Historie niedocenione

2011-10-01
2011-10-01
978-83-244-0182-6
esej historyczny

Ludwik Stomma, w kilkunastu esejach odsłania długotrwały wpływ prądów, wydarzeń i działań postaci (nie tylko) historycznych. Niektóre z nich kompletnie zmieniły zwrotnice historii, odcisnęły niezatarte ślady w kulturze i popkulturze, inne zaś rezonują echem w wielu aspektach życia codziennego, w skali, z jakiej nie zdajemy sobie sprawy. Bardzo ciekawa kompilacja tekstów i interesujące interpretacje zdarzeń oraz ich długofalowych i globalnych skutków. Polecam!

Daje do myślenia.

Daje do myślenia.

Tak jak to można wyczytać w opisie... Etnolog, antropolog kultury, wykładowca i publicysta (znany chociażby z Polityki) zabiera nas na ciekawą podróż poprzez dzieje ludzkości, zestawiając, opisując i analizując kilkanaście postaci i epizodów... Niewystarczająco znanych i docenianych, a kluczowych, z różnych względów w owych dziejach. Zama, krucjaty, Joanna D'Arc, Henryk VIII, Olimpiada, Holocaust, Gagarin... To tylko niektóre, z wybranych i ciekawie omówionych bitew, osobistości, wydarzeń. Historia to w dużej mierze, poza faktami, ich nie tylko kontekst, ale również, co podkreśla autor, wpływ jaki czasem wydawałoby się mało znaczące epizody, mogą i mają na życie nie tylko współczesnych, ale wspomniane już dzieje ludzkości, w tym również nasze współczesne życie. Przystępnie napisana, a więc nie tylko dla maniaków historii, ciekawa/przyjemna i godna polecenia lektura. 8/10

Zawsze chwaliłem prof. Stommę, bo jeśli pisze o historii i etnologii, przeważnie robi to dobrze.
Rozdział o Adamie i Ewie pokazuje, że Autor absolutnie nie rozumie teologii katolickiej. Widać też, że nie ma żadnego pojęcia o egzegezie, a bierze się za interpretowanie Pisma Świętego. Stosuje metodologię uprawianych przez siebie dziedzin do interpretacji Księgi Rodzaju - toż to klasyczny błąd metodologiczny.
Cytuje wiele zdań bez kontekstu, albo sam ten kontekst domalowuje. Powiela stereotypy, często wychodzi z błędnych założeń. Zarzuca Bartłomiejowi de Las Casas, że przymykał oczy na niektóre fakty, a sam to robi.
Wnioski wyciągnięte z wypraw krzyżowych, czy holokaustu są wyssane z palca. Inne rozdziały kończy wyciskanymi na siłę konkluzjami.
Bez wątpienia Stomma jest dobry w wyszukiwaniu faktów, ale myśliciel z niego marny. Panie Ludwiku - profesura zobowiązuje!
Tej akurat książki Stommy nie polecam. Jest tyle dobrych książek, że na tę szkoda czasu.

Książka historyczna ale dość nietypowa w formie. Autor opisuje szereg wydarzeń/osób, których wpływ na bieg historii świata, jego zdaniem, nie znalazł w powszechnej opinii wystarczającego uznania i jego waga oraz znaczenie nie zostały wystarczająco docenione. Całość zwarta i przyjemnie napisana. Daje do myślenia.

Ludwik Stomma znany publicysta i etnolog po raz kolejny (po „Historiach przecenionych”) zabiera nas w popularnonaukową zabawę z historią, robiąc to, jak zwykle, w oryginalny, nieszablonowy i czasem kontrowersyjny sposób.

