Początek Wszechświata

Tłumaczenie: Stanisław Bajtlik
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Science Masters". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CiS
The Origin of the Universe
Agnieszka

Inne wydania

Jakie były początki przestrzeni, materii i czasu? O złożonych, fizycznych procesach, które umożliwiły powstanie wszechświata i o znaczeniu najnowszych odkryć pisze John D. Barrow, profesor astronomii na Uniwersytecie w Sussex. „Myślę, że Science Masters to jak sieć zarzucona na cały świat. A połów to następna generacja uczonych i myślicieli...” Daniel C. Dennet Zadaniem tej małej książki...

Daniel C. Dennet

Zadaniem tej małej książki jest dostarczenie skrótowego obrazu narodzin dla początkujących. Jakie mamy świadectwa dotyczące wczesnej historii Wszechświata? Jakie są najnowsze teorie samego początku jego istnienia? Czy możemy je sprawdzać poprzez obserwacje? Co one mówią o naszym własnym istnieniu? Oto niektóre z pytań, jakie nam będą towarzyszyć w podróży do początków czasu. Przedstawię niektóre z najnowszych teorii na temat czasu, „wszechświata inflacyjnego”, „tuneli”, a po drodze wyjaśnię znaczenie wyników obserwacji uzyskanych przez satelitę COBE, które zostały przyjęte z taką euforią na wiosnę 1992 roku.
Z Przedmowy

Sensej | 2017-04-28

Tytuł tej książki przywoływał mi odległe wspomnienia z przeszłości, mgliste wrażenie, że już kiedyś czytałem książkę o takim bądź podobnym tytule. I zresztą słusznie, ponieważ „Początek Wszechświata” wydany przez Copernicus Center Press jest drugim wydaniem tej książki na polskim rynku (jak możemy sprawdzić w tytulaturze – pierwsze ukazało się nakładem Wydawnictwo CIS). Copernicus wykonał nowy przekład. Czym się różnią oraz które wydanie jest bliższe oryginałowi niestety nie będę w stanie powiedzieć, ponieważ z pierwszej lektury tej książki niewiele pamiętam.

John D. Barrows postawił przed sobą cel zrekonstruowania początku istnienia Wszechświata. Cofa się 15 miliardów lat wstecz, aż do momentu, kiedy nie istniało nic; wszystko było swego rodzaju gorącą zupą promieniowania, zbyt gorącą, aby mogły powstać jakiekolwiek pierwiastki. W ciągu kilku minut po Wielkim Wybuchu ta zupa ostygła na tyle, że mogły powstać jądra pierwszych pierwiastków („na początku był Hel”). Setki tysięcy lat...

mosadi | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nauka
Przeczytana: 2011 rok

Strawna dla laika prezentacja aktualnej wiedzy dotyczącej powstania wszechświata.

Mateusz | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Bardzo ciekawa książka, która przedstawia różne hipotezy powstania Wszechświata.

Pablito | 2013-02-06

W przystępny sposób wyjaśnia zawiłości teorii Wielkiego Wybuchu.

Wanda | 2017-05-29
ZielonaCytryna | 2017-05-09