Wytrzymałem więc jestem

Okładka książki Wytrzymałem więc jestem Tadeusz Sobolewicz
Okładka książki Wytrzymałem więc jestem
Tadeusz Sobolewicz Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau biografia, autobiografia, pamiętnik
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
2010-01-01
1987-01-01
978-83-7704-007-2
Aushwitz Birkenau literatura obozowa holokaust oświęcim

Okładka książki Numery mówią Włodzimierz Borkowski, Eugeniusz Cyba, Stanisława Gąskowa, Róża Jeleń-Chroń, Ryszard Henryk Kordek, Artur Krzetuski, Aleksander Martyniec, Władysław Plaskura, Jerzy Pozimski, Kazimierz Smoleń, Janina Smutek, Tadeusz Sobolewicz, Franciszek Stryj, Kazimierz Tymiński, Aleksander Widera, Helena Włodarska, Jadwiga Zasępa
Numery mówią Włodzimierz Borkows...

Dobrze sobie czasem przypomnieć, że II Wojna światowa to nie tylko batalistyczne przedstawienie z dziesiątek gier wideo i amerykańskich seriali, ale też przerażająca codzienność terroru w okupowanej Polsce.

Dla mnie najciekawsze w tej książce były dwa elementy: opis tego, co się przydarzało Sobolewiczowi zanim trafił do Oświęcimia, a także jego czas po Auschwitz, kiedy był rzucany od obozu do obozu na terytorium Niemiec. Relacji z potworności Birkenau w swoim życiu poznałem już kilka i tutaj nie dowiedziałem się niczego "nowego". Losy autora pod wieloma względami korespondują z tym co przydarzyło się bohaterowi choćby "Mausa" (np wątek z orkiestrą grającą w obozie. Była czy nie była? etc.).

Czytałem wydanie z 1986 roku, jestem ciekaw czy wersja późniejsza jest jakoś specjalnie inna pod względem opisów radzieckiej agresji na Polskę czy udziału zachodnich aliantów w wojnie.

To jest książka, którą trudno komukolwiek polecić, ale na pewno warto, aby każdy w swoim życiu przeczytałem choć jedną taką pozycję. Realne świadectwo, wspomnienia, a nie jakieś romanse z obozem w tle.

Bardzo wstrząsający zapis wspomnień obozowych autora, który mając ledwo 18 lat stał się więźniem obozów pracy i obozów zagłady, a jego upór i chęć życia pozwoliła mu przeżyć tę mękę, spędzając w obozach 4 lata swojego życia! Historia dzieciństwa i młodości bezpowrotnie odebranej przez niemieckich oprawców, historia zdrajców i volksdeutschów, którzy razem z Niemcami znęcali się nad więźniami. Ale i przede wszystkim historia ludzi, którzy mimo cierpień i trudnej sytuacji, nie utracili człowieczeństwa. Którzy ryzykując swoje życie, pomagali innym. Autor również zawdzięcza życie ludziom dobrej woli, a nawet czasem samym Niemcom.

Lektura absolutnie warta polecenia.

Utwierdziłam się w przekonaniu, że czytanie tak mocnych, prawdziwych historii nie jest dla mnie.
Ciężko jest sobie wyobrazić tamte czas, kiedy się w nich nie żyło - wydają się totalną abstrakcją. Ogrom pracy, nawet nie minimum żywności, choroby, ciągły strach i przemoc.
Autor opisywał bardzo obrazowo każdy obóz i jego składowe. Były też brutalne opisy, na szczęście one nie były mocno rozpisywane. Zwróciłam uwagę, że niewielką część zdarzeń to były domysły autora lub plotki. Całości dopełniły zdjęcia.

Bardzo szybko się czyta. Jako młoda osoba jestem wdzięczna, że takie książki powstają i pokazują losy poszczególnych bohaterów i brutalność jaka panowała na świecie. Dzięki takiej literaturze doceniam jeszcze bardziej, że żyje w takich czasach i takim kraju gdzie jest spokój i brak przemocy, że nie towarzyszy mi strach o życie.
W książce ukazane są szczegółowe i smutne losy bohatera ze szczyptą szczęścia jakie chroniło Go przed śmiercią.
W zakończeniu brakuje mi tylko wzmianki, czy uzyskał jakieś informacje co stało się z Jego matką i młodszym bratem.

W książce ukazane są szczegółowe i smutne...

Nigdy nie oceniam tego rodzaju książek od strony literackiej, bo wiadomo nie o pióro tu chodzi. W tym przypadku jednak, gdybym miala ocenic, ocenilabym rownie dobrze.

Jest to autentyczna opowieść z obozów koncentracyjnych, w których autor przebywał. I oczywiście, jako taka jest przerażająca. Nie bede ukrywac, emocjonalnie czyta sie ciezko ale warto.

