Afrodyta: opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki

Wydawnictwo: Muza
Afrodita
83-7200-777-2

Poświęcam te erotyczne dywagacje swawolącym kochankom, a także - dlaczegóż by nie? - mężczyznom pełnym lęku i kobietom pełnym melancholii. Tak rozpoczyna swoją opowieść o zmysłowości, erotyzmie, smaku i zapachu Isabel Allende. Dobrze znana miłośnikom literatury iberoamerykańskiej, autorka wydała tym razem swoistą "książkę kucharską". Kulinarne przepisy na tak oryginalnie brzmiące potrawy jak oda do zupy z węgorza, zupa pojednania czy cocido na orgię (danie dla dziesięciu osób), przeplatane są opowieściami nasyconymi ciepłym poczuciem humoru.

allison | 2013-05-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 09 maja 2013

"Afrodyta" to książka zupełnie inna niż powieści I. Allende. Może dlatego przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałam wrażenie chaosu i fragmentaryczności. Potem jednak wpadłam w rytm anegdot przeplatanych ciekawostkami kulinarnymi, historycznymi i literackimi.

Autorka odważnie pisze o własnych doświadczeniach erotycznych, nie przekraczając jednak granic dobrego smaku i zostawiając wiele dla wyobraźni czytelnika. Podobnie rzecz ma się z historiami jej znajomych i członków rodziny. Zawsze pozostają pewne niedopowiedzenia i zawoalowane treści, gdyż pisarka wyznaje zasadę, że najbardziej na zmysły oddziałują obrazy nieodsłaniające wszystkiego do końca. Jako koronny przykład podaje swojego leciwego dziadka, który ze stoickim spokojem przeszedł obok mody na spódniczki mini, ale zawsze bardzo się ekscytował, widząc kobiety w sukniach długości midi, bo to pozwalało mu wyobrażać sobie niewidoczne atuty kobiet.

"Afrodytę" czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Sprzyja temu błyskotliwy styl...

Rosalia_de_Castro | 2014-08-29
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Również inna niż wszystkie powieści Allende. Dowcipne, przeplatane mnóstwem anegdot, rozważania o erotyzmie i afrodyzjakach .

syllka | 2014-08-08

Smaczne...