Słodka Polsko

Wydawnictwo: Albatros
83-7359-400-0

Autor kultowego internetowego blogu "Życie podziemne mężczyzny" i wydanej wcześniej "Cypel Story" powraca z nową książką napisaną „ku pokrzepieniu serc”. Maks Kołymowicz ma czterdzieści dwa lata, sporo sukcesów na koncie, rodzinę i serdecznie dość wszystkiego. Planuje zakończyć swoje życie w rocznicę najważniejszego dlań wydarzenia – strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Przedtem...

Maks Kołymowicz ma czterdzieści dwa lata, sporo sukcesów na koncie, rodzinę i serdecznie dość wszystkiego. Planuje zakończyć swoje życie w rocznicę najważniejszego dlań wydarzenia – strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Przedtem jednak wyjeżdża do Seattle w USA, by tam opowiedzieć swoją historię lekarzowi, który niegdyś wyleczył go z koszmarów stanu wojennego.

Wspomina swoją działalność w konspiracji z Wałęsą, Jurkiem i Borusewiczem, a także Lechem Zondkiem, który w latach 80. walczył z Sowietami w Afganistanie u boku Bin Ladena. CIA postanawia wykorzystać Maksa w swoim planie zlikwidowania przywódcy Al-Kaidy...

źródło opisu: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=14492&informacje=opis

WojteK | 2013-09-29
Przeczytana: 29 września 2013

Mam problem. Książka zalatuje autobiografią patrząc na życiorys autora ale on sam zarzeka się, że takową nie jest. Pierwsze momenty gdy żali się, opowiada jak rozpoznać Polaka w USA zalatują mi filmem "Szczęśliwego Nowego Jorku" i monologiem Lindy. Potem już opowieść o życiu i litania pod koniec. No i ta "litania". Spłaszcza tekst, podsumowuje, wali w pysk truizmami jak powinno być w kraju (a w domyśle jak nie jest) ale to dobrze. Przez to książka nabiera wyrazu, w końcu WIADOMO O CO MU DO CHOLERY CHODZI.

Ocena bardzo dobra nie jest tu przesadą. To gorzka opowieść o życiu, przekłamaniach i walce z własną naiwnością oraz ironią losu. O tym, że nie powinno się rezygnować z tego co się kocha na rzecz wyższych idei. Można realizować jedno i drugie w tym samym czasie. Daje do myślenia. Pozwala poznać choć trochę realiów życia w PRLu. Może przeczytam jeszcze raz.

Agtama | 2012-10-24
Przeczytana: 24 października 2012

Na początku czytając książkę miałam mieszane uczucia, nie podobała mi się, ale im dalej tym moje przekonanie do niej się zmieniało na lepsze.
Końcówka super, a litanie "chciałbym"- mogę czytać cały czas. Dokładnie odzwierciadla moje poglądy na te spawy.

Lucy_czyta | 2010-09-03
Przeczytana: 01 września 2010

trochę beletrystyki, trochę historii, trochę trzeźwego spojrzenia... jedynie na końcu litania pt. "chciałbym" rozczarowała mnie i spłyciła kontekst. gdyby nie to, dałabym celujący

SWAT | 2012-12-16

Książka dość ciekawa, ale momentami przynudza. Mimo wszystko, świetnie oddaje czasy PRL i fajnie przedstawia losy polskich emigrantów w USA.

aronia | 2015-09-19

Ksiązka zrobiła na mnie neisamowite wrażenie.
Bardzo trafne spostrzeżenia i dosyć niespodziewane zakończenie.

Ikar | 2016-09-17
Anita Lubszczyk | 2016-06-18