Największe kłamstwa i mistyfikacje w dziejach Kościoła

Wydawnictwo: Forum Sztuk
83-915443-1-1
literatura faktu
Syncletica

W zbiorze esejów, stanowiącym pewną spójną całość, autor prezentuje krytyczne spojrzenie na chrześcijaństwo w rozmaitych aspektach. Próbuje też wyjaśnić pochodzenie, a więc powstanie wielu elementów tej religii, a także mechanizmy jej ekspansji i upadku. Zwłaszcza wiele uwagi poświęca porównaniu chrześcijańskiej idei z faktyczną praktyką, widoczną w życiu społecznym i w dziejach Kościoła.

almos | 2012-10-14
Przeczytana: marzec 2012

Po tytule spodziewałem się jakiegoś dziełka propagandowego, dyszącego nienawiścią do Kościoła Katolickiego. Spotkało mnie miłe rozczarowanie, książka jest obiektywnie napisana, autor prezentuje gruntowną wiedzę przedmiotu, niestety bibiliografia jest raczej uboga, brak też odnośników do przytaczanych faktów. Traktuję tę ksiązkę raczej jako wprowadzenie do historii kościoła, napisane bardzo kompetetnie i zwięźle. Zachodzę w głowę kim jest autor, moim zdaniem jakiś znawca tematu ukrywa się pod pseudonimem.

Maciej | 2014-08-02
Przeczytana: sierpień 2014

O ile treść pierwszych kilkudziesięciu stron książki miała charakter względnie obiektywny, to później antykościelne i antyteistyczne zacietrzewienie autora wręcz wylewa się z kart "Kłamstw Kościoła".
Książkę na pewno trudno jest zakwalifikować jako rzetelnie przedstawiającą wydarzenia historyczne - autor skupiając się wyłącznie na ciemnych stronach historii Kościoła (zgodnie z tytułem) tworzy obraz religii katolickiej jako źródła wszelkiego zła, zbrodni i zacofania.

Niewątpliwie jednak skłania do dalszych własnych poszukiwań i potwierdzenia zaserwowanych hipotez i faktów (np. weryfikacji cytatów biblijnych, które są sprzeczne z obecną linią teologiczną).

Donnie | 2012-05-02
Przeczytana: 26 maja 2012

Obszerny i szczegółowy opis kłamstw i mistyfikacji w dziejach Kościoła katolickiego. Bardzo dobrze napisana książka, która swobodnie konkuruje z wszelkimi tego typu publikacjami na polskim i światowym rynku. Autor analizuje kłamstwa i mistyfikacje, dotyczące niebiblijnych i irracjonalnych dogmatów, sakramentów, prawd wiary.

Agata | 2015-12-02

Zgodnie z tytułem, książka zawiera ciemną stronę funkcjonowania kościoła, o której żaden ksiądz nigdy nie powie, mówi także o niejasnościach w dogmatach chrześcijaństwa oraz braku ich poparcia na kartach Biblii.
Autor fanem katolicyzmu i kleru na pewno nie jest, może niektóre słowa są przesadzone, co nie znaczy, że nie są prawdziwe.
Pozycja warta przeczytania zarówno dla żarliwego katolika, jak i dla takiego katolika tylko z nazwy, żeby poznać wiele faktów z dziejów kościoła, o których się w jego murach z ust jego przedstawicieli nigdy nie dowie.

Tadeusz | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Książka przedstawia mniej znane opinii powszechnej negatywne zdarzenia dotyczące historii Kościoła. Sam tytuł wskazuje nastawienie publikacji, dlatego oczywiście warto zapoznać się także z argumentacją strony przeciwnej. Ogólnie godna polecenia - dużo informacji.

daltonista | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane, Koniecznie
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Książka, którą każdy samodzielnie myślący i poważnie traktujący swoja wiarę katolik przeczytać powinien.

Fasoletti | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

Książka to zbiór niezwykle interesujących felietonów i analiz, opisujących drogę katolicyzmu od nauk Jezusa, po czasy obecne.
Pisana jest z obiektywizmem i bez wyzłośliwiania się czy atakowania kościoła. Ze swojej strony polecam.

profix | 2016-07-24
Magdalena | 2015-12-13