Myślę, ze jednak przede wszystkim jest to opowieść o przetrwaniu, o woli życia, niesamowitej sile wewnętrznej. Niespotykana wytrwałość. Czy dziś wielu tak by walczyło czy jednak poddać się było by prosciej i wygrałoby by w wewnętrznej bitwie o samego siebie. Czy dziś wartość naszego życia jest mniejsza?

Najbardziej zapadły mi w pamiec słowa „ Czy zawsze posiadajacy jakakolwiek wladze beda swoich przeciwników prześladować za to, ze inaczej myślą i należą do innego narodu? (...) Czy zawsze silniejsi beda podporządkowywać sobie słabszych i niszczyć ich?”

I oto jesteśmy prawie 80 lat póżniej...
Byłam w Oświęcimiu. Każdemu polecam. Emocje są nie do zapomnienia. Przywiozłam stamtąd ta ksiazke i czarny magnes na lodówkę z wielkim napisem NEVER AGAIN

Oby.

Myślę, ze jednak...

„My byli więźniowie kacetów, ci którym udało się przeżyć, mamy zadanie od Boga, żeby opowiadać o tym, czego doświadczyliśmy. Musimy docierać przede wszystkim do młodzieży. Bo żadne podręczniki, nawet najlepsze, nie są w stanie oddać tamtej rzeczywistości, tak jak może to zrobić naoczny świadek”

"Wytrzymałem, więc jestem" to książka idealna na obecny czas. Jest to nie tyle opowieść o przetrwaniu w obozie zagłady, ale opowieść o życiu w zgodzie ze swoimi ideałami. Tadeusz Sobolewicz był typowym przedstawicielem pokolenia 'Kolumbów' i pokolenia, które straciło młodość i perspektywy przez wojnę. Wychowany w patriotycznym domu, nie wyobrażał sobie innej drogi niż walka za ojczyznę. Za kratami obozów zostaje osadzony jako bardzo młodziutki chłopak. Tuż za nim zostają aresztowani jego rodzice. Szybko musi zweryfikować swoje ideały, walczyć o życie i godność nawet w momencie, gdy podczas selekcji jego ojciec zostaje skierowany do krematorium. Sobolewiczowi dzięki znajomości języka niemieckiego, udaje się lepiej ustawić w obozie. Po wojnie zostaje aktorem. Angażuje się w edukowanie młodzieży, ale, co najważniejsze, nie pała nienawiścią. Potrafi opowiadać o 'dobrych' Niemcach. Potrafi się zdystansować. Wielokrotnie przestrzega także, że skrajne zło infekuje i zaraża, a z ofiary niezwykle łatwo stać się katem. W jednym z ostatnich wywiadów przekonuje, że zło można pokonywać tylko cierpliwością: "tam, gdzie widzi się zło, trzeba je pokonywać. Nie agresją, a cierpliwością, argumentacją. Przekonywaniem. Poprzez dialog, bez nienawiści”. Ta książka to cudowne świadectwo zachowania człowieczeństwa i moralności w obliczu niewyobrażalnego zła.

Sandra

Prawdziwe wspomnienia koszmaru z obozu, książka ciężka, ukazująca potworność zbrodni niemieckich, niepewność co do przyszłości bohaterów, ale też człowieczeństwo, próbę przetrwania piekła i chęć rozpoczęcia nowego życia.

Tematykę Auschwitz oraz okrucieństwa nazistów "przetrawiam" od bardzo dawna, zawsze jednak były to relacje opisywane z pozycji trzeciej osoby. Tym razem otrzymałem smutek, porażkę, zdziwienie "jak tak można?", nadzieję podczas zagłady, wzruszenie, a i optymizm w jednym. Jednym człowieku, który to wszystko opisał. Z emocjami, a jednak konkretnie i obiektywnie. Z pozycji ofiary, która mogła skończyć - jak wielokrotnie grożono - w kominie, ale przez swój rozsądek, szczęście, a i odwagę, została bohaterem. A nie - co chyba najważniejsze, widoczne pod koniec książki - katem i oprawcą swych oprawców.

Ciężko ocenia się coś, co mimo, że wygląda na fikcję, było prawdą. Sprzed niecałych osiemdziesięciu lat. Za szczerość, za ludzkość w relacjach, za emocje - dziękuję i daję prawie najwyższą ocenę.

Sięgając po ten rodzaj literatury, zawsze mam świadomość,że... będę musiała to "odchorować". Nie inaczej było i tym razem. Wstrząsająca, wyciskająca łzy historia młodego człowieka, który niemal całą wojnę spędził w obozach koncentracyjnych. To historia człowieka,ktory tak bardzo pragnął żyć,że nauczył się pokonywać samego siebie i... pomimo wszystko... pozostał sobą...

Jedna z lepszych książek o tej tematyce. Przeżycia młodego człowieka w kilku obozach, głównie Oświęcimiu, opisane w fajny sposób. Zdecydowanie polecam.

• Z wojną w tle
  • II wojna światowa