Udręka życia. Jak ludzie radzą sobie z lękiem przed śmiercią

Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
9788362122073
śmierć
czupirek

Kolejna książka w znakomitej serii „Mistrzowie Psychologii”, tym razem autorstwa cenionego polskiego psychologa, profesora Wiesława Łukaszewskiego. Czy ludzie myślą o śmierci? Czy zwykły człowiek boi się jej? Dlaczego niektórzy decydują się na samobójstwo? Czym jest teoria opanowania trwogi? „Uspokajam: nie napisałem książki o śmierci. Nie jest to książka ani o śmierci, ani o umieraniu....

„Uspokajam: nie napisałem książki o śmierci. Nie jest to książka ani o śmierci, ani o umieraniu. To książka o tym, że ludzie – chcąc lub nie chcąc – niekiedy myślą o śmierci. Trudno byłoby temu zaprzeczyć. Ludzie przejmują się śmiercią, nie jest im ona obojętna. Więcej, myśli o śmierci prawie zawsze i prawie u wszystkich wzbudzają przykre skojarzenia i przykre emocje.
To jest książka o tym, co dzieje się z ludźmi (w ludziach), którym myśli o śmierci przyszły do głowy. O tym, jak radzą sobie z przykrymi emocjami, i o tym, co daje im ukojenie. Także o tym, co wzmaga niepokoje dotyczące śmierci, co myśli o śmierci czyni bardziej dostępnymi, a niekiedy wręcz natrętnymi”.

„Kontakt ze śmiercią prawie zawsze budzi Ja. Nawet Ja najbardziej otorbione, najbardziej harde i nieczułe. Śmierć nieodmiennie ma ton osobisty. Nieważne, czy chodzi o zabitego drozda, czy o kota zmasakrowanego przez samochód, czy wreszcie o człowieka, który zasłabł na ulicy i nikt nie zdołał go uratować. Nie musi to być nasz drozd lub kot, nie musi to być bliski nam człowiek.

Być może ten osobisty ton pojawia się zawsze wtedy, gdy stykamy się z czymś nieuchronnym, nieodwracalnym, niezależnym od naszych pragnień i naszych działań. A śmierć w największym stopniu spełnia to wszystko. Musi się zdarzyć, choć nie zawsze musi się zdarzyć w tym właśnie momencie. Wręcza nam bilet w jedną stronę. Nie wiemy, dokąd. Wiemy tylko, że tam, a nie tutaj. W jej obliczu najbardziej uniwersalna strategia „walcz lub uciekaj” staje się całkowicie bezużyteczna. Jak napisał Vladimir Nabokov, śmierć – to samotność. I dla tych, którzy umierają, i dla tych, którzy pozostają z poczuciem straty”.

[Fragmenty Wstępu]

źródło opisu: www.smakslowa.pl

źródło okładki: www.smakslowa.pl

Okularnica | 2011-07-18
Przeczytana: lipiec 2011

Statystycznie w jaki dzień tygodnia popełnia się najwięcej samobójstw? Co to jest efekt Wertera i zjawisko birthday blues? O czym mówi koncepcja sprawiedliwego świata i czy występuje ona wśród Polaków? Co to jest reaktancja? Jesteś religijny w sposób wewnętrzny czy zewnętrzny? Co to jest self-zoo? I w końcu o czym mówi teoria opanowanie trwogi?

Wiesław Łukaszewski bardzo przystępnym językiem wyjaśnia tajemnice emocjonalnego poruszenia w aspekcie śmierci i umierania. Przedstawia teorię opanowania trwogi jednocześnie wskazując na luki, które owa teoria posiada. Wiele nawiązań do różnych aspektów funkcjonowania człowieka, dużo nawiązań do eksperymentów i badań sprawia, że książka jest bardzo bogata merytorycznie. Jeśli kogoś interesuje kwestia lęku przed śmiercią i choć troszkę psychologia oceniam, że się nie zawiedzie sięgając po tę pozycję.

MonDom | 2017-05-16
Mateusz | 2017-01-19