Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy.

Okładka książki Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy. Robert David Kaplan
Okładka książki Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy.
Robert David Kaplan Wydawnictwo: Prześwity publicystyka literacka, eseje
179 str. 2 godz. 59 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Tytuł oryginału:
The Tragic Mind: Fear, Fate, and the Burden of Power
Wydawnictwo:
Prześwity
Data wydania:
2023-05-12
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-12
Liczba stron:
179
Czas czytania
2 godz. 59 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381755061
Tagi:
polityka geopolityka historia szekspir tragedia usa
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
33
33

Na półkach:

W książce są zdania i stwierdzenia warte zapamiętania, jak choćby to: "Czterdzieści lat pracy korespondenta nauczyło mnie, że zrozumienie sytuacji na świecie zaczyna się od map, a kończy na Szekspirze". Genialne! Przypomina inne słowa, o dramacie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, które wyjaśniają więcej niż grube książki: "Za dużo historii, za mało ziemi". Geopolityka i ludzkie emocje są nierozdzielne.

Kaplan to dziennikarz, były korespondent zagraniczny mediów amerykańskich, a przy tym osoba o wiedzy historycznej na poziomie profesorskim. To raczej rzadkie połączenie owocuje książką świetnie napisaną, a przy tym zawierającą mnóstwo ciekawych informacji i odniesień literackich, jednym słowem, mamy do czynienia z esejem polityczno-historycznym z bardzo górnej półki.

W polityce, zwłaszcza międzynarodowej, nie ma łatwych wyborów, a niektóre pozornie moralnie oczywiste decyzje z reguły kończą się dramatem. Odsunięcie od władzy Saddama Husajna wydawało się więcej niż uzasadnione skalą jego zbrodni, a doprowadziło w Iraku do politycznej anarchii, wciąż trwającej de facto wojny domowej i setek tysięcy zabitych. Było warto?

Popularne jest pouczanie chińskich elit politycznych, jak powinny wyglądać "dobre rządy" w Chinach. Czy te pouczenia biorą pod uwagę, że w ostatnich 30 latach setki milionów Chińczyków zupełnie nieprawdopodobnie poprawiło swój status materialny? Oczywiście, Chiny nie są krajem demokratycznym w naszym zachodnim rozumieniu, ale czy naprawdę mamy "dobre rady", jak rządzić tym ogromnym krajem?

Wielu moralistów krytykuje Stany Zjednoczone za użycie broni atomowej w wojnie z Japonią. Jakby zapominają, że wiosną 1945 r. w Azji Południowo-Wschodniej w wyniku działań wojennych armii japońskiej było mordowanych 150 000 osób miesięcznie, a liczba poległych marines w razie inwazji na główne wyspy japońskie była szacowana na 600 000. W miejscu Trumana podjęlibyśmy inną decyzję?

Historia jest dramatem, polityka jest dramatem. Rosja robi dzisiaj w Ukrainie, co robi, i planuje dalsze podboje, wszyscy to wiemy - a nasi zachodnioeuropejscy sojusznicy kombinują, jak nie wydawać więcej na konieczne zbrojenia. Obrazy z Buczy nie różnią się niczym od obrazów z Holocaustu, czego jeszcze trzeba, aby poruszyć wyobraźnię, sumienia i zwyczajnie instynkt samozachowawczy?

Książka Kaplana nie jest optymistyczną lekturą na trudne czasy, to raczej zimny kubeł potrzebnego realizmu.

W książce są zdania i stwierdzenia warte zapamiętania, jak choćby to: "Czterdzieści lat pracy korespondenta nauczyło mnie, że zrozumienie sytuacji na świecie zaczyna się od map, a kończy na Szekspirze". Genialne! Przypomina inne słowa, o dramacie konfliktu izraelsko-palestyńskiego, które wyjaśniają więcej niż grube książki: "Za dużo historii, za mało ziemi". Geopolityka i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
981
508

Na półkach:

Robert D Kaplan amerykański guru reportażu z zakresu światowej geopolityki napisał bardzo ciekawy esej łączący literaturę klasyczną z przełomowymi wydarzeniami ostatnich dziesięcioleci. Do tej pory taki rodzaj literatury był mi obcy ale jest intrygująco wciągający, z czystym sercem polecam, choć lektura wymaga więcej uwagi.
Mam na półkach kilka książek Kaplana, bo już wcześniej wiedziałem że jest cenionym autorem zwłaszcza w temacie bałkańskim, teraz sięgnę po nie szybciej :)

Robert D Kaplan amerykański guru reportażu z zakresu światowej geopolityki napisał bardzo ciekawy esej łączący literaturę klasyczną z przełomowymi wydarzeniami ostatnich dziesięcioleci. Do tej pory taki rodzaj literatury był mi obcy ale jest intrygująco wciągający, z czystym sercem polecam, choć lektura wymaga więcej uwagi.
Mam na półkach kilka książek Kaplana, bo już...

więcej Pokaż mimo to

avatar
90
54

Na półkach:

Bardzo lubię i cenię Roberta Kaplana za jego reportaże. "Tragizm polityki (...)" z pewnością wymaga ode mnie więcej uwagi, więc najprawdopodobniej przeczytam ją jeszcze raz - najlepiej "na raz". Mamy tu bowiem do czynienia z esejem - strumieniem świadomości w którym autor pokazuje analogie pomiędzy polityką (głównie USA),a literaturą klasyczną (głównie grecką i Szekspirem). Interesujące spojrzenie wymagające pełnego zaangażowania w lekturę.

Bardzo lubię i cenię Roberta Kaplana za jego reportaże. "Tragizm polityki (...)" z pewnością wymaga ode mnie więcej uwagi, więc najprawdopodobniej przeczytam ją jeszcze raz - najlepiej "na raz". Mamy tu bowiem do czynienia z esejem - strumieniem świadomości w którym autor pokazuje analogie pomiędzy polityką (głównie USA),a literaturą klasyczną (głównie grecką i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    77
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    5
  • Teraz czytam
    3
  • Geopolityka
    2
  • Polityka
    2
  • 1. Książki
    2
  • Do kupienia
    2
  • Esej
    1
  • Legimi audio
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tragizm polityki naszych czasów. Strach, fatum i brzemię władzy.


Podobne książki

Przeczytaj także