Opowiadania petersburskie

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
klasyka
piotrex

Dwa opowiadania zawarte w tomie należą do arcydzieł klasycznej literatury światowej. "Newski Prospekt" to jeden z wyrazów zafascynowania Gogola Petersburgiem, miastem molochem, miastem sprzeczności, świetności i nędzy, piękna i brudu, wzniosłych idealistów i rozpustników, gdzie marzyciel ponosi klęskę, a pospolitość w osobie porucznika Pirogowa tryumfuje. "Szynel" - jedno z najsławniejszych...

"Szynel" - jedno z najsławniejszych opowiadań Gogola - ukazuje inny Petersburg: świat biurokratycznej hierarchii, w którym ginie biedny, zahukany urzędnik, Akadiusz Kamaszkin. Jest to jedna z tych opowieści, o których krytyk napisał, że są niby śmieszne, a w gruncie rzeczy bardzo smutne.

źródło opisu: Z okładki książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mario | 2017-12-08

Jestem zagorzałym miłośnikiem serii z kolibrem, wydano w niej prawie na pewno same dobre rzeczy, dobre, a nawet wybitne. Gogol do tych drugich należy, to oczywiste, opowiadania czyta się wspaniale, to nic, że nie pierwszy raz, tłumaczenie genialne, opis natury ludzkiej małego człowieka mistrzowski, przyjemność z lektury i obcowania z wiedzą o ludziach wielka.
Klejnot.

miś | 2017-03-13

Świetne !!!
Głębokie i trudne...
Rasowe pisanie, mistrzowskie wykonanie!
Dwie bardzo, ale to bardzo dobre historie.
Radzę się z nimi zapoznać...
7/10

dymitrop | 2016-10-03
Przeczytana: 01 października 2016

Ostatnio czytałem książkę Nabokova, w której wychwalał ponad niebiosa Gogola, więc poddany tej niezwykle silnej sugestii (jaką jest reklama geniusza wielbionego na klęczkach) - sięgnąłem po opowiadania Petersurskie (w sumie już czytałem wcześniej NIKOLAJA, nie zachwycił mnie tak jak Słowacki nauczyciela w Ferdydurke, ale powiedzmy, że coś tam mi podeszło).

Autor "Lolity" stawiał go jako poetę dorównującego Szekspirowi, a fakt, że jest na świecie lekko "niedoceniany" zrzucał na tłumaczy (ach Ci biedni tłumacze, czy którykolwiek chociaż raz nie został skrytykowany?). Oczywiście nie zgadzam się z tym, ponieważ tutaj nawet nie było widać 'prób' układania metafor i innych środków stylistycznych, więc nawet jeśli tłumacz byłby słaby, to zwyczajnie nie miał czego (kolokwialnie mówiąc) skopać. No, chyba że był tak bezczelny i wycinał takie epickie porównanie jak "moja miłość bucha płomieniem o mocy tysiąca słońc" i wstawiał zwykłe "kocham", ale wątpię, żeby ktoś był tak...

nextdooralice | 2018-05-31

Krótko, w punkt, nie podnosząc wcale na duchu, jak chcesz się zdołować - polecam - oto Gogol w smutnym Petersburgu. Smutny urzędnik Kamaszkin, tragedia szynela i hierarchicznej, przerażającej biurokracji a nędza miasta pełnego grzechu ulicznych bandziorów, bo jak inaczej nazwać, i trumfu bylejakości w postaci porucznika Poriogowa - to uczciwe streszczenie tych 2 krótkich opowiadań, ni mniej ni więcej.

majkabally | 2016-02-28
Przeczytana: 21 lutego 2016

Dwa krótkie opowiadania. Niezwykle przejmujące, smutne. Były ze mną kilka dni po przeczytaniu. To moje pierwsze spotkanie z Gogolem i już wiem, że nie ostatnie.

Agnieszka | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Ukochany tragizm i piękne odnośnie.

Bloo | 2013-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2013, Z recenzją
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Gogol dotychczas pozostawał mi nieznany. Po książkę sięgnęłam, jako że liczyła sobie ledwie 123 strony i wydawała się w sam raz do pochłonięcia w autobusie pędzącym sobie szosą w kierunku Ojcowa - tak akurat w jedną stronę. Cóż, plan się powiódł, tyle że zajęło to nieco więcej czasu niż się spodziewałam. Ale może po kolei.
W skład tomiku wchodzą dwa opowiadania: "Szynel" i "Newski Prospekt".
SZYNEL
To historia Akakiusza Kamaszkina i jego płaszcza. Dość smutna i nieszczęśliwa, przedstawiająca człowieka, będącego obiektem kpin, żyjącego we własnym świecie literek i przepisywanych dokumentów. Pan Akakiusz jest urzędnikiem - nędznym dodajmy, takim co to nie ma szans na awans, nie ma żadnych perspektyw na lepsze życie. Zbliża się zima, a to poważna sprawa dla ubogiego mieszkańca Petersburga, który zarabia ledwie czterysta rubli miesięcznie. Kamaszkin ma stary, wytarty, rozwalający się płaszcz, składający się właściwie już z samych łat. Chcąc nie chcąc musi sobie sprawić nowe odzienie,...

boyaryshnya | 2014-08-22

Gogola stać na więcej. Ocena moja może nie jest sprawiedliwa - gdyż było to moje pierwsze "gogolątko" i w momencie przeczytania urodziła się we mnie ciekawość do jego twórczości. Wtedy ocena była zdecydowanie wyższa. Dziś bogatsza jestem o szerszą perspektywę pióra hoholego, sentyment do tej daaawnej pierwszej lektury prysł - może przez nieporównywalnie lepszy "Nos", czy nieśmiertelne "Martwe dusze".

Magda | 2013-04-03
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013
Przeczytana: 29 marca 2013

Czuję się bardzo związana z kultrą rosyjską i Rosją w ogóle, dlatego ta książka pozwoliła mi się wtopić niejako w klimat uważam najpiękniejszego rosyjskiego miasta- Peterburga. Szczególnie opowiadanie Newski Prospekt dało mi szanse zatrzymania się na tej ulicy i wraz z autorem obserwacji petersburskiej jakcodzienności. Mimo, że akcja dzieje się w zupełnie innych czasach, w całkiem innym kulturowo mieście....

dunia | 2014-01-27
Przeczytana: 01 stycznia 2009

Zestaw kilku nowel, ktore polaczone zostaly w jedna calosc dzieki miastu, ktoremu zostaly poswiecone. Nowele powstale w roznych latach i w roznych kontekstach, stad widac roznice w ich "stylu". Wielu czytelnikow podkresla waznosc pierwszej z nowel - i nie bede oryginalna, takze to powtorze.