Geny czy wychowanie? Co wyrośnie z naszych dzieci i dlaczego

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
The Nurture Assumption. Why Children Turn Out the Way They Do
83-86821-91-4
wychowanie, psychoterapia
Eida

Czy geny i rówieśnicy mają na dzieci większy wpływ niż rodzice?! Czy musimy zweryfikować swoje poglądy o wychowaniu i psychoterapii? Czy zawarty w połowie stulecia "pakt o nieagresji" między zwolennikami biologicznego i psychologicznego podejścia do rozwoju osobowości zostaje zerwany? Jedno jest dla mnie pewne, ani nowe odkrycia genetyki behawioralnej, ani krytyczne spojrzenie na metodologię badań psychologii rozwojowej nie zwalnia toksycznych rodziców z moralnej odpowiedzialności za emocjonalne rany ich dzieci. Natomiast założenia naszych psychologicznych rozważań o skutkach i uwarunkowaniach doświadczeń z dzieciństwa wymagają - moim zdaniem - uczciwego przedyskutowania na nowo. Książka ta jest rozwinięciem pracy Judith Rich Harris, która została nagrodzona przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne. Mam nadzieję, że zasłuży też na uznanie polskiego Czytelnika, choć jej lektura wymaga odwagi i otwartości umysłu.
Jacek Santorski
[Z okładki]

Aleksandra | 2014-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 listopada 2014

Judith Rich Harris to dyplomowana pielęgniarka, psycholog, żona i matka dwóch córek. Niedoszła pani doktor, która przez swoje kontrowersyjne poglądy, niezależność i oryginalność została skreślona z listy osób usiłujących uzyskać doktorat napisała równie kontrowersyjna książkę. Lektura, mimo iż napisana przystępnie jest trudna w przyswojeniu, zawiera wiele odniesień, porównań i opisów badań. Przed przeczytaniem warto liznąć podstawowe zagadnienia z dziedziny psychologii. Ogólnym celem książki jest obalenie faktu, jakoby rodzice mieli wpływ na wychowanie dziecka. Autorka weryfikuje badania na temat wpływu środowiska rodzinnego na dzieci i udowadnia, że większy wpływ mają na dziecko rówieśnicy. Zapadło mi w głowie kilka przykładów takich jak fakt, że na emigracji dziecko zawsze przysposabia sobie język rówieśników, a nie rodziców, albo to, że agresywne dziecko nie jest takie z racji wzorowania się na rodzicach, lecz przez dziedziczenie. Takich badań, porównań i przykładów było wiele....

Anna Koniec | 2016-11-17
Przeczytana: 2016 rok

Książka Harris to podstawa, od której można zacząć rozważania w tytułowym temacie. Geny / wychowanie to troszkę zawężony przez polski przekład proble nature / nurture. szerzej: Natura czy kultura.

Spór trwa o wieków, więc ogłaszanie, że został roztrzygnięty raz na zawsze jest zakłamaniem. Ale że roztrzyga się go dla każdego aspektu życia odobno - to fakt. Harris próbuje.

Światnie potrafi odnieść to, co typowo ludzkie do tego, co zwierzęce i w ten sposób tworzy szerszy kontekst. I budzi zaufanie.

Naprawdę dobra ksiażka.

| 2015-09-09