Petersburg Tales

Alma Books
2019-01-01
2019-01-01
Dora O'Brien

Okładka książki Duchy nocy świętojańskiej Edward Benson, Mikołaj Gogol, Mychajło Kociubynski, Vincent O'Sullivan, Aleksy Tołstoj, Roman Zmorski
Duchy nocy świ... Edward Benson, Miko...
Okładka książki Język Babilonu Wołodymyr Arieniew, Iwan Franko, Ołeksij Gedeonow, Mikołaj Gogol, Maksym Kidruk, Wasyl Koroliw-Staryj, Wołodymyr Kuzniecow, Natalia Matoliniec, Oleksandr Myched, Iwan Naumowycz, Mychajło Nazarenko, Ołeksa Storożenko, Borys Sztern, Switłana Taratorina, Ostap Ukrainiec, Ołeksij Żupańskij
Język Babilonu Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...

"The overcoat" was decent but "The nose" was truly goated this shit was published in 1836 :o

<<Pisał Herbert o Miłoszu: „jeśli w Tobie czegoś nie lubię to tej twojej fascynacji Rosją, która jest dla mnie wielkim gównianym stepem z paroma prorokami”, Z. Herbert, C. Miłosz Korespondencja, s. 60>>.

Gogol prorokiem wg mnie nie był, mało tego - zawsze brakowało mu w mojej optyce "kropki nad i", czegoś co sprawi, że naprawdę go polubię. W skądinąd udanych utworach dramatycznych ("Ożenek", "Rewizor") przeszkadzała mi... forma. Jakkolwiek to głupio nie zabrzmi, miałem wrażenie, że talent Mikołaja Wasilijewicza został ograniczony przez formę. I jakkolwiek mi się bardzo podobało, tak niedosyt został.

Z nadzieją i nieufnością podszedłem zatem do dwóch opowiadań, z których "Szynel" jest uważane za jedno z najistotniejszych w historii całej literatury rosyjskiej. Przypisywany Dostojewskiemu cytat głosi, że "wszyscy wyszliśmy spod płaszcza Gogola" może stanowić wyraz pewnej kokieterii lub czołobitności. Przeczytawszy je, stwierdzam jednak, że w zdaniu tym nie ma przesady - "Szynel" stanowi w zasadzie modelowy manifest tejże literatury. Opowiadanie oparte jest na koncepcji starcia szarej, zupełnie przeciętnej jednostki z machiną biurokratyczną, kolegami z pracy, miastem, a nawet krawcem alkoholikiem. Gogol kapitalnie operuje humorem, gdy trzeba bardzo złośliwym, jednak już u zarania lektury nie sposób opędzić się od wrażenia, że mamy do czynienia z nowelą smutną.

"Newski Prospekt" idzie z kolei bardziej dwutorowo; oprócz akcji zasadniczej, której streszczeniem byłby norwidowski "ideał sięgający bruku", można określić opowiadanie jako coś, co Anglosasi w sztukach filmowych ładnie określają mianem "city symphony". Sposób przedstawienia tytułowej alei uważam za jeden z bardziej spektakularnych w historii opisów miast w literaturze. Fabuły streszczał nie będę, niemniej stanowi w pewien sposób odbicie "Szynela" - dołująca panorama miasta i społeczeństwa pokryta niebanalnym dowcipem.

Czy Gogol "co słowo powie, to jakby Cyceron z języka zeskoczył"? Coraz więcej na to wskazuje.

Świetne pióro Gogola, brudny świat XIX-wiecznej Rosji, metafizyka i duża dawka humoru. Nie jest to jednak wielkie dzieło pokroju "Martwych Dusz".

Na razie sam „Szynel” — bardzo fajny; super sie ogląda Murnaua potem, nawet ubolewając, że reżyser porzucił upiorny charakter opowiadania (co prawda swoje inne trzy grosze dorzucając). Oba dzieła warte uwagi.