„Historie niedocenione” to zbiór siedemnastu esejów dotyczących wydarzeń i zjawisk występujących na przestrzeni wieków, które w taki czy inny sposób (czasem niedostrzegalny) wpływają na nas samych, naszą rzeczywistość i sposób w jaki ją postrzegamy. Dotyczy to znanych nam wszystkich postaci i zdarzeń jak: biblijna opowieść o Adamie i Ewie (określona wizja stosunków damsko- męskich),wyprawy krzyżowe (źródło i podwalina arabskiego terroryzmu),Joanna d’Arc (odrodzenie się angielskiego nacjonalizmu i negacja polityczna, kulturowa, językowa wszystkiego co francuskie),słynny Henryk VIII (postrzegany nie przez pryzmat swoich głośnych małżeństw, lecz jako twórca prawdziwej morskiej potęgi i doktryny wojennej),Holocaust, zjawisko dekolonizacji itd. Będą i takie o których słyszało niewielu: bitwa pod Covadongą stoczona w 28 maja 722 (zatrzymanie islamskiego ekspansjonizmu na Półwyspie Pirenejskim a co za tym idzie w Europie),traktat z Fryburga z 1516 (jedyny przestrzegany do dziś),losy atamana Jermaka Timofiejewicza, kulisy radzieckiego programu kosmicznego (nieznane meandry życia Jurija Gagarina),olimpiada 1896 (igrzyska w szponach zbrodniczych ideologii)…

Każda z odmalowanych tu historii opowiedziana i zinterpretowana jest w charakterystycznym dla Ludwika Stommy stylu, przepełnionym emocjami i głębszą refleksją. Autor, bardzo zręcznie zresztą argumentując, próbuje przekonać nas do tego, iż tak naprawdę prezentowane tu wydarzenia wbrew obiegowej opinii miały o wiele większy wpływ na nasze życie i kształtujące je procesy niż dotychczas sądziliśmy. Mnie osobiście, bardzo podoba się taki sposób przedstawienia naszych dziejów, który zmusza czytelnika do zastanowienia, zweryfikowania posiadanej wiedzy, czasami jej pogłębienia lub wyrobienie sobie własnej, nie zawsze zbieżnej z twórca, opinii. Jak nadmieniłem na początku nie jest to publikacja typowo historyczna, w pełnym rozumieniu tego słowa, więc autor ma dużą swobodę w ocenie faktografii i oświeconego tradycją sposobu traktowaniu naszej przeszłości i przyznać to trzeba potrafi w pełni z tego korzystać. Nie traktuje tych wydarzeń jedynie jako suchych historycznych zjawisk (daty, postacie, wydarzenia, biografie),lecz jak o wciąż żywy, wpływający na współczesność dziejowy mechanizm, który w nawale codzienności po prostu gdzieś nam umyka. Dużym plusem jest też ogrom niezwykle cennych, ciekawych i mało znanych faktów z różnych okresów. Oczywiście, jak przy każdej literaturze tego rodzaju, z przytoczonymi tu tezami, teoriami i popierającą je argumentacją możemy zgadzać się lub nie, są jednak na tyle interesująco przedstawione iż warto się z nimi zapoznać i wyrobić sobie własny osąd. Już samo to że się nad tym zastanawiamy jest wielkim sukcesem autora i jego lektury. Nie podlega jednak żadnej dyskusji iż książka dysponującego naprawdę imponującą wiedzą Ludwika Stommy stanowi znakomite źródło informacji o minionych epokach, jej bohaterach i wydarzeniach którym warto przyjrzeć się bliżej. Błyskotliwość, nieszablonowość i niezłe pióro, powoduje iż trafia do naszych rąk lektura którą naprawdę czyta się z wielką i niekłamana przyjemnością. I nie dotyczy to tylko entuzjastów i pasjonatów historii.

Dobrze jest jeszcze raz przeczytać przełomowych punktach w historii i uświadomić sobie, że czasem jakiś drobny fakt może mieć kolosalne znaczenie.

Bardzo ciekawe jeśli ktoś lubuje się w historii

Bardzo ciekawe jeśli ktoś lubuje się w historii

• Polska

Dodaj cytat z książki Historie niedocenione