Prywatne życie Stalina

83-85049-13-4
ZSRR, biografia, Stalin
literatura faktu
artemis

Jurij Boriew - pisarz, filozof. Przez prawie 50 lat zbierał opowieści ludzi, którzy mieli bezpośredni kontakt z krwawym dyktatorem Józefem Stalinem. Z tych relacji powstała właśnie ta książka. Z jej lektury dowiecie się kim był w istocie Stalin, kim byli jego rodzice, ile miał żon, kogo kochał, kogo nienawidził, co jadł i jak mieszkał, w jaki sposób skazywał ludzi i jak ich ułaskawiał......

Z jej lektury dowiecie się kim był w istocie Stalin, kim byli jego rodzice, ile miał żon, kogo kochał, kogo nienawidził, co jadł i jak mieszkał, w jaki sposób skazywał ludzi i jak ich ułaskawiał... Poprzez Stalina poznacie także wiele niedyskrecji z życia wielkich tamtej epoki: Lenina, Krupskiej, Bucharina, Zinowiewa, Ordżonikidze, Kirowa, Mołotowa, Berii, Ribbentropa, Churchilla, Hitlera, Tołstoja, Gorkiego, Babla, Bułhakowa, Pasternaka, Szołochowa, Fadiejewa i wielu innych.
W sumie, poznacie prywatność generalissimusa, który i na naszej historii odcisnął swoje krwawe piętno.

pemkidron | 2017-05-07

Dla mnie to klasyk. Pamiętam, jak gdzieś w domu znalazłem tę książkę.
Pochłonąłem na raz, potem kilkakrotnie do niej wracałem. Genialna lektura o czasach, w których nikt nie chciałby żyć. Zbiór opowieści i anegdot. Warto zauważyć, że autor sam zaznacza, że nie wie które są prawdziwe. Niemniej jednak nie ma to znaczenia, ponieważ książka daje obraz "sensu" tamtej epoki i "logiki" stalinizmu. Ale jednocześnie wymaga podstawowej wiedzy historycznej o tamtych czasach. I tu jest problem, ponieważ niektóre szczegóły nie są praktycznie wyjaśnione. Zanim przeczytasz, warto wiedzieć, kim był Beria, Chruszczow, Ordzhonikidze, Radek, Jeżow i Jagoda.
Dla osób lubiących anegdoty zakrapiane czarnym humorem - 10/10.

Przeczytana: 04 czerwca 2015

Jeśli ktoś lubi historię to ta książka jest dla takiej właśnie osoby. :) Pada tam wiele nazwisk, przy których można się pogubić. Dzięki tej książce można się dokładniej dowiedzieć jakim człowiekiem był Stalin.

SzaraDama | 2014-11-09

Jak na biografię historyczną, to jest nawet fajna. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o Stalinie oraz dzięki tej książce pozyskałam parę ulubionych cytatów.

Natalia_94 | 2016-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Książka zawiera krótkie historyjki, dowcipy, mity na temat osoby Stalina. Na pewno nie jest to biografia jak niektórzy twierdzą w komentarzach. We wstępie polscy tłumacze piszą o tym, iż książka została w wydaniu polskim skrócona, a szkoda! Najbardziej nie lubię gdy ktoś za mnie decyduje, co jest ciekawe w książce, co nie. Tłumacze, twierdzą, że wycięto części nieinteresujące, nieważne dla Polaków.
Warto przeczytać "Prywatne życie Stalina", ale po przeczytaniu jakiejkolwiek biografii Stalina, żeby być bardziej zorientowanym w tym, co może być prawdą a co jest zwykłym mitem. Tak aby czuć klimat tamtych czasów.

Bartosz | 2018-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2018

Bardzo ciekawa. Mimo, że to zbiór anegdot, które prawdopodobnie były spisane na podstawie tego, co się słyszało, to jednak ukazuje nam pewną charakterystykę dyktatora. Mówi się, że w przeciwieństwie do Hitlera nie był chory psychicznie, ale jednak miał wiele paranoi. Morderca, tyran, i kryminalista. Warto sięgnąć po tę lekturę, choćby po to, by dowiedzieć się jak kończą źli ludzie. Zło nigdy nie popłaca. Jeszcze ta pozycja, jest dowodem na to, że krwawy ustrój ciągnie na dno, także ich twórców, nie tylko państwo.

SayuriS | 2014-04-15

Wciągająca książka, przeczytana jednym tchem w jeden wieczór. Odczuwam lekki niedosyt.

weyra | 2013-12-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Same ciekawostki, pochłonięta w jeden dzień.

Eyck | 2016-02-15

Książka opisuje nie tylko fakty z życia Stalina, ale też dowcipy o przywódcy ZSRR. Za takie kawały ludzie dostawali po 15 lat więzienia. Interesująca pozycja.

ryszpak | 2018-07-08
Przeczytana: 1989 rok