Dlaczego on? Dlaczego ona?

Tłumaczenie: Ewelina Jagła
Wydawnictwo: Rebis
Why him? why her? : finding real love by understanding your personality type
978-83-7510-361-8
Eida

Dlaczego zakochujemy się w tej, a nie w innej osobie? Dlaczego niektóre związki są harmonijne, a inne najeżone problemami? Doktor Helen Fisher, autorka Anatomii miłości, na podstawie swych wyjątkowych badań wyodrębniła cztery główne typy osobowości, które decydują o tym, jacy ludzie nas pociągają. Określając charakterystyczne cechy poszczególnych typów i ich biologiczne uwarunkowania, H. Fisher zdradza ukryty kod ludzkich pragnień i erotycznych skłonności. Gdy odkryjemy własny typ osobowości, zwiększymy swoje szanse na znalezienie i zatrzymanie przy sobie właściwego życiowego partnera. To przełomowa książka, która pomoże nam zrozumieć, jak nasza osobowość wpływa na to, kogo pokochamy.
Helen Fisher jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich antropologów. Doktoryzowała się w University of Colorado na podstawie pracy poświęconej ewolucji kobiecej seksualności i początkom rodziny nuklearnej. REBIS wydał jej Anatomię miłości oraz Dlaczego kochamy?

Zuba | 2016-10-02
Przeczytana: 16 września 2016

Zadane w tytule pytanie uważam za jedno z najważniejszych w życiu. W końcu ile razy wybieramy partnera życiowego? Ile razy myślimy, że źle wybraliśmy partnera życiowego? Albo czy on/ona naprawdę nie może inaczej się zachowywać? Czepia się ciągle o to samo, walczy o drobnostki z uporem godnym lepszej sprawy i nie rozumie, o co mi chodzi.

Z pozoru "Dlaczego on? Dlaczego ona?" to poradnik dla szukających drugiej połówki (brrrr, nie znoszę tego określenia). Na szczęście jest to o wiele więcej.
Przede wszystkim, książka oparta jest o badania naukowe. Jej autorkę, dr Helen Fisher, kojarzyłam z "Anatomią miłości", antropologicznym ujęciem miłości romantycznej. "Dlaczego on? Dlaczego ona?" pozostaje w tym samym temacie, skupiając się na tym w jaki sposób ludzie dobierają się w pary i dlaczego równie prawdziwe jest powiedzenie o przeciwieństwach, które się przyciągają jak o tym, że ciągnie swój do swego.

Przede wszystkim autorka wyróżnia cztery główne typy osobowości wiążąc je z przewagą...

lbadura | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2016

Książkę przesłuchałem w formie audiobooka. Lektorką była sama autorka, Helen Fisher. To nawet wzbogaciło moje doświadczenie słuchania. Autorka z wielkim entuzjazmem podchodzi do swoich badań, swojej pracy.

Z książką spotkałem się już kilka lat temu, w ciągu ostatnich kilku lat obejrzałem na YouTube wielokrotnie wykłady, przemówienia TED Talk Helen Fisher. Osobiście uznaję ją za wielkiego specjalistę, guru od spraw związanych z miłością.

Helen Fisher jest naukowcem, antropologiem, psychologiem, zajmuję się badaniem kwestii miłości od kilkudziesięciu lat. Zakres, kompleksowość jej badań robi wielkie wrażenie. Stosuje metody badawcze oparte na przeprowadzaniu ankiet wśród wielu tysięcy ludzi, dzięki współpracy z serwisem randkowym chemistry.com ale również przeprowadza badania za pomocą tomografii komputerowej mózgu wśród par będących ze sobą od ponad dwudziestu lat.

Właśnie na podstawie nowoczesnych badań opiera swoje opinie. To właśnie bardzo mi imponuje w przypadku Helen Fisher....

lucanus | 2012-12-26

Interesująca książka, podejmująca problematykę czegoś, co przecież zawsze będzie ludzi interesować, czyli związków.

Pozwala ona zrozumieć dwa, pozornie przeciwstawne mechanizmy wzajemnej atrakcyjności tj. z jednej strony "ciągnie swój do swego" a z drugiej, że "przeciwieństwa się przyciągają".

Napisana ciekawie. Oczywiście nieco upraszczająca nasze schematy zachowań, niemniej jednak warta przeczytania dla siebie samego/samej, żeby zobaczyć pewne mechanizmy, które kierują naszym codziennym zachowaniem.

kasia2133 | 2015-03-18
Przeczytana: 16 marca 2015

Bardzo fajna książka, gruntowna analiza osobowości. Możliwość poznania swojego typu osobowości. U mnie wynik testu sprawdził się w 100%...

Anna | 2013-10-06
Przeczytana: 26 września 2013

Dobra książka, która w prosty sposób pokazuje wiele zależności.
Polecam.

Deliatti | 2014-12-29
Na półkach: Chillout, Przeczytane

Przesłanie wali od tej książki na kilometr, polecam!

gaelle | 2016-08-07
salserka | 2016-06-21