Zgłosuj na książki roku 2017

Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie

Tłumaczenie: Michał Romanek
Wydawnictwo: Insignis
We Have No Idea: A Guide to the Unknown Universe
Carmel

Już za chwilę dowiecie się o wszystkim, czego nie wiemy o naszym dziwnym i tajemniczym wszechświecie! Wiedza człowieka o otaczającym świecie pełna jest luk. I nie są to luki małe – takie, które można by bez obaw zignorować. Mowa tu raczej o ziejących pustką otchłaniach! Tak! Aż do tego stopnia nie mamy pojęcia, jak działa wszechświat! Jorge Cham, robotyk i twórca znanej serii pasków...

Wiedza człowieka o otaczającym świecie pełna jest luk. I nie są to luki małe – takie, które można by bez obaw zignorować. Mowa tu raczej o ziejących pustką otchłaniach! Tak! Aż do tego stopnia nie mamy pojęcia, jak działa wszechświat! Jorge Cham, robotyk i twórca znanej serii pasków komiksowych PHD, oraz Daniel Whiteson, fizyk cząstek elementarnych, połączyli siły, by zbadać stan naszej wiedzy – a raczej ogromnej niewiedzy! – o wszechświecie.

Za pomocą zabawnych rysunków komiksowych, przemawiających do wyobraźni infografik i niezwykle humorystycznych, a przy tym bardzo klarownych wyjaśnień naukowych Jorge i Daniel przedstawiają cały wachlarz zdumiewających pytań, które wciąż wprawiają naukowców w zakłopotanie, i próbują szukać najlepszych możliwych i zgodnych z obecnym stanem wiedzy odpowiedzi.

Ta książka to ilustrowany wstęp do największych nierozwikłanych tajemnic fizyki, ale to nie wszystko; to także pasjonująca lektura, która odczarowuje i wyjaśnia wiele rzeczy, o których bardzo dużo już wiemy: od kwarków i neutrin, przez fale grawitacyjne, aż do wybuchających czarnych dziur. Jorge i Daniel zachęcają, by spojrzeć na wszechświat jak na niezmierzony i niezbadany obszar, który wciąż możemy poznawać. A czynią to, pisząc niezwykle lekko, z ogromnym poczuciem humoru.

Wydaje się Wam, że nauka zna odpowiedzi na prawie wszystkie pytania? Myślicie, że na obecnym etapie jej rozwoju więcej o wszechświecie wiemy, niż nie wiemy? Nic bardziej mylnego!

Bo na przykład…
- Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?
- Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?
- Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem ultraszybkich cząstek?
- Czym jest ciemna materia i dlaczego uparcie nas ignoruje?

Wygląda więc na to, że wszechświat pełen jest dziwactw, które na pierwszy rzut oka są zupełnie bez sensu. Ale Jorge i Daniel stawiają sprawę inaczej: pokazują, że pytania, na które nie znamy odpowiedzi, mogą być równie intrygujące jak te, które już mamy z głowy. Przeczytajcie ich niezwykle pouczającą i równie zabawną książkę i przekonajcie się, że to, o czym nie mamy pojęcia, jest naprawdę ekscytujące!

źródło opisu: Insignis, 2017

źródło okładki: www.insignis.pl

Magda | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

Przez lata szkolne jesteśmy bombardowani wiedzą z różnych dziedzin. Traumatyczne doświadczenie z jakimś przedmiotem często sprawia, że do końca życia omijamy wszelkie publikacje w tej tematyce. Fizyka jest pewnie największą zgrozą uczniów. Skomplikowane definicje, wzory i wiedza, która przekazywana jest młodym ludziom w sposób poważny i mało zachęcający do poszukiwania odpowiedzi zadane przez podręczniki pytania. Sama zostałam ofiarą systemu, który po kilku fascynujących latach miłości do przedmiotów ścisłych, w końcu zabił jakiekolwiek ciepłe uczucia do fizyki i chemii. Z tego powodu cieszę się, że powstają takie publikację jak Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanym wszechświecie, które pokazują, że te wszystkie skomplikowane wyrażenia może wytłumaczyć w naprawdę ciekawy sposób.

Pierwszym pytaniem, które pojawia się w naszych głowach po zobaczeniu okładki tego dzieła jest: “Czy to książka na temat rzeczy, o których nic nie wiadomo?”. Trochę tak. Jednak po co po raz setny...

astaldohil | 2017-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2017

Książka, którą - mając taką możliwość - zastąpiłbym bez mrugnięcia okiem większość (jeśli nie wszystkie) szkolnych podręczników do fizyki. Autorzy (rysownik Jorge Cham, oraz fizyk Daniel Whiteson), opierając się na założeniu, że powstało już wystarczająco wiele książek o tym, co już wiemy o prawidłach rządzących wszechświatem, postanowili przedstawić najbardziej prawdopodobne teorie i domysły na temat tego, o czym - jak głosi tytuł - nie mamy pojęcia. A przy okazji objaśniają całkiem sporo zagadnień, względem których pojęcie mamy - a raczej mają naukowcy - jako takie, lub całkiem niezłe.

