50 największych kłamstw i legend w historii świata

Wydawnictwo: Sonia Draga
50 größten Lügen und Legenden der Weltgeschichte
historia
Dark-Side

Najważniejsze, najbardziej spektakularne i zdumiewające mity, fałszerstwa i pomyłki w dziejach świata – od prehistorii aż po współczesność. Czy Dracula był rzeczywiście wampirem? Czy Jezus naprawdę urodził się w roku zerowym? Czy antyczne dziedzictwo kultury zgromadzone w Bibliotece Aleksandryjskiej uległo rzeczywiście zniszczeniu? To tylko niektóre z mitów, z którymi rozlicza się...

Czy Dracula był rzeczywiście wampirem? Czy Jezus naprawdę urodził się w roku zerowym? Czy antyczne dziedzictwo kultury zgromadzone w Bibliotece Aleksandryjskiej uległo rzeczywiście zniszczeniu? To tylko niektóre z mitów, z którymi rozlicza się Gutberlet.

W niniejszej powieści przedstawia cały szereg wydarzeń, które wpłynęły na historię świata niemal od zarania dziejów – poczynając od biblijnego potopu, a na ostatnich latach XX stulecia kończąc. Oficjalnej, powszechnie znanej wersji, przeciwstawia najbardziej prawdopodobny obraz zdarzeń, podając zarazem powody, dla których fakty zostały zafałszowane, by z biegiem lat obrosnąć legendą.

monishka90 | 2015-07-20

Autor goni za sensacją, nie przedstawia żadnych wiarygodnych argumentów na poparcie swoich tez. Mam wrażenie, że wpisał w wyszukiwarkę: "teorie spiskowe dziejów", by potem wymyślić w miarę spójną bajeczkę ku uciesze tłumu. Nie polecam

Priada | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

O matko.......brak mi słów wyrażającą moje oburzenie podczas czytania tych wypocin.
Jeżeli macie poszanowanie dla siebie, swoich nerwów i życia ludzi z którymi mieszkacie - BĄDŹ spotykacie się nawet na chodniku NIE CZYTAJCIE TEGO.
No dawno się tak nie zirytowałam......

Mey-Mey | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Książka ze wszech miar zła! Jak można coś takiego publikować, a tym bardziej się pod tym podpisywać?!

Gdy myślę sobie jak ona powstawała, to mam przed oczami człowieczka, który z nudów wybiera sobie jakieś wydarzenia z historii i dopisuje do tego swoje subiektywne zdanie.

NIE CZYTAĆ!

Rosalia_de_Castro | 2013-06-08
Na półkach: 2013, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 08 czerwca 2013

Nie to, żebym goniła za sensacją, ale jeśli ktoś ma czelność pisać książkę, w której rzekomo demaskuje 50 największych kłamstw i legend, to oczekuję od autora, że podejdzie to tematu rzetelnie i uczciwie, i nawet jeśli sam nie będzie w stanie jednoznacznie wydać opinii, to pozostawi to czytelnikowi. Niestety, autor jest moim zdaniem bufonem, który w zadufany sposób (i niestety autorytarny) przedstawia swoją wersę zdarzeń. Przykład pierwszy z brzega: Śmierć Marylin Monroe - samobójstwo czy morderstwo na zlecenie? Tok rozumowania autora: pozycja ciała w jakiej została znaleziona aktorka, rozbieżność w czasie, w którym została znaleziona, brak jej dziennika, fakt, że romansowała z dwoma najbardziej wpływowymi politykami to przecież nie są powody, by podważać teorię o samobójstwie - miała przecież nieszczęśliwe dzieciństwo, trzy nieudane małżeństwa za sobą, poronienia i w ogóle była niezrównoważona.
Ech, z jednej strony żałuję, że sięgnęłam po tę książkę, z drugiej - skłoniła mnie ona...

Meszuge | 2013-12-14
Przeczytana: 06 marca 2013

Heloiza i Abelard, zabójstwo Kennedy’ego, bitwa pod Legnicą, templariusze, Robin Hood, odkrycie Ameryki, Galileusz, wolnomularze, zdobycie Bastylii i wiele innych historyjek upakowanych w jednym tomie bez ładu i składu – nawet chronologicznego.

