Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Bernd Ingmar Gutberlet
4
5,4/10
Urodzony w Fuldzie w 1966 roku, jest z zawodu historykiem sztuki. Wykształcenie zdobywał w Berlinie, Budapeszcie i Paryżu. Ukończył również studia dziennikarskie. Już pierwsza książka 50 najpopularniejszych pomyłek w historii Niemiec okazała się dużym sukcesem i przyniosła mu ogromną popularność. Obecnie Gutberlet mieszka i pracuje w Berlinie.
5,4/10średnia ocena książek autora
232 przeczytało książki autora
195 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
50 największych kłamstw i legend w historii świata
Bernd Ingmar Gutberlet
4,3 z 134 ocen
228 czytelników 28 opinii
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
50 największych kłamstw i legend w historii świata Bernd Ingmar Gutberlet
4,3
Heloiza i Abelard, zabójstwo Kennedy’ego, bitwa pod Legnicą, templariusze, Robin Hood, odkrycie Ameryki, Galileusz, wolnomularze, zdobycie Bastylii i wiele innych historyjek upakowanych w jednym tomie bez ładu i składu – nawet chronologicznego.
„50 największych kłamstw…” w zasadzie nie zawiera wiarygodnych materiałów czy treści demaskujących kłamstwa historyczne. Gutberlet prezentuje raczej pytania niż odpowiedzi, wątpliwości niż dowiedzione fakty. Mimo frapującego tytułu, książka jest jedynie zbiorkiem ciekawostek historycznych i to spłyconych do granic możliwości. Pozycja bardzo popularna i właściwie w ogóle nie naukowa. Już miałem napisać, że zupełnie bezwartościowa, ale… Jeśli ktoś w ogóle nie wiedział wcześniej, że była jakaś bitwa pod Legnicą i kto ją wygrał, to ma okazję się dowiedzieć, a więc odrobinę lepsze to niż nic.
20 najwspanialszych budowli świata Bernd Ingmar Gutberlet
6,3
Książka zapowiadała się całkiem nieźle, ale już w pierwszym rozdziale wiarygodność autora przekreślają wymysły dotyczące religijności w epoce kamienia. Niezwykle irytuje mnie, gdy "badacze" z całym przekonaniem piszą, że dla ludzi z tamtych czasów najważniejsze były obserwacje astrologiczne, egzystencję uważali za cykl, a śmierć za początek nowego istnienia. Przytoczę tutaj moje ulubione fragmenty z tej książki: "w ich przekonaniu pozornie martwy kamień krył w sobie nowe życie" oraz "nieprzemijalny kamień posiadał w rytualno-symbolicznym myśleniu niesamowitą moc". To są tylko fantazje, których w żaden sposób nie jesteśmy w stanie zweryfikować (źródła archeologiczne nie wytłumaczą nam w jaki sposób kilka tysięcy lat temu działała ludzka mentalność). Możemy tworzyć jakieś teorie, ale bezkrytyczne myślenie, że tak na pewno było jest po prostu śmieszne i nie wiem, po co wprowadzać czytelników w błąd.
Dalej mamy na przykład porównanie gladiatorów do współczesnych gwiazd porno. Nawet nie wiem jak to skomentować i dlaczego autor w ogóle wymyślił to porównanie. Takich idiotyzmów dużo się uzbierało.
W tej publikacji przede wszystkim brakuje zdjęć. Opisy są dosyć chaotyczne, często więcej informacji jest o polityce i wojnach, niż o samych budowlach.