Dwa opowiadania - oba wspaniałe w swej prostocie. Dużo ironii i kpiny ze społeczeństwa rosyjskiego epoki carskiej, choć bohaterowie bardzo uniwersalni.

U Gogola, jak sądzę po tych opowiadaniach i przeczytanych parę lat temu "Martwych duszach", stałym duetem występujących bohaterów jest humor i nędza.

Gdzieś tam obok smutnych obrazów musi pojawić się mrugnięcie okiem, porcja subtelnych żartów i ironiczny komentarz polityczno-społeczny.

A przechodząc już konkretnie do opowiadań z tego tomiku, podtrzymuję, że sposób charakteryzowania bohaterów i rysowania ich na tle świata i miasta to prawdziwie udana sztuka, której świetnie sprostał autor.

Akakiusz wraz ze swoim szynelem to historia z jednej strony dramatyczna, z drugiej odrobinę komiczna. Dramat nic nieznaczącej jednostki na wietrznych placach i ulicach petersburskich oraz opis absurdalnej biurokracji rozkraja serce na pół. A wstawki humorystyczne (w tym SPOILER: upiór Akakiusza siejący grozę wśród mieszkańców KONIEC SPOILERA) to fantastyczna przeciwwaga dla przesmutnej całości.

Z kolei Newski Prospekt to najpierw portret Petersburga, następnie oniryczne omamy malarza Piskariewa, a później romantyczne wybryki porucznika Pirogowa oraz w finale gorzkie podsumowanie złudzeń, jakie podsuwa nam świat i ktore łapczywie i naiwnie chłoniemy.

To opowiadanie, które podsumowuje cytat z jego treści "Boże, czymże jest życie nasze - wieczny rozbrat marzenia z rzeczywistością!". Bo obaj bohaterowie otrzymują od świata zupełne przeciwieństwo własnych pragnień i oczekiwań. Ale czy tylko oni?

Oba opowiadania to studium samotności człowieka w dużym i zatłoczonym mieście. I mimo że wydaje się, że wiele od czasów Gogola i carskiej Rosji się zmieniło, to im bardziej rozmyślam o tych opowiadaniach, tym bardziej myślę, że wcale nie zmieniło się wiele.

Wysmienita lektura! Napisana lekko i z humorem. Czyta sie sie rewelacyjnie. Pieknie przedstawia realia owczesnego Petersburga.

Co za klimat!
W moim tomie zawarto tylko dwa opowiadania (przejrzałem prędko recenzję innej osoby i zauważyłem, że wspomina o ich większej ilości):
- "Szynel"
- "Newski Prospekt"
Ocenę ośmiu gwiazd otrzyma tylko ze względu na utwór drugi, czyli "Newski Prospekt", który rozbawił mnie, poruszył, dał do myślenia. Pierwsze opowiadanie, czyli "Szynel" spełniało moje oczekiwania, atoli rozczarowało zakończeniem oraz wydaje się mniej ambitne pod względem zarówno humorystycznym, jak i intelektualnym. Myśl przewodnia była pojedyncza (przynajmniej tak mi się zdaje) i mniej uniwersalna - mówimy oczywiście o staraniach nad pozycją społeczną w dawnej Rosji.

Co za klimat!
- "Szynel"
- "Newski Prospekt"

Przeczytałam Opowiadania petersburskie z wydawnictwa CM klasyka Jest tam sześć. opowiadań. Oprócz dwóch zamieszczonych w kolibrze jeszcze Nos, Pamiętnik szaleńca . Portret i Powóz. Oczywiście styl i sposób obrazowania adekwatny do czasu powstania utworów, ale maja one naprawdę wiele zalet. Oprócz oczywistej satyry i humoru oraz obserwacji obyczajowych, jest także bogactwo formy - ciekawa symbolika , realizm magiczny , studium zaburzenia umysłowego czy elementy grozy

U Gogola jest tak: zrywasz boki ze śmiechu a potem tak żałujesz głównego bohatera, że serducho ściska przez kolejny miesiąc. Cudo!

• Literatura rosyjska
  • Rosja