Tsotsi

Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Wydawnictwo: Albatros
literatura piękna
megiddovl

Bohater powieści to młody przywódca ulicznego gangu w czarnym getcie Johannesburga. Jego imię oznacza po prostu zbir. Pozbawiony korzeni żyje chwilą, teraźniejszością bez skrupułów zabija i kradnie. Pewnej nocy zupełnie nieoczekiwanie trafia w jego ręce niemowlę, które całe jego dotychczasowe życie przewraca do góry nogami. Zaczyna przypominać sobie własne nieszczęsne dzieciństwo, co go ponownie uczłowiecza. Odkrywając własną przeszłość, odnajduje w sobie także miłość. Filmowa adaptacja Tsotsi okazała się największym festiwalowym wydarzeniem roku, zdobywając liczne nagrody na festiwalach w Tesalonikach, Los Angeles, Toronto i Edynburgu, oraz otrzymując statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej, czyli Oscara, dla najlepszego filmu zagranicznego

Maria | 2019-05-19
Przeczytana: 10 grudnia 2010

Uwaga!
Nadszedł wieczór zwiastujący kolejną, niebezpieczną noc. To pora tsotsi, zbirów, oprychów, żuli wychodzących z ruin czarnej dzielnicy na przedmieściach Johannesburga. Przed nimi biegnie zła sława, zmuszająca przechodniów do ustąpienia, przywołania dzieci do domu, zaryglowania drzwi, zamknięcia pospiesznie okiennic, zejścia z drogi, ucieczki. Z nimi kroczy zły omen, zwiastun nieszczęścia. Za nimi ciągną się jak szczury cienie strachu, pozostawiające chłód, nienawistny szept i ulgę, że już przeszli.
Czwórka bardzo młodych mężczyzn. Przywódca, dwudziestolatek, najmłodszy – Tsotsi. Po prostu. Bucher-Rzeźnik. Nie muszę wyjaśniać. Die Aap-Małpa – ogromna siła i intelekt godny przezwiska. I Boston – spryt, inteligencja, jedyny potrafiący czytać i pisać. Razem szybcy, skuteczni i precyzyjni w zabijaniu. Zgrany team wyruszający na robotę tam, gdzie można było szybko i skutecznie zdobyć większe pieniądze lub ograbić ofiarę bez świadków. To mógł być pociąg, taksówkarz lub...

Monika | 2018-02-01

Miałam wrażenie, że niektóre opisy sytuacji są nagle urwane, myśli niedokończone. Sam pomysł na fabułę ok.

worldisahead | 2015-03-17

Nie jest to książka łatwa, ale pokazuje, że nawet dla ludzi skreślonych jest nadzieja.

pitoysblepoltron | 2014-07-17

Książka opowiada o jednym człowieku, lecz pośrednio pokazuje nam wiele ważnych prawd życiowych. Podobało mi się to, że rzadko jest coś mówione całkowicie wprost. Musimy wiele wnioskować z zachowania oraz słów bohaterów i dopiero w trakcie czytania poznajemy dogłębnie ich historię. Porusza problemy, jakimi są rasizm, zaniedbanie, bezdomność czy sieroctwo. Skłania do refleksji także na tym kto może zostać rodzicem i czym jest człowieczeństwo. Autor pokazuje nam jak wiele może znaczyć nasza przeszłość, przedstawiając nam postać, która na początku lektury jeszcze swojej nie znała.
Książka nie jest łatwą lekturą, lecz język używany przez pisarza wciąga czytelnika w losy bohaterów znajdujących się w tak nieprzyjaznym i nieodpowiednim dla życia środowisku. Polecam przeczytanie jej.

Bosy | 2013-10-01
Przeczytana: 29 września 2013

Psychologiczna książka o sensie życia, uwarunkowaniu działań, rzeczywistości. Nie należy do łatwych i przyjemnych. Raczej jest wyzwaniem dla czytelnika.
Młody chłopak, Tsotsi, nie znający swojej przeszłości zakłada czteroosobowy gang i zostaje jego przywódcą. Celem przewodnim jest bezprawie,rozbój, morderstwa. Każdy z członków ma swój charakter, swoje spojrzenie na rzeczywistość, każdym kieruje jakaś pobudka. Każdy z nich dąży do przetrwania. Realia w których żyją, nie sprzyjają uczciwości, pozytywnym zachowaniom.
Czy jest szansa, ze ich życie się odmieni? Czy inne życie może wpłynąć na postępowanie Tsotsiego? Polecam

książek: 41992
Muminka | 2013-05-12

Bardzo wciągająca historia. Książka lepsza niż film. Wzruszyłam się niejednokrotnie poznając losy bohaterów. To opowieść o odkupieniu, o zwycięstwie nad złem, o tym, że nadzieja umiera ostatnia. Polecam gorąco- nietuzinkowe przedstawienie problemów Afryki i jej mieszkańców.

Family | 2012-12-30

łdz

Grażyna | 2012-02-01

Daje nadzieję na iskierkę człowieństwa nawet w najgorszym "zbirze". Filmu niestety nie kojarzę, ale postaram się go zobaczyć.