Z "Nie mamy pojęcia" dowiecie się praktycznie wszystkiego tego, co współcześni astrofizycy wiedzą na temat zasad rządzących kosmosem, oraz poznacie całą masę teorii i domysłów odnośnie gnębiących ich pytań związanych, między innymi, z antymaterią, ciemną energią, promieniowaniem kosmicznym, możliwością istnienia innych wymiarów i życia na innych planetach, natury czasu, oraz problemu...

Hrosskar | 2017-11-12
Przeczytana: 05 listopada 2017

W swoim życiu miałem do czynienia z wieloma książkami popularnonaukowymi. Jedne były lepiej napisane, inne gorzej, ale wszystkie do tej pory starały się zwyczajnie uświadomić czytelnika o tym co wiemy i tę wiedzę mu przekazać. Zgoła odmiennie do tego tematu podeszli dwaj naukowcy. Jorge Cham - rysownik, a także doktor robotyki Uniwersytetu Stanforda, oraz Daniel Whiteson - profesor fizyki cząstek elementarnych Uniwersytetu Kalifornijskiego. Ich zamiarem nie było zwyczajne opowiedzenie czytelnikowi, jak wielu autorów przed nimi, wielu ciekawostek o wszechświecie, lecz właśnie tego, czego o nim nie wiemy. I w ten sposób powstała książka Nie mamy pojęcia. Przewodnik po nieznanych wszechświecie.

Na pierwszy rzut oka pomysł na taką książkę popularnonaukową może się wydać co najmniej dziwny. Bo przecież jaki jest sens wydać książkę, która uświadomi nam jak niewiele ludzkość wie na temat otaczającego nas wszechświata? Żaden! A jednak Jorge Cham i Daniel Whiteson udowadniają, że taka...

Maja | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Co wiecie o wszechświecie? Podejrzewam, że wielu z Was, tak jak ja, niewiele. A chcecie nieco uzupełnić swoje luki w wiadomościach? Zapraszam w takim razie do lektury książki, z której dowiecie się między innymi tego:

- Dlaczego we wszechświecie obowiązuje ograniczenie prędkości?

- Jak to się stało, że nie jesteśmy zbudowani z antymaterii?

- Co (lub kto) atakuje Ziemię strumieniem ultraszybkich cząstek?

- Czym jest ciemna materia i dlaczego uparcie nas ignoruje?

Jakiś czas temu mówiłam o książce, która miała rozjaśnić astrofizykę osobom zabieganym. Zapomnijcie o niej, mam dla Was coś lepszego. Co prawda na początku podchodziłam do tej publikacji jak pies do jeża, ale szybko się przekonałam, że jest dla mnie idealna.

Autorzy nie traktują czytelników z góry, co od razu trzeba zaliczyć na plus. Wiedzą, że będą mieli do czynienia z mniej ogarniętymi od siebie ludźmi, jeśli chodzi o wszechświat. Tłumaczą wszystko w prosty, zabawny sposób. Jeśli lubicie rysunki, myślę, że ta...

Łukasz Wasilewski | 2017-10-23
Przeczytana: 20 października 2017

Większość publikacji poświęconych jakiemuś tematowi zaczyna od podstaw – co dotychczas udało się zbadać, jakie były początki danej dziedziny czy jakie okoliczności doprowadziły do omawianych wydarzeń. W przypadku „Nie mamy pojęcia” jest inaczej – autorzy uznali, że zaczynanie od tego, co znamy i co jest proste, nie ma sensu. Dlatego koncentrują się przede wszystkim na tym, o czym nie mamy pojęcia np. z czego w zasadzie składa się wszechświat. Bo obecnie jesteśmy w stanie coś więcej powiedzieć o mniej 5% wszechświata. Przerażające, ale i fascynujące.

Autorami książki są Jorge Cham (robotyk i twórca błyskotliwych pasków komiksowych) oraz Daniel Whiteson (fizyk cząstek elementarnych). Obecność tego drugiego pana w autorskim duecie pozwala wierzyć, że pod względem merytorycznym książce niczego nie brakuje. Paradoksalnie uważam jednak, że to Jorge Cham uczynił książkę tak przystępną.

Żyjemy w czasach, gdy coraz mniej osób wybiera studia techniczne. We wszystkim wyręczają nas...

ampH | 2017-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2017

Wszelkiego rodzaju książki popularnonaukowe zdecydowanie warto czytać - poszerzają naszą wiedzę o dodatkowe zagadnienia, o których nie mieliśmy pojęcia. W tym przypadku jednak ta wiedza będzie powiększona o coś innego. Właśnie o szczegółowe informacje, o czym tak naprawdę nie mamy pojęcia w otaczającym nas wszechświecie. Brzmiało to na tyle ciekawie, że nie zastanawiałem się ani chwili nad sięgnięciem po tę książkę. Czy dowiedziałem się z tej lektury czegoś ciekawego i rewolucyjnego? Nie mam pojęcia!

