Historia wojny chocimskiej

Kurpisz
2006-01-01
2006-01-01
wojna chocimska

Reprinty uchodzą niekiedy za gorszą kategorię książek w stosunku choćby do reedycji. Trochę to krzywdzące, bo nie zawsze istnieje możliwość sięgnięcia po oryginalne wydanie. Tymczasem wydawnictwo Kurpisz podjęło trud opublikowania serii archiwalnych pozycji historycznych. Tym razem przypomniano książeczkę poświęconą starciu z armią turecką po klęsce cecorskiej i ostatniej, dramatycznej kampanii hetmana Jana Karola Chodkiewicza.
Wydanie urocze, opatrzone licznymi reprodukcjami, książka napisana ładną, dziewiętnastowieczną polszczyzną. Właściwie z trudem można przypisać tę pozycję do kategorii historia, autor był raczej znanym historykiem literatury. Nie znajdziemy tutaj szczegółowych rozważań natury wojskowej, czy polemiki na tle dotychczasowego piśmiennictwa. Była to jednak pierwsza publikacja na temat pierwszego sukcesu w walkach z Turcją, wydana pierwotnie w 1889 roku. W sumie ciekawostka wydawnicza, ale z pewnością godna poznania.

• historia
  • Kresy
  • Biblioteczka C2
  • Wojny i wojskowość staropolska w XVI-XVII-XVIII wieku
  • RON

Dodaj cytat z książki Historia wojny chocimskiej