Mądrość i różne niemądrości

Wydawnictwo: Smak Słowa
4 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Róża_Bzowa

Napisano o mądrości ludzkiej tysiące tekstów przeróżnych. Wymyślono na jej temat tysiące aforyzmów. Od zarania dziejów wielkie umysły podejmowały próby uchwycenia istoty tego zjawiska, tego stanu ludzkiego umysłu, tej specjalnej właściwości niektórych ludzi. Robili to przede wszystkim filozofowie, ale już wcześniej w Torze, w Biblii znajdziemy księgi mądrościowe: Przypowieści Solomona, Księgę Koheleta i inne rozproszone biblijne teksty.

Można by pomyśleć, że to nie jest książka na dzisiejszy czas - ale może właśnie, paradoksalnie, jest. Bo kiedy kruszą się podwaliny obowiązujących do tej pory systemów (nie tylko ustrojowych czy politycznych), warto pamiętać o mądrości, o własnej drodze zbliżania się do niej, o niemądrościach, które wciąż trzeba w sobie pokonywać.

Mądrość traktowana jest jak skarb niezmiernie ceniony, ale – niestety – przed większością z nas ukryty w morzu niemądrości i trudny do zdobycia. Zapewne jednak osiągalny. W jaki sposób można ją osiągnąć? Co trzeba umieć, co trzeba zrobić, aby być mądrym?

źródło opisu: https://sklep.smakslowa.pl/category/zapowiedzi

źródło okładki: https://sklep.smakslowa.pl/category/zapowiedzi

Czerwony_Kapturek | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Niemądra książka niemądrego autora.

Pierwsza część książki zawiera przegląd psychologicznej literatury nt. mądrości. Wynika z niego, że psycholodzy na razie nie mają nic ciekawego do powiedzenia w tej sprawie. W drugiej części książki natomiast autor, prof. Wiesław Łukaszewski, przedstawia swoje poglądy o tym, czym jest mądrość i jakie cechy charakteryzują ludzi mądrych.

Zdaniem autora, jedną z cech ludzi mądrych jest wyznawanie relatywizmu. Pisze on:

"Sprawa relatywizmu też nie jest prosta, choć na pierwszy rzut oka wydaje się oczywista. Relatywizm to przekonanie o względności rzeczy, a ta, zdawałoby się, nie ulega wątpliwości."

Otóż relatywizm jest współczesnym zabobonem, efektem nieuprawnionego uogólnienia na wszystkie zjawiska zaczerpniętego z fizyki twierdzenia o względności ruchu. Ruch oczywiście bowiem zawsze jest względny - dane ciało porusza się zawsze względem czegoś innego. Nieuprawnione jest jednak wywodzenie na tej podstawie, że "wszystko jest...

Zoraj | 2018-09-19
Mateusz | 2018-10-08