Wydaje nam się, że całkiem nieźle poznaliśmy otaczający nas wszechświat. Potrafimy rozłożyć materię na czynniki pierwsze, wiemy jak zbudowany jest atom oraz z czego. Umiemy określić oddziaływania pomiędzy poszczególnymi cząstkami. Wiemy jak, ale nie wiemy dlaczego! A do tego wszystko co wiemy odnosi się jedynie do pięciu procent wszystkiego, co istnieje we wszechświecie. Całą resztę potrafimy precyzyjnie określić w proporcjach, lecz nie wiemy nawet dokładnie czym ona jest. "Nie...

Amarisa | 2017-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2017

Ciekawi, czy warto po nią sięgnąć?
Jeśli tak, to zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/nie-mamy-pojecia-jorge-cham-daniel-whiteson/
Znajdziecie odpowiedź :)

maw_reads | 2017-10-24
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 października 2017

Książki popularnonaukowe zazwyczaj serwują gotowe odpowiedzi na interesujące nas tematy. Wiedzę naukową, często dla nas niezrozumiałą, przekuwają w przystępną i ciekawą treść. Nie mamy pojęcia, mimo, że bez wątpienia jest książką popularnonaukową, nie udziela odpowiedzi na żadne nurtujące czytelników pytania. Autorzy znacznie wykraczają poza definicję gatunku i zamiast przedstawiać fakty, obnażają kolejne niewiadome.

Ze wszystkich stron zalewają nas informacje na temat osiągnięć naukowców w przeróżnych dziedzinach. Za to nieczęsto mówi się jak wiele jest jeszcze do odkrycia. Dlatego mogłoby się wydawać, że jako ludzkość mamy już naprawdę dużą wiedzę na temat tego co nas otacza. Okazuje się, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Autorzy postanowili zainteresować czytelnika częścią wszechświata o której nie mamy żadnego pojęcia. A zrobili to naprawdę świetnie. Chociaż muszę przyznać, że zanim zaczęłam czytać, pobieżnie przejrzałam wnętrze książki i pomyślałam, że nieźle się...

Migotka | 2018-01-31
Na półkach: 2018, Przeczytane

Fenomenalna książka! Podczas całej lektury z niedowierzaniem zastanawiałam się, dlaczego taka książka nie powstała, kiedy chodziłam do szkoły i cierpiałam na lekcjach fizyki. Były to traumatyczne przeżycia, nikt nigdy w ciekawy sposób nie wytłumaczył mi nawet najważniejszych podstaw. Zawsze fizykę otaczała taka złowroga aura naukowości, dużej liczby wzorów i praw, a człowiek i tak nic nie mógł sobie na tej podstawie wyobrazić czy zrozumieć.
Ta książka natomiast nie stara się odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące naszego wszechświata - ona właśnie wręcz przeciwnie uzmysławia nam, jak jeszcze dużo nie wiemy i zachęca do dalszych poszukiwań. Ta książka zadaje pytania, przez co uświadamia nam, że chcemy na nie znać odpowiedź.
Przybliża wiele ciekawych zagadnień, jak popularna ostatnimi czasy teoria strun, traktuje o grawitacji, wymiarach, przestrzeni kosmosu, czasie i wielu, wielu innych bardzo ciekawych aspektach. Zero wzorów, zero regułek - czysta apoteoza ciekawości....

Karolina Sosnowska | 2017-12-17
Przeczytana: 06 grudnia 2017

"Dla kogo jest „Nie mamy pojęcia”? Dla osób ciekawych świata! I to zarówno tych, którzy liznęli już trochę astrofizyki i coś na ten temat już wiedzą, jak i dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną wiedzy (to znaczy uściślijmy: jakąś szkolną wiedzę lepiej jest przed rozpoczęciem czytania mieć). Prosty język i układ książki typu: „od najprostszych elementów do tych najbardziej skomplikowanych i abstrakcyjnych” dobrze się sprawdzają – i nawet, jeśli złapiecie się w pewnym momencie za głowę, dochodząc do wniosku, że niewiele rozumiecie to komiksy Jorge Chama i zabawne przykłady Daniela Whitesona sprawią, że astrofizyka nie będzie już Wam się wydawała taka straszna. Powiem Wam więcej: gdyby nauczycielki fizyki korzystały z książki „Nie mamy pojęcia” na swoich lekcjach to nauka tego przedmiotu w szkołach byłaby o wiele lżejsza i przyjemniejsza. Mam nadzieję, że tak napisanych książek na trudne tematy będzie na polskim rynku książki coraz więcej."

Reszta...