Opowieści Ewy Luny

Wydawnictwo: Muza
Cuentos de Eva Luna
8372005923
PaniKa

Ta książka to swego rodzaju kontynuacja powieści Ewa Luna. Spotykamy w niej wiele znajomych postaci, takich jak Rolf Carle czy Riad Halabi. Dwadzieścia dwa zamieszczone tu opowiadania urzekają rozmachem, fantazją i magią. We wszystkich - jak zwykle u Isabel Allende - dobro triumfuje nad złem, miłość nad nienawiścią, nadzieja nad rozpaczą. Bohaterkami tych opowieści są kobiety: stare i młode, proste i wykształcone, zawsze jednak silne, czułe, wrażliwe i zwycięskie.

allison | 2014-05-22
Przeczytana: 2009 rok

Książka ta to gratka dla miłośników talentu pani Allende, zwłaszcza dla tych, których urzekła "Ewa Luna".

Dla mnie "Opowieści..." są wielkim hymnem na cześć kobiecości, miłości, przyjaźni, nieokiełznanych emocji i zdolności do poświęcenia.

Autorka kolejny raz udowadnia, że jest pisarką obdarzoną niespotykaną wyobraźnią, która pod jej piórem wprowadza (a raczej wciąga) czytelnika w magiczny świat pełen tajemnic, ogromnych, niepohamowanych namiętności i ważnych życiowych decyzji.

"Opowieści..." i poprzedzająca je "Ewa Luna" to na pewno uczta duchowa dla wszystkich miłośników realizmu magicznego.
Ci, którzy nie znają jeszcze twórczości pani Allende, powinni - moim zdaniem - zacząć właśnie od tych niezwykłych historii, zanim sięgną po napisane z ogromnym rozmachem powieści.

Lagrema | 2012-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ooo

Lubię to jak Allende pisze o kobietach - silnych, wytrwałych, kochających i pałających nienawiścią. W tych opowieściach znajdziecie wiele barw, które mogą przybrać kobiety.
Polecam.

zabaa | 2014-11-01
Przeczytana: 31 października 2014

„Opowieści Ewy Luny” autorstwa Isabel Allende, to zbiór 23 barwnych i ekscytujących historii, które tytułowa bohaterka, współczesna Szeherezada, opowiada swojemu kochankowi przed zaśnięciem. Są to opowieści o emocjach, marzeniach, potędze natury, miłości i magii obecnej w życiu każdego. Przepełnione skandalem, przemocą, zepsuciem i śmiercią, a także sprawiedliwością, lojalnością i wolnością.

W rzeczywistości, skandal to kluczowy element, który przyciąga oko czytelnika i pozwala bez tchu zagłębić się w świecie pełnym intryg i namiętności. Allende zgrabnie kreuje bohaterów, przedstawiając osobistości wywodzące się z różnych środowisk: partyzanci i wróżki, tyrani i piękne damy, chłopi i dziwki. Akcja ma miejsce w egzotycznych wioskach lub małych miasteczkach , gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Takie wiejskie środowisko to idealna sceneria dla powieści napisanej w konwencji realizmu magicznego. Tutaj bohaterowie żyją w rzeczywistości, w której granica pomiędzy...

rea | 2012-11-12
Przeczytana: listopad 2012

Nazywała się Belisa Crepusculario i trudniła się sprzedawaniem słów: za pięć centavów dawała wiersze, za siedem ulepszała sny, za dziewięć pisała listy zakochanym, za dwanaście wymyślała obelgi dla wrogów, a za zakupy u niej za pięćdziesiąt centavów dawała w prezencie tajemne, własne słowo na odpędzenie melancholii.Pewnego razu została porwana przez okrutnego Pułkownika i zmuszona do napisania dla niego przemówienia, które zjednałoby mu ludzi i doprowadziło do wybrania go na Prezydenta w powszechnym głosowaniu. Przemówienie Belisy przyniosło Pułkownikowi ogromną popularność i sukces, jednak dwa słowa jakie dostał na własnoś od dziewczyny nie dawały mu spokoju, przypominały mu o niej, doprowadzały do obłędu aż doprowadziły do sprowadzenia Belisy do obozowiska Pułkownika i oddania się jej.
To jedno z opowiadań. W innym dziewczynka zakochuje się w kochanku matki i rzuca na niego czar, Indianin tak długo opiekuje się duszą umarłej, aż zakochuje się w niej. Cudne, zaskakujące opowieści...

wera | 2011-05-26

Lubię wszystko co napisała Allende. Ma lekkie pióro mnóstwo pomysłów i wspaniałą wyobraźnie.

Anna | 2012-08-09
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Mimo iż bardzo lubię Isabel Allende, ta książka mi się nie spodobała. W porównaniu z powieściami pisarki, które czytałam z zapartym tchem, te opowiadania wypadły blado. Może po prostu wole powieści.

Susanah MikiMouse | 2015-09-26
Przeczytana: 26 września 2015

Z "Opowieści Ewy Luny" czytałam tylko "Dwa Słowa". Jest to cudowne opowiadanie i jest mi smutno, że skończyło się nagle, bez wyjaśnienia. Na początku poznajemy Belisę, która sprzedaje słowa, potem Mulata, a na koniec drugiego ważnego bohatera, pułkownika.
Pomiędzy słowa, zawarte w tym opowiadaniu, przewleczono nitki magii, które przenoszą nas do świata, w którym słowa grają ważną rolę.

Gorąco polecam...

Dorotka123 | 2014-11-15

Po przeczytaniu Ewy Luny z ciekawością sięgnęłam po jej opowieści i oczywiście nie zawiodłam się. Każda opowieść piękna,wzruszająca i zaskakująca. Napewno wrócę do tej lektury jeszcze raz i mogę ją gorąco polecić.

czytacz | 2015-07-27

Nierówna książka. Są prawdziwe perełki ("Dwa słowa") i są siermiężne opowiadania.

Kasia | 2016-12-01