„50 największych kłamstw…” w zasadzie nie zawiera wiarygodnych materiałów czy treści demaskujących kłamstwa historyczne. Gutberlet prezentuje raczej pytania niż odpowiedzi, wątpliwości niż dowiedzione fakty. Mimo frapującego tytułu, książka jest jedynie zbiorkiem ciekawostek historycznych i to spłyconych do granic możliwości. Pozycja bardzo popularna i właściwie w ogóle nie naukowa. Już miałem napisać, że zupełnie bezwartościowa, ale… Jeśli ktoś w ogóle nie wiedział wcześniej, że była jakaś bitwa pod Legnicą i kto ją wygrał, to ma okazję się dowiedzieć, a więc odrobinę lepsze to niż nic.

Kevorkian | 2014-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2014

Szkodliwa książka.

To, że autor wybiera sobie hipotezy, które najbardziej mu pasują, naciąga je i przedstawia jako najbardziej wiarygodne, jest nieprofesjonalne, ale jeszcze mogłabym wybaczyć. Tego, że pisze ewidentne BZDURY już nie. Drogi autorze, Wipsania Agryppina nie była żoną Germanika, ale Tyberiusza właśnie. Zresztą bardzo się kochali i rozwód wymuszony przez Liwię bardzo przybił oboje, chociaż bardziej chyba Tyberiusza. Po tym właśnie i po drastycznie nieudanym małżeństwie z Julią, zgorzkniał i zrobił się taki, jaki był. Żeby się tego dowiedzieć nie trzeba być wielkim historykiem, wystarczy poczytać wikipedię! Wstyd.

W takim układzie nie wiadomo, czy jakieś inne informacje, które przeczytałam, nie są zwyczajnie przekręcone albo wyssane z dużego palca u nogi.

Zdecydowanie nie polecam.

Dudzio | 2014-02-16

„50 największych kłamstw i legend w historii świata - i jeszcze jedno którym jest ta książka.”

Rozczarowanie intelektualne. Niestety. Książka zapowiadała się ciekawie, ale podobnie jak „Dziesięć książek, które zepsuły świat. Ponadto pięć innych, które temu dopomogły” budzi w czytelniku agresję. Autor (jeden jak i drugi) w sposób bardzo uproszczony, schematyczny i w sobie tylko wygodnym kluczu interpretacyjnym podają nam pewne fakty i dowodzą, że „nie jest tak jak się wszystkim wydaje”. Książka ta stawia sobie poprzeczkę bardzo wysoko, ale nie dostarcza niczego więcej nad przechwałki pseudo-intelektualne autora, który nie raczył nawet poprzeć odniesieniami do źródeł. Jeśli ktoś lubuje się w podobnej literaturze „dochodzenia prawdy” polecam Chestertona, Socciego albo Messoriego, ale nie tego pana.

Agusia752 | 2014-07-29

50 największych kłamstw i legend w historii świata

Tak się ucieszyłam, że dane jest mi poznać tajemnice i zagadki historii. No i mega rozczarowanie…
Język jakim jest napisana książka, bardzie przypomina stary podręcznik do historii, nie zaciekawia niestety. Suche informacje podane w mało interesujący sposób.
Teorie podane przez autora, trochę się niestety kłócą z faktami, które udało mi się poznać z innych, autorytatywnych źródeł wiedzy.
Generalnie –uważam, że bardzo ciekawy temat, został „położony”. I niestety – strata czasu…

katnap | 2010-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2010

Mysłałam, że będzie to ciekawa książka, ale niestety okazała się "wodolejstwem", jakby pisana na siłę i tak naprawdę niczego nie wyjaśnia. Spokojnie można sobie ją darować.

MaiTakeru | 2011-07-18

Zgadzam się z innymi wypowiadającymi się osobami - pozycja napisana w stylu bardziej popularnym niż naukowym. Czegoś można się dowiedzieć, ale nic z tego na dłużej w głowie nie zostaje. Sporo z owych "kłamstw i legend" dawno już zostało omówionych i nie powinny być dla nikogo zaskoczeniem (np. fakt, że na długo przed Kolumbem Amerykę odwiedzali prawdopodobnie wikingowie). Właściwie nie warto.