Bałkańskie upiory. Podróż przez historię

Tłumaczenie: Janusz Ruszkowski
Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Balkan Ghosts: A Journey Through History.

"Powieść Kaplana to wyjątkowa i uniwersalna książka, którą z jednej strony można określić mianem majstersztyku reportażu podróżniczego, z drugiej zaś - bałkańską sagą, która ukazuje najważniejsze geopolityczno-kulturowe mechanizmy, od lat sterujące tym regionem".
Łukasz Reszczyński, "geopolityka.org"

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Renax | 2015-05-09
Przeczytana: 08 maja 2015

Moim skromnym zdaniem to świetna książka. Autor podzielił Bałkany na kilka kraje i w poszczególnych rozdziałach opisuje swój pobyt tam, spostrzeżenia, rozmowy z ludźmi, skupia się na nastrojach i mentalności, a następnie przy każdym kraju, każdym regionie analizuje zawsze skomplikowaną historię danego kraju i regionu. Prawdę mówiąc, nie sądziłam, że Bałkany mają tak świetną historię i aż taki rachunek krzywd. Los dał im znajdować się na trasie ekspansji mocarstw: Turcji, Prus, Rosji, ZSRR. Kaplan analizuje mechanizmy tkwiące w tych ludziach, i to, co z tego tygla może wyniknąć.
Książka powstała na początku lat 90-tych, więc zapowiedzi autora się sprawdziły, ale moim zdaniem wciąż jest aktualna. W różnych, zmieniających się warunkach międzynarodowych kolejny region bałkański może stać się terenem rozgrywek 'szachów mocarzy'. A to Wołoszczyzna, a to Mołdawia, a to Grecja.
Bardzo, ale to bardzo przeraził mnie opis tego, jak w czasie II wojny światowej potraktowano Żydów. Wpuszczenie...

EwaWu | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 31 lipca 2016

O Bałkanach wciąż nie napisano zbyt wiele, choć zainteresowanie tym regionem rośnie. Pewne jest, że żaden jego miłośnik nie może (i nie powinien!) przejść obok "Bałkańskich upiorów" obojętnie. Książka doskonale przedstawia podłoże tamtejszych konfliktów i pomaga zrozumieć, czym uwarunkowane jest życie narodów bałkańskich.

Zgodnie z podtytułem, autor prezentuje głównie historię odwiedzanych przez niego krajów, poświęcając najwięcej miejsca tym, które zna najlepiej, czyli Rumunii, Grecji i Serbii. Można tu jednak znaleźć również nieco informacji bardziej obyczajowych, bo przecież żaden szanujący się podróżnik nie opisuje odwiedzanych miejsc z pominięciem obserwacji z podróży...

kalofonia | 2012-10-25
Przeczytana: 17 lutego 2012

Książka Kaplana należy do obowiązkowych lektur wszystkich miłośników Bałkanów. Nie mogę jednak zgodzić się z zachwytem nad jej treścią, który znalazłam w zamieszczonych tu recenzjach. Kaplan uwodzi słowem, zabiera czytelnika w fascynujący świat, ale zwodzi go przy tym i usypia jego czujność.

Amerykański korespondent przemierzał Jugosławię u kresu jej istnienia, doszukując się oznak zbliżającej się wojny. Jego opinie okazały się prorocze, a do tego bardzo poczytne i ponoć wpłynęły na politykę zagraniczną samego Billa Clintona. Studium wyróżnia znajomość regionu i wiedza o nim, a już na pewno wyjątkowy czas jego premiery (1993 rok).

Kaplan zarysował w nim portret Bałkanów, który jednak trudno nazwać sprawiedliwym. Już sama motywacja jego podróży poraża swymi założeniami: "Jak wygląda ziemia tam, gdzie ludzie dopuszczają się nieludzkich okrucieństw? Czy ma jakąś szczególną woń, jakiś genius loci, element w krajobrazie, który mógłby popychać do zbrodni?".

Autor wyruszył w drogę z...

Radosław Gabinek | 2016-08-21
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Tak się złożyło, że czytałem tą książkę będąc na wczasach na Bałkanach. Dziwna sytuacja...człowiek odpoczywa, wygrzewa się na słońcu, a jeszcze nie tak wcale dawno, nieopodal działy się tak makabryczne rzeczy...Ktoś powie: "Co w tym dziwnego? To przecież historia", ktoś inny uśmiechnie się pod nosem z politowaniem - "Znowu te pseudofilozofie...". Nie wiem, ale ja tak jakoś nie potrafię zapomnieć i w dziwny sposób wydaje mi się, że przynajmniej właśnie choćby tą pamięć jestem tym ludziom winien.

