Dzieciństwo w pasiakach

Wydawnictwo: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
Honorata Gumna

Warszawa, lata czterdzieste, wojenne, ubiegłego wieku, podstawiony pociąg towarowy do załadunku ludzi. Ścisk, tłok, płacz, to są dzieci, pedzone przez hitlerowców do wywózki. Nie wiedza jeszcze gdzie będą wiezione. Wreszcie pociąg rusza, jada. W tłoku, własnych odchodach, bez przystanków, podroż trwa dobę. Po makabrycznych godzinach spędzonych w pociągu, dojechali, zaciekawieni, próbują dowiedzieć się, gdzie są, ktoś krzyknął w oddali, Boże, to Auschwitz. To jest ich cel, przeznaczenie, na jak długo nie wiadomo. Tutaj zaczyna się ich prawdziwe piekło. Przejście przez łaźnie, wstęp do tego co ma się dziać dalej, baraki, zbijane z desek, z pryczami do leżenia, również tłok, wszechobecny zaduch. Zakazy, zakazy wszystkiego, za jakiekolwiek przewinienie, śmierć. Brak żywności, np. obiady robione są z brukwi i wody, czasami z dodatkiem kawałeczka chleba. Bicia dzieci są na porządku dziennym. Śmierć zbiera swoje żniwo. Po tygodniach i miesiącach spędzonych w obozie z oddali zaczynają się odzywac wojenne pomruki. Małymi kroczkami zbliża się wolność. Zaczyna się stopniowa ewakuacja obozu, likwidacja, co ważniejszych obiektów obozowych, żeby zatrzeć ślady dzikej nieludzkiej działalności. Nareszcie nadchodzi ten dzien, dzien wolności.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

kineczka34 | 2019-02-21

Niesamowita, prawdziwa, przerażająca, chwytająca za serce..

JaMajka | 2019-01-17
Przeczytana: 14 stycznia 2019

Dramatyczna historia chłopca któremu wojna odebrała dzieciństwo, rodzinę i zaufanie w człowieka. Mimo że często sięgam po tego typu literaturę,wspomnienia dzieci robią na mnie każdorazowo ogromne wrażenie. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie takiego okrucienstwa. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.
To naprawdę ważne aby znać historię naszego kraju i ludzkości.

lukas-44 | 2019-01-08
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Auschwitz-Birkenau miejsce zagłady. Auschwitz-Birkenau miejsce płaczu, strachu i najgorszych wspomnień. Auschwitz-Birkenau miejsce walki o kawałek chleba, walki o odrobine świeżego powietrza, walki o kolejny dzień, walki o godność. Auschwitz-Birkenau miejsce, które podczas wizyty, pomimo upływu lat, niejednokrotnie wywołuje płacz i ciarki u odwiedzających. Auschwitz-Birkenau piekło na ziemi.
Relacja z pobytu w obozie z perspektywy dziecka. Bohater opisuje w najdrobniejszych szczegółach obozową codzienność z własnego doświadczenia oraz z zasłyszanych historii od współwięźniów. Jako czytelnik zauważysz, że rany autora jeszcze się nie zabliźniły, a temat jest dla niego okropnie trudny. Książka skłania do refleksji, nie czytaj jej w biegu.

Uciekające strony | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Dzieciństwo w pasiakach to bardzo trudna lektura. Pomimo że czytam dużo i mogę spędzić z książką parę godzin nie odkładając jej, w tym wypadku było inaczej. To jedna z najcieńszych książek jakie przeczytałam w życiu i jedna z tych, którą czytałam najdłużej. Trawiłam po kilka opowiadań i nawet nie codziennie. Literatura obozowa nie jest łatwą, ale ta opowiedziana oczami dzieci… Nie da się tego opisać.

