Bałkańskie upiory. Podróż przez historię

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne
Balkan Ghosts: A Journey Through History.
978-83-7536-166-7

"Powieść Kaplana to wyjątkowa i uniwersalna książka, którą z jednej strony można określić mianem majstersztyku reportażu podróżniczego, z drugiej zaś - bałkańską sagą, która ukazuje najważniejsze geopolityczno-kulturowe mechanizmy, od lat sterujące tym regionem".
Łukasz Reszczyński, "geopolityka.org"

książek: 2040
Renax | 2015-05-09
Przeczytana: 08 maja 2015

Moim skromnym zdaniem to świetna książka. Autor podzielił Bałkany na kilka kraje i w poszczególnych rozdziałach opisuje swój pobyt tam, spostrzeżenia, rozmowy z ludźmi (nie wiem skąd się komuś wziął komentarz, iż nie ma ludzi, ani miejsc?!), skupia się na nastrojach i mentalności, a następnie przy każdym kraju, każdym regionie analizuje zawsze skomplikowaną historię danego kraju i regionu. Prawdę mówiąc, nie sądziłam, że Bałkany mają tak świetną historię i aż taki rachunek krzywd. Los dał im znajdować się na trasie ekspansji mocarstw: Turcji, Prus, Rosji, ZSRR. Kaplan analizuje mechanizmy tkwiące w tych ludziach, i to, co z tego tygla może wyniknąć.
Książka powstała na początku lat 90-tych, więc zapowiedzi autora się sprawdziły, ale moim zdaniem wciąż jest aktualna. W różnych, zmieniających się warunkach międzynarodowych kolejny region bałkański może stać się terenem rozgrywek 'szachów mocarzy'. A to Wołoszczyzna, a to Mołdawia, a to Grecja.
Bardzo, ale to bardzo przeraził mnie...

EwaWu | 2016-07-31
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2016

O Bałkanach wciąż nie napisano zbyt wiele, choć zainteresowanie tym regionem rośnie. Pewne jest, że żaden jego miłośnik nie może (i nie powinien!) przejść obok "Bałkańskich upiorów" obojętnie. Książka doskonale przedstawia podłoże tamtejszych konfliktów i pomaga zrozumieć, czym uwarunkowane jest życie narodów bałkańskich.

Zgodnie z podtytułem, autor prezentuje głównie historię odwiedzanych przez niego krajów, poświęcając najwięcej miejsca tym, które zna najlepiej, czyli Rumunii, Grecji i Serbii. Można tu jednak znaleźć również nieco informacji bardziej obyczajowych, bo przecież żaden szanujący się podróżnik nie opisuje odwiedzanych miejsc z pominięciem obserwacji z podróży...

Radosław Gabinek | 2016-08-21
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Tak się złożyło, że czytałem tą książkę będąc na wczasach na Bałkanach. Dziwna sytuacja...człowiek odpoczywa, wygrzewa się na słońcu, a jeszcze nie tak wcale dawno, nieopodal działy się tak makabryczne rzeczy...Ktoś powie: "Co w tym dziwnego? To przecież historia", ktoś inny uśmiechnie się pod nosem z politowaniem - "Znowu te pseudofilozofie...". Nie wiem, ale ja tak jakoś nie potrafię zapomnieć i w dziwny sposób wydaje mi się, że przynajmniej właśnie choćby tą pamięć jestem tym ludziom winien.

Książki jak ta, powinny być moim zdaniem polecane dzieciom, a bardziej młodzieży jako lektury w szkole. Celowo używam słowa "polecane", bo moim zdaniem zmuszanie kogokolwiek, na ten przykład z uwagi na kanon tzw. "lektur obwiązkowych" do czytania to błąd, który w rezultacie skutkuje niechęcią do czytania, a nawet do reakcji awersyjnych na książki w ogóle. Powinna być na ten przykład dostępna pula pozycji, które się proponuje uczniowi do przeczytania i pozostawiony mu spory wachlarz wyboru....

kalofonia | 2012-10-25
Przeczytana: 17 lutego 2012

Książka Kaplana należy do obowiązkowych lektur wszystkich miłośników Bałkanów. Nie mogę jednak zgodzić się z zachwytem nad jej treścią, który znalazłam w zamieszczonych tu recenzjach. Kaplan uwodzi słowem, zabiera czytelnika w fascynujący świat, ale zwodzi go przy tym i usypia jego czujność.

Amerykański korespondent przemierzał Jugosławię u kresu jej istnienia, doszukując się oznak zbliżającej się wojny. Jego opinie okazały się prorocze, a do tego bardzo poczytne i ponoć wpłynęły na politykę zagraniczną samego Billa Clintona. Studium wyróżnia znajomość regionu i wiedza o nim, a już na pewno wyjątkowy czas jego premiery (1993 rok).

Kaplan zarysował w nim portret Bałkanów, który jednak trudno nazwać sprawiedliwym. Już sama motywacja jego podróży poraża swymi założeniami: "Jak wygląda ziemia tam, gdzie ludzie dopuszczają się nieludzkich okrucieństw? Czy ma jakąś szczególną woń, jakiś genius loci, element w krajobrazie, który mógłby popychać do zbrodni?".

