Morderstwo w Alei Róż

Okładka książki Morderstwo w Alei Róż
Tadeusz Cegielski Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Wirski i Kowadło (tom 1) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Wirski i Kowadło (tom 1)
Seria:
Mroczna Seria
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2010-09-02
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374148153
Tagi:
Cegielski Tadeusz
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hermaion nr 6 Adam Anczyk, Tadeusz Cegielski, Tomasz Krok, Małgorzata Kunysz, Zbigniew Łagosz, Dariusz Misiuna, Wojciech Mościbrodzki, Marcin Piątkowski, Mirosław Piróg, Agata Świerzowska, Izabela Trzcińska, Hugh B. Urban, Renata Wieczorek
Ocena 0,0
Hermaion nr 6 Adam Anczyk, Tadeus...
Okładka książki Polskie Tradycje Ezoteryczne 1890-1939 Tom III. Masoneria Tadeusz Cegielski, Monika Rzeczycka
Ocena 9,3
Polskie Tradyc... Tadeusz Cegielski, ...
Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Andrzej Barański, Tadeusz Cegielski, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Mariusz Koryciński, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Paweł Maciejko, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Karolina Mendak, Tomasz Raczek, Radosław Romaniuk, Kamila Sokołowska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Andrzej Waśko, Andrzej Werner
Ocena 5,3
Rozmawiamy we ... Andrzej Barański, T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
235 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
3228
310

Na półkach: , ,

Chyba jednak zapiszę tą książkę do kategorii "czytadło". Czyta się nieźle. Kapitan Wirski, dobry przedwojenny fachowiec, prowadzi śledztwo w powojennej Warszawie, które to śledztwo starannie mu utrudnia burak z UB. Wirski nie jest erudytą i sybarytą jak Mock czy Popielski, których znamy z książek Krajewskiego, przynajmniej czytając niczego się na ten temat nie dowiadujemy. Bo czyż pełna informacją może być wzmianka o kolekcjonowaniu, ekskluzywnych w skali biednego powojnia, zakąsek do wódki (grzybki w occie, korniszony itp.). Postacie są właśnie jakieś takie niedoopisane, papierowe, może taki był zamysł autora, który wielokrotnie przywołuje przedwojenne, kryminalne czytadła. Może to miało być właśnie czytadło.
Niestety w tej lekkości czytania pojawiają się drobne zgrzyty, psujące przyjemność czytania jak kamyk w bucie podczas spaceru. Drobiazgi, które wskazują na niestaranność researchu (posłowie ostatecznie potwierdziło, że autor nie jest rdzennym warszawiakiem; być może zresztą profesor najął "murzyna" do pisania) i zgrzytają ... Zaczyna się od Chanell zamiast Chanel (no dobra, facet), potem marszruta Wirskiego z ulicy Flory w kierunku Spacerowej, jakaś taka dziwna jest (no dobra, skrót literacki, nie da się opisać każdego skrętu za węgieł), Dolinka Szwajcarska (tu pierwsza wątpliwość co do warszawskości autora się pojawiła, Dolina Szwajcarska i już, Dolinka to jest Służewiecka), park Łazienkowski (Łazienki), trzewioczaszka (no dobra, zamierzony archaizm, autor humanista, nie chciało mi się wstawać i sprawdzać w przedwojennych podręcznikach czy "twarzoczaszka" już była wtedy w powszechnym użyciu), kurzawa (kurzawka) no i liczba lotników na cokole dopełniła kielicha goryczy. Chyba każde warszawskie dziecko wie, ilu lotników stoi na cokole pomnika Lotnika. Jeden, wsparty na śmigle. I nie jest to pomnik Żwirki i Wigury, bo w 1923 kiedy został zaprojektowany, Wigura - z całym szacunkiem - był na pierwszym roku studiów na PW. I przed wojną pomnik wyglądał tak jak obecnie, wystarczyło się przebiec na Wawelską i obejrzeć. Albo zajrzeć do NAC i obejrzeć przedwojenną dokumentację zdjęciową. Noż całą radość z relaksującej lektury czytadła diabli wzięli.
No i drobny kwiatek z mojej działki: "cyjankali" jako określenie wszystkich możliwych cyjanków a nie tylko cyjanku potasu (mógłby być to zamierzony zabieg, bo przecież nawet przed wojną policjanci ani anatomopatologowie nie byli biegli w chemii, zawsze się posługiwano uproszczonymi nazwami żargonowymi, ale za dużo tego, za dużo...)
Wiem, znowu się czepiam...
PS. Ale jeden (prawidłowy) wynik researchu mnie pozytywnie zaskoczył - dowiedziałam się, że ... ehm, rezerwuary w damskim sraczyku w gmachu Technologii Chemicznej PW były produkcji przedwojennej i wisiały dzielnie jeszcze za moich czasów studenckich i dłużej
PS2. I jeszcze jeden termin podejrzany - koniak "Biały łabędź". Był (i jest) "Biełyj aist", czyli biały ... bocian. Oczywiście w okresie etykietowania "po polsku" wszystkich produktów importowanych, mógł się jakiemuś nadgorliwemu artyście bocian w łabędzia przemienić, ale jakoś nie wierzę w taki przypadek.

Chyba jednak zapiszę tą książkę do kategorii "czytadło". Czyta się nieźle. Kapitan Wirski, dobry przedwojenny fachowiec, prowadzi śledztwo w powojennej Warszawie, które to śledztwo starannie mu utrudnia burak z UB. Wirski nie jest erudytą i sybarytą jak Mock czy Popielski, których znamy z książek Krajewskiego, przynajmniej czytając niczego się na ten temat nie dowiadujemy....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    322
  • Chcę przeczytać
    254
  • Posiadam
    86
  • Kryminały
    8
  • Kryminał
    6
  • 2023
    4
  • 2014
    4
  • 2018
    3
  • 2013
    3
  • Teraz czytam
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Morderstwo w Alei Róż


Podobne książki

Przeczytaj także