Za każdym razem czytając książki związane z II Wojną Światową, wspomnieniami, natrafiamy na powtarzające się wątki, ten sam smutek, żal, niesprawiedliwość, przerażenie wywołane tamtymi wydarzeniami, szokujące epizody – chociaż to i tak za mało powiedziane. Bogdan Bartnikowski, który w wieku 12 lat razem z matką trafił do obozu Auschwitz-Birkenau, napisał i wydał książki dotyczące losów polskich dzieci w latach wojny. Dzieciństwo w pasiakach wstrząsa czytelnikiem i bulwersuje, ponieważ jest napisana z punktu widzenia dzieci, począwszy od przyjazdu do obozu, rozdzielenie z matkami,...

CZYTAMITU | 2018-01-27

Nie potrafię odszukać odpowiednich słów. Czytając wspomnienia Pana Bogdana, łzy same leciały po policzkach. Nie tak powinno wyglądać dzieciństwo. To miał czas beztroski i pełny radości a wszystko zostało odebrane. Ośmioletni chłopak, walczy o przeżycie, codziennie ogląda śmierć. Został brutalnie obdarty z człowieczeństwa i swojej godności. Były to czasy straszne i okrutne. Jednak nie wolno przechodzić koło tego obojętnie. Zapominając o historii jesteśmy skazani na jej powtórkę.

Książkę czytałam parę lat temu. Do dziś ją pamiętam... Jest w szczególnym miejscu mojego serca...

MatSafi | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Są książki, których nie powinno się oceniać. Dlaczego? Trudno poddawać w wątpliwość prawdę historyczną zrelacjonowaną przez świadka tych wydarzeń, będącego wtedy jeszcze dzieckiem / nastolatkiem. Bogdan Bartnikowski (autor) w 1944 został osadzony wraz z matką w KL Auschwitz-Birkenau, w styczniu 1945 wywieziony do Blankenburga, gdzie do czasu wyzwolenia w kwietniu tegoż roku pracował przymusowo przy odgruzowywaniu niemieckiej stolicy.

"To ludzie ludziom zgotowali ten los".

Nie można zapomnieć o tym co się zdarzyło, aby nie dopuścić do tego samego w przyszłości.

leśna | 2017-08-05
Przeczytana: 14 lipca 2017

To znów ta nieistniejąca na LC kategoria "książka niepodlegająca ocenie".
Bo jakże traktować w kontekście jakiejkolwiek oceny wspomnienia, mentalne urywki, ścinki pamięci, emocje i doznania dzieci, które przeszły obozowe piekło.
Dzieci!
To, co opisuje Bartnikowski, można by określić jako "niewyobrażalne".
Może i niewyobrażalne, ale to zło było faktem.
Niewyobrażalne zaś w moim odczuciu byłoby pozostawać czytelnikiem nieświadomym takich książek i takich zapisków.

Betoniarka | 2017-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2017

Kolejna bardzo poruszająca książka obozowa. Poruszająca tym bardziej, że narratorem jest dziecko. Potworność obozów koncentracyjnych była opisana wiele razy, ale ten punkt widzenia jest całkiem inny, bo dzieci postrzegają świat zupełnie inaczej niż dorośli i zupełnie inaczej odnajdowały się w okropnej rzeczywistości Auschwitz. W książce brakowało mi jednego: dalszego ciągu. Czy dzieciom, które przeżyły łatwiej było wrócić do rzeczywistości poza obozem niż dorosłym? Smutne, prawdziwe i przerażające. Lektura obowiązkowa dla wszystkich.

Pozycja obowiązkowa, właściwie odkąd sięgam pamięcią interesowałam się historią IIWŚ, ta książka jest jedną z pierwszych jakie przeczytałam o obozach. Czytałam oczywiście stare wydanie. Wstrząsająca, wzruszająca książka. Nie kolejna MODNA książka, którą czytamy bo wszyscy czytają - ta książka jest poważną lekturą i nie można sobie tak ot szastać takimi książkami jak właśnie ta.

Piotr W | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Dziecięca naiwność w konfrontacji z okrucieństwem Auschwitz, ta naiwność rodzi nadzieję, która chciałby mieć nie jeden dorosły aby przetrwać to piekło. Polecam, lektura dla ludzi o mocnych nerwach...