Bruderszaft z Belzebubem

Wydawnictwo: Axel Springer Polska
978-83-7558-483-7
rybiński, bruderszaft, prl
Camillos

Na wpół mityczna, przewrotna podróż poprzez czasy PRL-u, gdzie thonetowski wieszak daje lekcje historii, pierwszy sekretarz uprasza prymasa o egzorcyzmy w gmachu KC, a sam diabeł częstuje sałatką jarzynową.
Bilansują się tu - jak w życiu - gorycz i humor, zdumienie i melancholia. W dodatku rzecz napisana wyborną, soczystą polszczyzną. Na deser ilustracje Andrzeja Krauzego.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://historyton.pl/catalog/product_info.php?products_id=8078

allison | 2011-09-07
Przeczytana: 07 września 2011

Powieść zabawna, chociaż nie aż tak jak by się można spodziewać po autorze scenariusza serialu "Alternatywy 4". Momentami, niestety, akcja nieco się dłuży i to jest największy feler.

Autor świetnie pokazał jednak różne absurdy PRL-u i okresu ustrojowych przemian. Nie pozostawił suchej nitki na komunistach, ale trochę oberwało się także opozycji, zwłaszcza tym jej przedstawicielom, którzy konspirację sprowadzali do długich i mocno zakrapianych debat o upragnionej wolności.

Ciekawe jest odnajdywanie w powieści aluzji i kontekstów literackich (np. spacer podchmielonych bohaterów po Warszawie bardzo przypomina wędrówkę z "Małej apokalipsy" Konwickiego; w weselu trudno nie dopatrzyć się odniesień do dramatu Wyspiańskiego).

Zabawne jest przekraczanie przez Rybińskiego granic absurdu, czego przykładem może być próba ratowania polskiej gospodarki przez Jaruzelskiego i jego urzędników (receptą na kryzys ma być... sieć państwowych burdeli z prostytutkami wybieranymi przez specjalnie...

Katarzyna Kocurzyca | 2016-04-07
Przeczytana: kwiecień 2016

Wesele pełne pijackich majaków i symboli jak u Wyspiańskiego, daleka podróż w głąb dżungli, między handlarzy narkotyków, przez ocean, do USA, do Japonii. A to wszystko z tęsknoty do kraju, nawet kraju, który zna się wyłącznie z czasów PRL. Muszę przyznać, że Mści mnie wzruszył, tym wzruszeniem nad "Panem Tadeuszem" na środku oceanu, na Lotniskowcu, który miał podbić Madagaskar.
Fabuła wartka i zaskakująca, ale PRL zawsze taki sam. Znowu widać, że realny socjalizm potrafi nawet burdel doprowadzić do bankructwa.

MaPaKi | 2012-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2012

Okładka czerwona nieprzypadkowo.
Lektura lekka z bardziej refleksyjnymi treściami dla tych, którzy chcą je zobaczyć.
Zaskakująca, prześmiewcza, świetnie napisana.
Polecam, ale nie tym, dla których alkohol jest tematem tabu; nie będą się dobrze bawić.

Zimo | 2013-09-30
Przeczytana: 16 sierpnia 2011