Autor wyruszył w drogę z...

gniewko1 | 2017-01-05
Na półkach: Reportaż, Posiadam, Przeczytane

Muszę powiedzieć,że się bardzo zdziwiłem. Nie spodziwałem się za wiele od tej książki. Napisana w latach dziwiędzisiątych a tak aktualna jakby napisana 2016roku. Czytało mi się ją znakomicie. Znakomity reportaż, dzieki niemu poznałem kawał Europy, mało znanej przynajmniej dla mnie. Dziekuje panie Kaplan

Darya | 2014-05-29
Przeczytana: czerwiec 2014

Nie znam się na Bałkanch. Jakimś cudem jest to pierwsza porządna książka o tym regionie (nie licząc Rumunii), którą miałam w rękach. Sięgnęłam po nią właśnie jako tytuł na początek, coś od czego mogę zacząć zbierać wiedzę. I muszę powiedzieć, że w tym aspekcie, 'Bałkańskie upiory' sprawdzają się wręcz znakomicie.
Zaznaczę jeszcze raz - nie znam się na Bałkanach, więc nie mogę powiedzieć zbyt dużo o merytorycznym wymiarze tej książki. Co najwyżej to, że nie rzuciły mi się w oczy żadne widoczne przesady (w innych opiniach zarzuca się autorowi wywyższanie się - nie było dla mnie aż tak zauważalne) albo większe zgrzyty w opisie. Czułam za to porządny research jakiego podjął się reporter. Rozumiem też, że jest to tylko jedne z możliwych spojrzeń na Bałkany i absolutnie nie uważam go za decydujący - wręcz przeciwnie, dostałam tutaj pewną podstawę, którą teraz mogę do woli rozszerzać.
Reportaże mają w większości formę podróży - autor zabiera czytelnika w poszczególne miasta Bałkan i w...

Luki | 2014-08-17
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Kaplan, człowiek, który przewidział wybuch konfliktu na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych. Dla miłośników bałkańskiego 'tygla' lektura obowiązkowa. Autor dogłębnie analizuje historię krajów podróżując po nich i w czytelny sposób je opisuje. Jeden z nich ma bardziej krwawą historię od Polski, co było dla mnie ogromnym zaskoczeniem.

Vesna-Parun | 2011-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2011

Kolokwialnie mówiąc, kawał dobrego reportażu. Kaplan zabiera nas w podróż po Bałkanach, każdemu z omawianych państw przypisuje jakiegoś demona, upiora. Dla byłej Jugosławii jest to np. kard. Stepinac, który uznał katolicyzm za jedyną słuszną wiarę, przymykając oko na śmierć wyznawców prawosławia i Żydów, dla Rumunii Ceaușescu, którego wszyscy chyba znają. Książka napisana naprawdę dobrze i przystępnie, żywym językiem, z mnóstwem anegdot, autor wprowadza w historię Bałkanów w fachowy, ale nienarzucający się tysiącem faktów i dat sposób. Miałam nadzieję na obszerniejszą wizję sytuacji Jugosławii, której poświęcony jest tak naprawdę tylko jeden rozdział, za to niesamowicie zaciekawiła mnie część poświęcona Rumunii. Stwierdzenie Roberta Kaplana, że Zycie w Rumunii przypomina powieści Dostojewskiego pozwoliło mi całkiem inaczej spojrzeć na ten kraj, który zawsze kojarzyłam z Drakulą, Cyganami i brudem. Reportaże pisane były ponad 20 lat temu, toteż dziś są trochę nieaktualne, ale warto...

shpinac | 2013-09-13
Przeczytana: 13 września 2013

Książka mnie rozczarowała. Myślałam, że będzie to rzeczowy, rzetelny reportaż o sytuacji na Bałkanach tuż przed wybuchem konfliktu.

Okazało się, że jest to obraz bardzo uproszczony przedstawiający Bałkany jako region pełen dzikich, brutalnych ludzi, którzy są zdolni do najbardziej krwawych zbrodni.
Wszystkie konflikty, wojny na Bałkanach autor usprawiedliwia specyficzną naturą ludzką, co już świadczy braku wiedzy lub/i zrozumienia dla całej historii europejskiej. Za najlepszy przykład tegoż może posłużyć poniższy cytat:
"Nazizmowi na przykład, można śmiało przypisać bałkańskie korzenie. To przecież w dzielnicy wiedeńskich noclegowni, wylęgarni etnicznych resentymentów, nieopodal granic południowej Słowiańszczyzny Hitler nauczył się tak zaraźliwe nienawidzić."

rmk | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Podróż przez historię to właściwy tytuł dla tej książki. Podróżować można na wiele sposobów, częstym jest ten gdy chce się być wszędzie ale mając mało czasu po prostu zalicza się atrakcje. Moje odczucie jest takie, że Kaplan pisząc tę książkę chciał napisać o wszystkim ale napisał o niczym. Najwięcej czasu spędził w Grecji, a napisał o niej najmniej. Brakuje mi tutaj duszy, wgłębienia się w temat. Nie ma klimatu, choć zamysł był dobry.
Wracałem do tej książki kilka razy, koniec końców postanowiłem się z nią rozprawić i zrobiłem to tylko dlatego, że chciałem mieć ją już z głowy. Warto przeczytać ale nic po za tym.