W cieniu Europy. Dwie zimne wojny i trzydziestoletnia podróż przez Rumunię, a nawet dalej

Tłumaczenie: Robert Pucek
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Robert Pucek
Ag2S

Robert Kaplan trafił do Rumunii w zasadzie przez przypadek i nie podejrzewał, że zwiąże się z tym krajem na wiele lat. W 1970 roku był młodym dziennikarzem, a Rumunia jawiła mu się jako smutny komunistyczny zaścianek, którym nie interesują się zachodnie media. Wkrótce jednak stała się dla niego kluczem do Bałkanów i ostatnim pograniczem – zarówno w sensie geograficznym, jak i historycznym. To rozległe terytorium, kiedyś najdalszy skraj imperiów bizantyjskiego, otomańskiego, habsburskiego i rosyjskiego, do dziś zmaga się ze swoją skomplikowaną historią.

W swojej książce Kaplan, Amerykanin w Rumunii, próbuje zrozumieć, jaki wpływ miało unikatowe połączenie łacińskiego Zachodu Europy, greckiego Wschodu i wpływów islamskiego imperium na powstanie kraju, który jest ojczyzną Vlada Ţepeşa, pierwowzoru Drakuli, Iona Antonescu, który zdecydował o sojuszu z Niemcami podczas II wojny światowej, czy Nicolae Ceaușescu, odpowiedzialnego za stworzenie najbrutalniejszej formy komunizmu w całym bloku wschodnim. Ale nie zapomina, że z Rumunii pochodzą także Ionesco, Cioran i Eliade.

W cieniu Europy to połączenie reportażu, rozważań o historii i dziennika z podróży po kraju położonym na granicy Europy, którego mieszkańcy posługują się językiem wskazującym na tęsknotę za łacińskim Zachodem. Autor obserwuje Rumunię dziś, ale nieustannie odwołuje się do przeszłości, bez której niczego tam zrozumieć się nie da.

źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/w-cieniu-europy

źródło okładki: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/w-cieniu-europy

Muminka | 2017-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 05 października 2017

Moje pierwsze, ale na pewno nie ostatnie literackie spotkanie z pisarzem. Po lekturze zapragnęłam poznać jego inne dzieła, co powinno wystarczyć za rekomendację. Lubię, gdy przypadkowa w sumie podróż przynosi ciekawe i niespodziewane owoce, a tak było w tym przypadku.
Robert Kaplan 30 lat temu, w dobie zimnej wojny, mieszkał w Izraelu. Skończywszy obowiązkową służbę wojskową nie miał pomysłu na siebie, robił dziennikarskie przymiarki. Traf chciał, że ciągnęło go do Europy Wschodniej i na Bałkany. Izrael utrzymywał stosunki dyplomatyczne z Rumunią, więc tam wylądował.
Wspomnienia z pierwszego pobytu i wizyt na przestrzeni lat dały mu asumpt do snucia filozoficznych rozważań o tym regionie w ogóle, stał się wnikliwym obserwatorem, umiejącym klarownie przedstawić zachodnim mocarstwom sytuację geopolityczną, ścierające się odmienne ideologie i przewidzieć eskalację konfliktu w byłej Jugosławii.

Marek | 2017-03-08
Przeczytana: 08 marca 2017

Czytałem chyba "wszystko" co ukazało się wcześniej Kaplana. Kiedy przeczytałem w zapowiedziach o nowej książce i to jeszcze o Rumuni, byłem trochę zaskoczony. Bo o Rumuni pisał już wiele lat temu a poza tym co nowego jeszcze o tym kraju można napisać. Już pierwsze dwie strony prologu wprowadzą czytającego w nastrój... dobrego czytania. A potem historia, geografia i polityka, no bo jak można pisać o środkowej europie i jej historii a pomijać polityczność. Polski czytelnik, tego się trochę obawiam, pomyśli że to kolejna książka podróżnicza. Można zwiedzać, jeździć i przesiadywać w cafe. To oczywiście także można ale jest to moim zdaniem książka przede wszystkim polityczna. Autor, pokazał to już w poprzednich pracach,że posiada zmysł analityka obserwatora rzeczywistości. Na mapy które na początku książki demonstracyjnie są umieszczone, będziemy spoglądać przerywając co chwilę lekturę. Ja tak robiłem. Historia tej części świata jest pisana zbrodnią. Nie zapominajmy że w tej części my...

Dominika | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Trochę dziennik z podróży, trochę erudycyjne rozważania na temat historii Rumunii. Dla autora jest to kraj- klucz do zrozumienia i Zachodu i Wschodu. Ale jest to też dla niego klucz osobisty, bo przez pryzmat podróży na Bałkany widzi własny proces intelektualnego rozwoju.

Katarzyna_Es | 2018-02-09

Wydaje się to niemożliwe, ale wymęczyłam tę książkę. Odbieram jako osobisty zawód. No cholera!

radekmo | 2017-04-19

Ciekawa książka (zwłaszcza wątek Mołdawii i zagrożenia ze strony Rosji). Minusem jest mocno dygresyjny styl autora. Niektóre fragmenty są przegadane, szczególnie te bardziej osobiste.

nicefor | 2017-08-31
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

To moja czwarta książka autorstwa R. Kaplana (po "Bałkańskich upiorach", "Na wschód do Tatarii" oraz "Monsunie"). Temat Rumunii autor poruszył już w "Bałkańskich upiorach", tu natomiast przedstawił temat ((geo)polityka, przemiany, kwestie społeczne i pokrótce historia) szerzej.
Początek książki męczący - duża dawka filozoficznych oraz osobistych rozważań, wg mnie niewiele wnoszących i niepotrzebnych. Dalsza część książki w starym, dobrym, "kaplanowskim" stylu.
Ocena - jedynie 6 gwiazdek, ze względu na nużące początkowe rozdziały. Znacznie bardziej polecam wymienione na początku trzy pozycje autora.

apostata | 2018-01-01
Przeczytana: czerwiec 2017

Obraz Rumunii pisany przez reportera, który odwiedził ten piękny kraj w różnych etapach jego dziejów.

ewelinazwarszawy | 2018-04-10
Przeczytana: 04 kwietnia 2018