Afrodyta: opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki

Okładka książki Afrodyta: opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki Isabel Allende
Okładka książki Afrodyta: opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki
Isabel Allende Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
1998-01-01
83-7200-777-2
Agnieszka Rurarz, Beata Fabjańska-Potapczuk
przepisy Panchita Llona erotyzm kulinaria Chile afrodyzjaki

Zupełnie inna książka Isabel Allende. Zmysłowa, kucharska, ciekawie ilustrowana. Miło się czyta, ale nie aż tak żeby musieć mieć pod ręką w domowej biblioteczce :)

Zaskakująco przepyszna pozycja ☺ największym zaskoczeniem - poczucie humoru autorki, którego raczej brak w jej beletrystyce. Czuć pracę włożoną w przygotowywanie książki i te fakty oraz ciekawostki połączone z anegdotkami to, obok atmosfery, największy plus tej pozycji.

Również inna niż wszystkie powieści Allende. Dowcipne, przeplatane mnóstwem anegdot, rozważania o erotyzmie i afrodyzjakach .

Smaczne...

Smaczne...

"Afrodyta" to książka zupełnie inna niż powieści I. Allende. Może dlatego przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałam wrażenie chaosu i fragmentaryczności. Potem jednak wpadłam w rytm anegdot przeplatanych ciekawostkami kulinarnymi, historycznymi i literackimi.

Autorka odważnie pisze o własnych doświadczeniach erotycznych, nie przekraczając jednak granic dobrego smaku i zostawiając wiele dla wyobraźni czytelnika. Podobnie rzecz ma się z historiami jej znajomych i członków rodziny. Zawsze pozostają pewne niedopowiedzenia i zawoalowane treści, gdyż pisarka wyznaje zasadę, że najbardziej na zmysły oddziałują obrazy nieodsłaniające wszystkiego do końca. Jako koronny przykład podaje swojego leciwego dziadka, który ze stoickim spokojem przeszedł obok mody na spódniczki mini, ale zawsze bardzo się ekscytował, widząc kobiety w sukniach długości midi, bo to pozwalało mu wyobrażać sobie niewidoczne atuty kobiet.

"Afrodytę" czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Sprzyja temu błyskotliwy styl oraz jego kultura - autorka pisząc nawet o prostytucji, wyuzdaniu i pornografii, robi to ze smakiem i wyczuciem, czego bardzo brakuje wielu współczesnym pisarkom, stawiającym na szokowanie wulgarnością i tanim erotyzmem.
Do kwestii afrodyzjaków, którym Allende poświęca dużo miejsca, trzeba podejść z przymrużeniem oka, gdyż - w myśl teorii autorki - może nimi stać się niemal każda potrawa i każdy jej składnik; wszystko zależy od tego, jak się je przygotowuje, w jaki sposób, gdzie i z kim spożywa... Ważny jest też nastrój podczas posiłków, który buduje się rozmową, światłem, muzyką... Czyli w sumie nic nowego, ale warto o tym poczytać, bo pisarka mówi o jedzeniu i miłości w sposób ciekawy i ujmujący, nawet wówczas, gdy przypomina rzeczy oczywiste.

Polecam nie tylko miłośnikom prozy pani Allende, gdyż książka jest tak bogata w różne konteksty, że każdy może znaleźć w niej coś dla siebie (może z wyjątkiem tych, którzy oczekują trywialnych i pospolitych smaczków:)).

• Erotyka
  • Kwestia smaku
  • Po włosku
  • 2001
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt

Dodaj cytat z książki Afrodyta: opowiadania, przepisy i innego rodzaju afrodyzjaki