Książki jak ta, powinny być moim zdaniem polecane dzieciom, a bardziej młodzieży jako lektury w szkole. Celowo używam słowa "polecane", bo moim zdaniem zmuszanie kogokolwiek, na ten przykład z uwagi na kanon tzw. "lektur obwiązkowych" do czytania to błąd, który w rezultacie skutkuje niechęcią do czytania, a nawet do reakcji awersyjnych na książki w ogóle. Powinna być na ten przykład dostępna pula pozycji, które się proponuje uczniowi do przeczytania i pozostawiony mu spory wachlarz wyboru....

gniewko1 | 2017-01-05

Muszę powiedzieć,że się bardzo zdziwiłem. Nie spodziwałem się za wiele od tej książki. Napisana w latach dziwiędzisiątych a tak aktualna jakby napisana 2016roku. Czytało mi się ją znakomicie. Znakomity reportaż, dzieki niemu poznałem kawał Europy, mało znanej przynajmniej dla mnie. Dziekuje panie Kaplan

Lengua | 2014-08-17
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Kaplan, człowiek, który przewidział wybuch konfliktu na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych. Dla miłośników bałkańskiego 'tygla' lektura obowiązkowa. Autor dogłębnie analizuje historię krajów podróżując po nich i w czytelny sposób je opisuje. Jeden z nich ma bardziej krwawą historię od Polski, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem.

Darya | 2014-05-29
Przeczytana: czerwiec 2014

Nie znam się na Bałkanch. Jakimś cudem jest to pierwsza porządna książka o tym regionie (nie licząc Rumunii), którą miałam w rękach. Sięgnęłam po nią właśnie jako tytuł na początek, coś od czego mogę zacząć zbierać wiedzę. I muszę powiedzieć, że w tym aspekcie, 'Bałkańskie upiory' sprawdzają się wręcz znakomicie.
Zaznaczę jeszcze raz - nie znam się na Bałkanach, więc nie mogę powiedzieć zbyt dużo o merytorycznym wymiarze tej książki. Co najwyżej to, że nie rzuciły mi się w oczy żadne widoczne przesady (w innych opiniach zarzuca się autorowi wywyższanie się - nie było dla mnie aż tak zauważalne) albo większe zgrzyty w opisie. Czułam za to porządny research jakiego podjął się reporter. Rozumiem też, że jest to tylko jedne z możliwych spojrzeń na Bałkany i absolutnie nie uważam go za decydujący - wręcz przeciwnie, dostałam tutaj pewną podstawę, którą teraz mogę do woli rozszerzać.
Reportaże mają w większości formę podróży - autor zabiera czytelnika w poszczególne miasta Bałkan i w...

shpinac | 2013-09-13
Przeczytana: 13 września 2013

Książka mnie rozczarowała. Myślałam, że będzie to rzeczowy, rzetelny reportaż o sytuacji na Bałkanach tuż przed wybuchem konfliktu.

Okazało się, że jest to obraz bardzo uproszczony przedstawiający Bałkany jako region pełen dzikich, brutalnych ludzi, którzy są zdolni do najbardziej krwawych zbrodni.
Wszystkie konflikty, wojny na Bałkanach autor usprawiedliwia specyficzną naturą ludzką, co już świadczy braku wiedzy lub/i zrozumienia dla całej historii europejskiej. Za najlepszy przykład tegoż może posłużyć poniższy cytat:
"Nazizmowi na przykład, można śmiało przypisać bałkańskie korzenie. To przecież w dzielnicy wiedeńskich noclegowni, wylęgarni etnicznych resentymentów, nieopodal granic południowej Słowiańszczyzny Hitler nauczył się tak zaraźliwe nienawidzić."

Deer_Hunter | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą poznać przyczyny wojny na terenach byłej Jugosławii. Autor podróżując z północy na południe Bałkanów, przedstawia nam historyczne zatargi pomiędzy etnicznymi grupami zamieszkującymi ówczesny Jugoland, dzięki czemu przybliża nam wzajemną niechęć, stereotypy i żądania terytorialne, które znalazły swoje rozwiązanie w największym konflikcie XX wieku, po drugiej wojnie światowej. Dużo odniesień do czasów Bizancjum, najazdów i terroru Osmanów, sporo polityki oraz konsekwencji z niej wynikających. Bardzo interesujące reportaże z Rumunii i Grecji w której autor mieszkał kilka lat. Swietnie napisana, dobrze się czyta, dowiedziałem się wielu ciekawych faktów, o których nigdy nie słyszałem.

Karis | 2015-08-03
Przeczytana: 27 lipca 2015

Książka pełna stereotypów mimo, że autor chciałby je niby przełamać. Zapamiętałem fragment o Siedmiogrodzie, gdzie widać, że ludzie są bardziej punktualni, domy schludniejsze, a ogrodzenia solidniejsze itd., bo mieszkańcy to potomkowie niemieckich osadników, a ci brudni rumuni.. itd. :D I tak to wygląda, niby autor chce ukazać Bałkany, ale mieszkańcy Bałkanów (tej wylęgarni wszelkiego zła) to w dużej mierze obdartusy i alkoholicy, brakuje tam niemieckiej albo żydowskiej ręki, można by rzec.
Odniosłem wrażenie, że po każdej bałkańskiej nacji autor się prześlizguje (ale ciężko opisać wszystko - to jasne), natomiast zatrzymuje się dłużej nad Grecją, jej ówczesną polityką i odniesieniami do Bizancjum - nieco te fragmenty przegadując. Mam wrażenie, że symbolika sporu Wschodu z Zachodem jest trochę naciągana, a jej wykorzystywanie do wyjaśnienia problematyki Bałkanów to uproszczenie.
Podsumowując warto przeczytać, poznać Bałkany z subiektywnej perspektywy autora, ale nie powinno...