "wymagania zerowe" dla czytelnika.

No nic, obiecałem sobie, że kiedyś do niej wrócę. Póki co trzy gwiazdki.

dymek | 2016-10-18
dymek | 2016-10-18