Elektryczne banany, czyli ostatni kontrakt Judasza.

Okładka książki Elektryczne banany, czyli ostatni kontrakt Judasza. Mirosław Piotr Jabłoński
Okładka książki Elektryczne banany, czyli ostatni kontrakt Judasza.
Mirosław Piotr Jabłoński Wydawnictwo: Wydawnictwo SR Seria: Odmienne Stany Fantastyki fantasy, science fiction
Odmienne Stany Fantastyki
Wydawnictwo SR
1996-01-01
1996-01-01

Okładka książki Mars. Antologia polskiej fantastyki Leszek Błaszkiewicz, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Kacper Kotulak, Paweł Majka, Jan Maszczyszyn, Tadeusz Meszko, Andrzej Miszczak, Marek Oramus, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Anna Sikorska, Wojciech Szyda, Marek Żelkowski, Andrzej Zimniak
Mars. Antologi... Leszek Błaszkiewicz...
Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...
Okładka książki Nowa Fantastyka 441 (06/2019) Mirosław Piotr Jabłoński, Błażej Jaworowski, Mary Robinette Kowal, Romuald Pawlak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Liz Williams
Nowa Fantastyk... Mirosław Piotr Jabł...

Przeraźliwy, przeintelektualizowany bełkot o niczym. Pseudo-powieść "Elektryczne banany", to klasyczny przykład na to, że polscy tzw. pisarze s-f to zbiorowisko nieudaczników, nie mających elementarnej wiedzy i talentu do pisania czegoś więcej niż instrukcji obsługi kosiarki elektrycznej. Żeby nie było, że jestem gołosłowny, odsyłam do swoich opinii o książkach Domagalskiego, Dębskiego, Witolda Jabłońskiego, Kosika, Ciszewskiego, tego dziada od "Herrenvolk", Małeckiego i wielu innych.
Skupiając się na "Elektrycznych bananach", wszystko tu nie gra, od typowej bolączki polskich artystów literatury fantastycznej, czyli jednowątkowej fabuły, wystarczającej co najwyżej na 20-stronicowe opowiadanie, poprzez papierowych, nie żyjących na łamach powieści bohaterów, stworzonych wyłącznie po to, by autor mógł w ich czyny i usta włożyć swój pseudofilozoficzny bełkot, jakikolwiek brak umiejętności tworzenia dialogów pomiędzy bohaterami, przez co autor cały czas ucieka w barokowo rozdmuchane opisy, fatalny, żenujący swoją infantylnością i sztucznością świat przedstawiony, brak jakiejkolwiek akcji, czy wątków mogących rozruszać rachityczne prowadzenie fabuły przez autora, aż do stylu autora, sprowadzającego się do tworzenia bełkotliwych, wielokrotnie złożonych i przełożonych zdań, wręcz barokowych (jedno zdanie zajęło nawet całą stronę),które albo miały być, w megalomańskim przeświadczeniu autora, wyrazem jego erudycji, a wyszło trochę jakby w stylu wypowiedzi Sapkowskiego na konwentach, albo też miały ukryć brak treści i pozwolić autorowi dobrnąć do rozmiarów powieści (jak w gniocie Rafała Dębskiego "Światło cieni"). Jak widać, też tak potrafię, mógłbym w ten sposób rozdmuchać niniejszą opinię do rozmiarów "Chłopów".
Im więcej czytam takich powieści (a wierzcie mi, muszę mieć dużo samozaparcia i przypływu dobrej woli, by to robić),tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że to nie Dukaj taki genialny, tylko ma po prostu zerową konkurencję na naszym rodzimym rynku (a wystarczyłby ktoś pokroju Simmonsa). Dlatego gromko zawołam - Dukaju, gdzież jest Twoja oczekiwana od dziesięciu lat "Rekursja"?!

Chwytliwy tytuł, ale wnętrze rozczarowuje.

Chwytliwy tytuł, ale wnętrze rozczarowuje.

Nie mam pojęcia co sadzić o tej książce.Z jednej strony absurdalna, z drugiej mam wrażenie, że podobał mi się ten absurd

• Książki
  • Rozmyślania
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Dystopia/postapokaliptyczne/światy alternatywne
  • Stara fantastyka
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Elektryczne banany, czyli ostatni kontrakt Judasza.