Ekspedycja do piekła

Tłumaczenie: Walentyna Trzcińska
Wydawnictwo: ALFA
Экспедиция в преисподнюю
83-7001-403-8

Kto skradł część naszej planety?
Kim naprawdę jest Dwugłowy Jul?
Gdzie znajduje się państwo Wielkiego Ośmionoga?
Jak pokonać Dziobatą Skolopendrę i uwolnić doktora Itai-Itai?

Trzy ekspedycje w nieznane rejony kosmosu, wiele niebezpieczeństw, przyjaźń i miłość - oto porywająca lektura dla każdego.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.bialykruk.com.pl/sklep/galerie/e/eksped...»

Konrad | 2016-08-25

Młodzieżowe fantasy w nieco wariackim wydaniu. Efekt taki sobie. Dobrze, że autor ukrył się pod pseudonimen S.Jarosławcew, bo gdyby nie to, może nie sięgnąłbym po jego utwory pisane wspólnie z bratem. A to byłaby wielka szkoda.

Marsza | 2014-04-28
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Nim się w "Ekspedycję..." wgryzłam, to zerknęłam co tam o niej pisze się na Lubimy Czytać, ot żeby wiedzieć czy mam się szykować na coś bardziej w stylu "Miasta skazanego" czy może "Południe, XII wiek". Wyszło, że w sumie będzie jeszcze inaczej i w istocie było.

"Ekspedycja..." to w sumie tytuł trzeciego z trzech opowiadań zawartych w książce. Wszystkie powiązane są ze sobą bohaterami i tworzą jedną historię... bajkę? Chyba bajkę. Arkadij Strugacki nie próbuje tu tworzyć nie wiadomo jak zawiłych, psychologicznie zagmatwanych postaci, a świat jest piękny, klarowny, przyszłość świetlana i dziesięć miliardów ludzi żyje szczęśliwie na ziemi, zaś słowo przestępstwo znane jest głównie z lekcji historii. Wszyscy są prawi, szlachetni, a już szczególnie trójka głównych bohaterów, którzy nie mają imion jako takich, ale nazywani są przez narratora, siebie samych i inne postacie od imion trzech muszkieterów. Nie można jeszcze zapomnieć o Gali, jedynej postaci kobiecej - dziewczęcej, która...

Przemek Skoczyński | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Raczej nie tego się po autorze spodziewałem i to na tym etapie twórczej kariery, ale niech będzie. Prosta, nieco naiwna (może dla dzieci) bajka. Lekka i przystępna, w sam raz na urlop.

NikiCoUmieTylkoSpac | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

"Pod pseudonimem S. Jarosławcew ukrywa się Arkadij Strugacki, brat Borysa, jedna-druga tandemu genialnych braci" - tego typu informacja przyciągnęła mnie do 'Ekspedycji...'. Dawno postanowiłem przeczytać wszystko co wyszło spod piór tych radzieckich pisarzy, bo wszystko to jest niezapomnianym arcydziełem. Tak myślałem do tej pory. Od samego początku książka niemile mnie zaskakiwała. Pal sześć nieciekawą i infantylną okładkę, w końcu stare sci-fi wydawane było przeróżnie, często w całkowicie niepasujący i nieodpowiedni sposób. Nie tym razem.

Sama fabuła i sposób pisania zaskakuje najbardziej. Treść jest równie naiwna i dziecinna powiedziałbym, jak okładka. Mam nadzieję, że Strugacki pisał książkę jako bajka dla najmłodszych osadzona w klimacie space-opery, może jako zachęta do sięgnięcia później po ten gatunek? Teorię tę potwierdza uderzająca naiwność książki, czy to normalne by rasa ludzka odmalowana była w samych nieskazitelnych barwach? Ludzie są wszyscy dobrzy, mądrzy,...

| 2012-05-04

Zwariowane (nie szalone, tylko właśnie zwariowane) pomieszanie bajek, opowieści i czasów - z nad wyraz rosyjskim smakiem w końcowym efekcie.

Dobra rozrywka, lepsza od - powiedzmy - "Piątego elementu" (tak, wiem że to film).

pancuronium | 2016-08-24
Przeczytana: 02 marca 2014