Klatka pełna aniołów

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7180-449-0
fantasy, fantastyka
KoZa

Swego Enkela, włóczykija i zawadiakę, zalicza Andrzej Zimniak do rasy brudnych aniołów. Męski a zarazem niedojrzały, barwny pozer nigdy nie tracący poczucia misji, cnotliwy rozpustnik i awanturnik, lecz także filozof okazuje się Enkiel bliskim krewnym bohaterów z mitologicznego panteonu. Jak chandlerowski Marlowe i rycerze Okrągłego Stołu, jak Batman i Robin Hood. Lecz nawet na tak zacnym tle pozostaje Enkel postacią unikatową, został bowiem wybrany jako najgorszy i zarazem najlepszy. Poza tym posiadł SEKRET!

PiotrP | 2014-05-11

Książka pisana w latach 90. ma w sobie urok tamtego okresu, a swoboda, z jaką Zimniak prezentuje nam swojego bohatera w kolejnych opowiadaniach zasługuje na uwagę. Jezykowo otrafi autor zaskoczyć, zdziwić i zniesmaczyć, ale biorąc pod uwagę, że narratorem jest zawsze Enkel, to nawet to można mu wybaczyć - w końcu ten typ sowizdrzała tak ma. Ale fabularnie nie jest to nic nadzwyczajnego i kolejnym opowiadaniom po prostu brak niekiedy wyraźnej fabuły czy jasno określonego konceptu. Bez rewelacji.

Łukasz Śmigiel | 2011-05-18

Wow... Niepowtarzalny pomysł. W pierwszej chwili trudno się połapać - tak oryginalny, ale później frajda aż do końca, a koniec niestety szybki, bo historie krótkie. Must have.

Marsza | 2014-06-02
Przeczytana: 04 maja 2014

Gdzie by tu zacząć? Książka trafiła w me ręce w pakiecie z BookRage i jedyne co o niej wiedziałam, to że będzie s-f, bo takie było tematyczny hasło całej paczki. Nazwisko autora powinno mi chyba mówić więcej, ale niestety tylko mam niejasne wrażenie, że gdzieś je kiedyś widziałam. Niestety nie mam pamięci do nazwisk w każdym możliwym kontekście od autorów przez naukowców po znajomych. W związku z tym nie miałam absolutnie pojęcia czego się spodziewać, a zaczęłam czytanie paczki od tej a nie innej pozycji, bo spodobał mi się tytuł.

Tytuł szybko okazał się nie tytułem powieści, a opowiadania ze zbioru. Pewna tendencja, za która nie przepadam. Cały zbiór kręci się wokół jednego bohatera będącego też narratorem i nie lubię gościa. Nie za charakter czy coś. Niech sobie będzie jaki chce, ale ile razy miałam ochotę rzec mu kulturnie, aby zamknął ryja za przeproszeniem, to moje. I tak, język narratora jest czymś, co się lubi albo nie. Jak już mi się kiedyś przy okazji „Dreszcza”...

r2r | 2015-05-26
Przeczytana: 20 maja 2015

Niektóre z opowiadań czytałem już wcześniej, "Klatka..." jest wręcz opowiadaniem obowiązkowym dla miłośników polskiej fantastyki, ale teraz po raz pierwszy przeczytałem je w całości. Różny jest ich poziom, ale jak dla mnie waha się od wybitnych do dobrych :-) Lata 90-te, kiedy powstawały opowiadania to nowa fala w rodzimej fantastyce, zachwyt nad wolnością i jej możliwościami, widać to także w opowiadaniach Zimniaka. Enkela można lubić lub nie (czytelniczki chyba niekoniecznie go lubią ;-) ), ale na pewno zapisał się do panteonu bohaterów tak jak Wiedźmin czy Ksin.

Mateusz | 2015-02-18

Pierwsza książka z półki fantastyki za którą się zabrałem. Czyta się lekko, a historia jest dobrze skonstruowana. Zdecydowanie polecam każdemu miłośnikowi fantastyki. Super książka.

krasnylud | 2015-06-13

Szału to nie było