Dzieciństwo w pasiakach

Okładka książki Dzieciństwo w pasiakach
Bogdan Bartnikowski Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau biografia, autobiografia, pamiętnik
165 str. 2 godz. 45 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
165
Czas czytania
2 godz. 45 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360210345
Tagi:
biografia obóz Auschwitz-Birkenau
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
390 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
935
897

Na półkach:

Bogdan Bartnikowski bardzo umiejętnie spisał swoje wrażenia z pobytu w Auschwitz, z punktu widzenia kilkuletniego chłopca.

Ludzie zostali umieszczeni w wagonach i wywiezieni, nie znali celu swojej przymusowej podróży. Był wielki ścisk, nie było jedzenia, panował ogromny chłód. Co chwilę obserwowali w jakim kierunku się poruszają. Po wielu dniach trudu i znoju dojechali do Auschwitz. Pozwolili im wziąć ze sobą tylko podręczny bagaż, który byli w stanie unieść. Musieli się wykąpać, ogolono im głowy. Następnie zostali umieszczeni w specjalnych budynkach, leżeli w ciasnocie po kilkudziesięciu na pryczach. Nie mieli, jak się odwrócić. Dzieci rozdzielono z matkami. Starsi chłopcy chodzili do pracy, rodziny nie mogły się widywać. Panował wielki głód, każdy kradł, kiedy tylko mógł. Nie obowiązywały żadne zasady, brak pożywienia był silniejszy od norm moralnych. Przełożeni nie traktowali ich , jak istotny ludzkie , lecz bili ich, kpili i doprowadzali do ich śmierci. Cyganie nie mieli życia w obozie, od razu ich palono w komorach gazowych. Przez ogrodzenie płynął prąd, aby nie można było uciec. Wydostanie się stamtąd było praktycznie niemożliwe. Marzeniem wszystkich przebywających w Auschwitz była wolność…

Akcja powieści toczy się w Auschwitz z czasach II wojny światowej.

Dzieci żyły w bardzo złych warunkach w obozie, nie miały butów, gdyż te, które przywieźli ze sobą z wolności już dawno się popsuły. Mimo wszystko próbowali trzymać się razem, bezpieczniej było zawsze w grupie.

Najbardziej wzruszyła mnie historia dwóch braci, którzy zostali oddzieleni od matki. Starszy co wieczór opowiadał młodszemu bajkę o wolności. Snuł w niej marzenia, Niemcy już zniknęli, nie było nikogo. Na zewnątrz znajdowało się dużo jedzenia, mogli się najeść do syta. Doskonale zdawali sobie sprawę, że ich opowiadania nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Boże Narodzenie także musieli spędzić w obozie. Bogdan, korzystając z pudełka po margarynie wykonał szopkę, inny chłopiec namalował głowy postaci. Główny bohater dorysował im tułów i szaty. Była także choinka, którą załatwili starsi więźniowie. Panowała wigilijna atmosfera pomimo tych strasznych warunków, w jakich przyszło im żyć.

Kobiety były zarażane w obozie poprzez nacięcie skóry na udzie lub zastrzyk. Na początku myślały, że była to szczepionka przeciwko tyfusowi, jednak okazało się, że miało to spowodować ich śmierć. Jednej kobiecie udało się odmienić swój los dzięki pomocy pielęgniarki. Była bardzo wytrwała, chodziła pomimo bólu, bardzo chciała żyć.

Pewien doktor wykonywał także badania na małych dzieciach, przeprowadzał na nich eksperymenty. Jeden chłopiec w ten sposób stracił wzrok. Na szczęście trafił do obozu chłopców, którzy bardzo o niego dbali. Nie dali mu zginąć.

Była też pewna kobieta, która postanowiła uchronić żydowskie dziecko, choć wiedziała, że było to zakazane. Po zabójstwie chłopca cały czas siedziała w miejscu, gdzie go zabili, choć inni, którzy nie znali tej historii , uważali ją za niepoczytalną.

Takich historii było o wiele więcej. Książkę po prostu trzeba przeczytać, aby zrozumieć ogrom bólu i smutku, jaki przyniosła wojna. Najbardziej jej skutki odczuwały bezbronne dzieci, które nie miały, jak się chronić.

Język powieści jest prosty, jednak książkę nie czyta się zbyt szybko. Porusza bardzo ważny problem życia w obozie podczas wojny. Ja podczas jej czytania miałam sprzeczne uczucia, po jej zakończeniu musiałam odczekać kilka dni, aby uświadomić sobie, co za straszną historię przeczytałam. Zdarzało mi się czytać o wojnie, jednak takiego okrucieństwa, jak w tym dziele jeszcze nie widziałam. Jest to jedna z tych książek, które na długo pozostaną w naszej pamięci po jej przeczytaniu.

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością tego autora, właściwie przez przypadek. W przyszłości, gdy tylko będę miała okazję z chęcią sięgnę po inne jego pozycje.

,,Dzieciństwo w pasiakach: to poruszająca, a zarazem potrzebna książka, o której warto pamiętać.

Moja ocena : 5,5/6

Bogdan Bartnikowski bardzo umiejętnie spisał swoje wrażenia z pobytu w Auschwitz, z punktu widzenia kilkuletniego chłopca.

Ludzie zostali umieszczeni w wagonach i wywiezieni, nie znali celu swojej przymusowej podróży. Był wielki ścisk, nie było jedzenia, panował ogromny chłód. Co chwilę obserwowali w jakim kierunku się poruszają. Po wielu dniach trudu i znoju dojechali do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 275
  • Przeczytane
    1 097
  • Posiadam
    224
  • Ulubione
    29
  • 2020
    19
  • II wojna światowa
    15
  • Chcę w prezencie
    14
  • 2021
    14
  • Teraz czytam
    12
  • Literatura faktu
    11

Cytaty

Więcej
Bogdan Bartnikowski Dzieciństwo w pasiakach Zobacz więcej
Bogdan Bartnikowski Dzieciństwo w pasiakach Zobacz więcej
Bogdan Bartnikowski Dzieciństwo w pasiakach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także